Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελλάς το μεγαλείο σου...


acnt

Recommended Posts

Μόνη λύση είναι η παιδεία.

 

θα γίνω γραφικός ίσως επιπέδου Λιακό αλλά πιστεύω ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο.

 

Επίσης θα ξαναπώ την άποψή μου πως αλλάζει αυτό το χάλι......

 

Κούρσα του βαρελιού στα 3.000δολλάρια και ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΓΗ !!!!

 

Σκηνές mad max στην Ομόνοια και στο Σύνταγμα, πλιάτσικα, εξεγέρσεις και ισοπέδωση των πάντων. Και μόνο που σκέφτομαι να μπουκάρω σε σπίτια "φτωχών" και "τίμιων" "βιοπαλαιστών" στη Πολιτεία και Εκάλη πραγματικά εκστασιάζομαι.

 

ΚΑι τότε δεν μπορείς απλά να ελπίζεις στην αναγέννηση .....

 

ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ.

 

Και ας σταματήσουν να χλευάζουν, καταπιέζουν και εμπαίζουν το λαό γιατί την οργή του δεν την είδαν ακόμα.

 

Και υπάρχουν και όρια.ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΕΡΒΕΙ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ.....

 

 

 

 

είχα γράψει κι άλλα, αλλά όλο τα σβήνω καθώς υπάρχει ενδεχόμενο να χαρακτηριστώ τρομοκράτης.....(με είπαν μια φορά φασίστα εδώ μέσα, αν με πουν και τρομοκράτη τότε τα πιάσαμε τα λεφτά μας) :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή συγνώμη ΧΑΡΗ, σου αρέσει εσένα αυτή η κατάσταση ?

Μα δεν υπάρχει παιδεία σήμερα και επίπεδο.

Πρέπει να πέσει ατομική στο Ελλαδιστάν και να αρχίσουμε από την αρχή, άλλη λύση δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα πάμε μπροστά εάν δεν υπάρχει απόδοση ευθυνών? Εάν γνωρίζεις εκ των υστέρων πως ότι και να πράξεις θα τη βγάλεις καθαρή, τότε χάνονται βασικές κοινωνικές αρχές όπως η δικαιοσύνη, η τιμιότητα, η ηθική και πολλές άλλες ακόμη.

 

Θέλετε προτάσεις και μικρά βήματα προς το καλύτερο, ακόμη και σε αυτό εδώ το φόρουμ? Τότε γιατί ταμπουρωθήκαμε όλοι πίσω από την ανωνυμία?

 

Μήπως έχουμε όλοι συμβιβαστεί με αυτή την κατάσταση, έχουμε μάθει να κρυβόμαστε περιμένοντας τους σωτήρες, τους φωστήρες και τους Μαντ-Μαξ , σάμπως και εμφανιστούν ξαφνικά, πιθανόν μεταμφιεσμένοι (όπως και εμείς άλλωστε) σε κωμικοτραγικές καρικατούρες της εποχής - άβαταρ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατο περιστατικό, χτεσινό νομίζω. Αστυνομικός σταμάτησε για έλεγχο μετανάστες, τους βρήκε να έχουν όλα τα νόμιμα χαρτιά πάνω τους και πριν τυς αφήσει να φύγουν τους πήρε ό,τι λεφτά είχαν πάνω τους. Οι μετανάστες καταγγέλουν το περιστατικό και ο αστυνομικός συλαμβάνεται και βρίσκονται όντως επάνω του το ποσό των μεταναστών. Οδηγείται στη δικαιοσύνη. Ποιά θα είναι η τιμωρία του θα δείξει.

Μην αρχίσετε τα κλασικά ότι δεν θα του κάνουν τίποτα. Το σημαντικό είναι άλλο. Οι μετανάστες από θέση αδυναμίας στην οποία βρίσκονται λόγω της παραμονής τους σε ξένη χώρα κάνανε αυτό που πολλοί άλλοι δεν θα τολμούσαν. Υπερασπίστηκαν τα δικαιώματά τους. Εμπράκτως και πηγαίνοντας κόντρα σε αστυνομικό. Δικαιώθηκαν.

Ότι κάποια πράγματα πηγαίνουν στραβά στη χώρα τούτη ισχύει. Συμφωνώ όμως με την άποψη ότι κάποια από αυτά, όσο μικρά και αν είναι μπορούμε εμείς οι ίδιοι να τα αλλάξουμε. Ποσους από αυτούς που τους ζήτησαν φακελάκι τους είδες να κάνουν μια καταγγελία; Αν κάνανε οι μισοί μόνο είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα θα γίνονταν πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγνώμη ΧΑΡΗ, σου αρέσει εσένα αυτή η κατάσταση ?

 

Άλλο Χάρης και άλλο Άρης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, η απάντησή μου θα ήταν περίπου ίδια. :)

Θεώρησα την ερώτηση ρητορική και γι αυτό δεν απάντησα.

Αν κάποιος καταλαβαίνει το αντίθετο δεν ξέρω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε προτάσεις και μικρά βήματα προς το καλύτερο, ακόμη και σε αυτό εδώ το φόρουμ?

Και μόνο το ότι μοιραζόμαστε eupalinos είναι ένα τεράστιο βήμα, όχι μικρό, προς την κατεύθυνση αλλαγής νοοτροπίας.

Στον επόμενο τόνο μπορούμε κάλλιστα να βρούμε ένα θέμα, για αρχή, που θα καταγγείλουμε- κυνηγήσουμε ομαδικά και επωνύμως.

(άραγε πόσοι από εμάς -και βάζω και τον εαυτό μου μέσα για ευνόητους λόγους- θα ασχοληθούμε τότε αντί να γκρινιάζουμε?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.