Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι (γιατί έμεινα 2 μέρες εκτός εξελίξεων.... και ηρέμησε λίγο το κεφάλι μου)

έχω ολοκληρώσει μία δήλωση με τον 4014 και έχω ανεβάσει και όλα τα σχέδια/δικαιολογητικά. Θέλω να κάνω μια αλλαγή σε 2 από τα σχέδια. Πιστεύετε πώς πρέπει να την κάνω μέχρι τη δευτέρα ή μετά τη δευτέρα (ή μήπως και ποτέ)???

 

Σημαντική σημείωση: Η συγκεκριμένη δήλωση δεν πρέπει μπει στον 4178 Π-Ο-Τ-Ε !!!!

ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ για να συνεχισει να μενει ήρεμο το κεφαλι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κανουν καμια εξυπνάδα και επαληθευτουν οι παραπανω φοβοι των συναδέρφων να ξερουν οτι τους ελεγκτες δεν θα τους γλυτωσουν!!Απο το να χανουμε απειρο χρονο να κατανοησουμε τις εκατο χιλιαδες εγκυκλιους, καθομαστε ενα απογευμα και φτιαχνουμε ενα κειμενακι που τους εκθετει στο 'χαλαρο"....

 

Πάντως και γω έχω αυτό το φόβο των συναδέλφων, γιατί το σύστημα ήταν τόσο χαζό που ακόμα και τα τετραγωνικά που δηλωνόντουσαν ως ΜΟΝΟ ως ΥΥ και χωρίς ΥΔ, ήταν μέσα στα συνολικά τετραγωνικά υπέβασης και μετρούσαν και στο ποσό του παραβόλου. 

Link to comment
Share on other sites

 

Ιασονα δεν υπαρχει καμια σχεση μεταξυ ΦΚ Ν4014 και του Ν4178.

 

ΕΚΤΙΜΩ οτι ολα θα περαστουν χειροκινητα!!

 

Νομιζεις λοιπον οτι το συστημα ειναι τοσο εξυπνο για να αντιληφθει πχ το παραδειγμα που ανεφερες?

 

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι στο συστημα ααφερεται:

 

 

 

 

ΛΟΓΙΚΑ εκει θα γινεται ο ελεγχος, ΑΝ γινεται.

Αρα μονο σε περιπτωσεις τις οποιες ανεφερεις υπαρχει περιπτωση να γινει η στραβη!!

Μην ξεχνας ομως οτι η εννοια του ΒΧ στον Ν4178 δεν υπαρχει.

Δεν εχω κανει ακομα καμια δοκιμη για να δω πως τα διαχωριζει το συστημα (ΚΧ και χωρος με μειωτικο συντελεστη)

τακτοποιησα υπογεια κατοικια με τον 4178 στις αρχες Σεπτεμβρη, και ενω τα μετρα τα ειχα υπολογισει με μειωτικο συτελεστη , στην πρωτη σελιδα πανω πανω αναφεροταν σ αυτα σαν ΚΧ! Αρα επειδη ολα ειναι ΚΧ σ αυτο το νομο, πιστευω οτι δεν θα "μπλοκαρει¨" το συστημα.....ισα ισα μπορει να κανει και κανα "τσαφ" υπερ μας, και να μπορεσουμε να "ελεγξουμε" πεντε πραγματα.....

 

 

Πάντως και γω έχω αυτό το φόβο των συναδέλφων, γιατί το σύστημα ήταν τόσο χαζό που ακόμα και τα τετραγωνικά που δηλωνόντουσαν ως ΜΟΝΟ ως ΥΥ και χωρίς ΥΔ, ήταν μέσα στα συνολικά τετραγωνικά υπέβασης και μετρούσαν και στο ποσό του παραβόλου.

μα την ΥΥ εφοσον την εβαλες πριν πρεπει να την ξαναβαλεις!!!Εκτιμησε τι σε συμφερει...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

μα την ΥΥ εφοσον την εβαλες πριν πρεπει να την ξαναβαλεις!!!Εκτιμησε τι σε συμφερει...

 

Ναι οκ αλλά θέλω να σου πω ότι το σύστημα δε διαχώριζε ότι εκεί δεν υπήρχε ΥΔ αλλά μόνο ΥΥ. Αυτό που λες πάντως δεν το ξερα. Είναι αρκετά ενθαρρυντικό. Γιατί εγώ μόνο μία πιλοτική πήγα να κάνω με τον καινούργιο νόμο και όπου έβαζα τετραγωνικά με μειωτικό συντελεστή μου τα εμφάνιζε στο αντίστοιχο κουτάκι πάνω δεξιά που λες. Τώρα αν αλλάζει αυτό με την υποβολή δεν το ήξερα.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε το ταξειδι σου εσυ και οταν γυρισεις το συστημα θα χει μαθει να τα ξεχωριζει ΟΛΑ γιατι αλλιως θα σκουριασει απο την αχρηστια.....

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ συμφωνώ αρκετή σημασία τους δώσαμε... Μας έχουν και ασχολούμαστε μεταμεσονύκτια και τα Σ/Κ. Ευχαριστώ!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω να χαλαρώσουμε όλοι τουλάχιστον μεχρι τα Χριστούγεννα, γιατί θα βγεί τόσο πράμα, που απο το πολύ διάβασμα στο τέλος θα χάσουμε τελείως τη μπάλα.

Καμμιά δήλωση στο νέο Νόμο (εκτός αν επείγετε κάποιος), μόνο παρακολουθούμε χαλαρά με φραπεδάκι.

Τίποτα παραπάνω.

Δεν αξίζει ούτως η άλλως, ούτε για μας, ούτε για τους πελάτες μας (ποιούς πελάτες θα ρωτήσει κάποιος, και θα έχει και δίκαιο)!.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε έχει πολλές παγίδες αυτό το δεν αλλάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη. Εγώ άκουσα τη Λεμπέση και σε ένα σπίτι που δεν είχε περιθώριο για άλλο ημιυπαίθριο πήγα και έβαλα τα παραπάνω τετραγωνικά που δεν δικαιούταν με ΥΔΒΧ. Σε ανοιχτό ημιυπαίθριο. Τώρα πάει με αναλυτικό. Οπότε πάνε τα πολεοδομικά περίπατο και το πρόστιμο στο Θεό επειδή αλλάζουν όλα τα άλλα μετά...

αυτα νομιζω τα λεγε η Γαρδίκη!Ανοιχτοι ηχ πηγαιναν με αναλυτικο....Δεν εχει σημασια ομως , βαλτα και τωρα και δικαιολογησέ τα οπως πριν!!!Στο φινάλε τους δινεις τη δυνατοτητα να τον κλεισουν και να ναι και τακτοποιημενοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα και liv

 

Σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ μην κανετε ασκοπες παραθεσεις του προηγουμενου ποστ.

Χρησιμοποιηστε τον text editor στο τελος της σελιδες και ΟΧΙ του κουμπι "παραθεση".

 

Επισης ΜΗΝ κανετε διαδοχικα ποστς.

Χρησιμοποιηστε το κουμπι "επεξεργασια" σε καθε ποστ ωστε να το συμπληρωσετε.

 

Εφαγα μιση ωρα να καθαρισω το τοπικ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.