Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Αυτοί αυτό θα πουν με εγκύκλιο η ...ερωταπάντηση!

Είναι η εύκολη λύση!

Νομικά φίλε μηχανικέ δεν είσαι κατοχυρωμένος σε τίποτα απολύτως!

Ούτε για την αμοιβή σου, ούτε για τη σύμβαση που υπέγραψες, ούτε για τα παραστατικά κατάθεσης των εισφορών, ούτε για τις εξουσιοδοτήσεις - υπεύθυνες δηλώσεις κ.λπ., ούτε βεβαίως για τα σχέδια κ.λπ. που ανέβασες!

Διότι απλώς όλα αυτά τα έκανες για κάποιον άλλο νόμο και φέρεις την ευθύνη που προκύπτει από αυτόν τον άλλο νόμο....

Σκεφτείτε το λίγο.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, καλημέρα.

 

Επειδή, έχω αρκετές ημέρες να παρακολουθήσω το θέμα περί μεταφοράς των δηλώσεων 4014 στον νέο νόμο, και παρ' όλο που διάβασα αρκετά εχθές, και την νομοθεσία και όσα γράφονται μέσα στο φόρουμ, θέλω και την δική σας επιβεβαίωση.

 

Πρώτα απ' όλα κάτι απλό. Απ' ότι καταλαβαίνω, συγκεκριμένες δηλώσεις 4014 - με ληξιπρόθεσμες οφειλές και σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο (εγκ. 4) - πρέπει να μεταφερθούν υποχρεωτικά μέχρι 6/2/2014. Για όλες τις υπόλοιπες η προθεσμία μεταφοράς στον 4178, είναι μέχρι πότε? έχουμε ακόμα χρόνο, ή τρέχουμε? 

Έχω τέσσερις δηλώσεις σε προσωρινή υπαγωγή και πληρώνουν δόσεις και οι υπόλοιπες είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με εξοφλημένα πρόστιμα, αλλά δεν είχα ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά.

 

Και δεύτερον :   Αν σε μια μεταφορά δήλωσης, κάποια επιφάνεια που είχε δηλωθεί ως ΥΔΒΧ στον 4014, και τώρα την ίδια επιφάνεια, την δηλώσω ως κύριας χρήσης, δηλ. χωρίς μειωτικό συντελεστή,

ΤΟΤΕ : 

α) αλλάζει το πρόστιμο?

β) αν αλλάζει πρέπει να πληρωθεί, ή περαιώνεται η διαδικασία, όπως καταλαβαίνω από την εγκυκλιο 3?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

 

Για όλες τις υπόλοιπες η προθεσμία μεταφοράς στον 4178, είναι μέχρι πότε? Μεχρι να χρειαστεις βεβαιωση….

 

α) αλλάζει το πρόστιμο?nai

β) αν αλλάζει πρέπει να πληρωθεί, ή περαιώνεται η διαδικασία, όπως καταλαβαίνω από την εγκυκλιο 3?

Οι αποψεις διιστανται. Εγω θα το αφηνα απληρωτο και θα εξηγουσα στην τεχνικη εκθεση (τα ανεξηγητα)

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει καποιος για το αν αλλαζει το προστιμο αν σε μεταφορα δεν προσθεσω extra τετραγωνικα αλλα προσθεσω ομως φυλλα καταγραφης για κατηγορια 13???ειναι επειγον διοτι ο πελατης μου βιαζεται αλλα μου λεει οτι αν αλλαζει το προστιμο και ανεβαινει πολυ ( διοτι αλλαζει και η παλαιοτητα) δεν θα το κανει καθολου..καποιος την γνωμη του?

αν το εβαζα σε χωριστη αιτηση??

Αν εννοείς κατηγόρία 3 στις περισσότερες περιτπώσεις δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

 

Για όλες τις υπόλοιπες η προθεσμία μεταφοράς στον 4178, είναι μέχρι πότε? Μεχρι να χρειαστεις βεβαιωση….

 

α) αλλάζει το πρόστιμο?nai

β) αν αλλάζει πρέπει να πληρωθεί, ή περαιώνεται η διαδικασία, όπως καταλαβαίνω από την εγκυκλιο 3?

Οι αποψεις διιστανται. Εγω θα το αφηνα απληρωτο και θα εξηγουσα στην τεχνικη εκθεση (τα ανεξηγητα)

 

 

αν είναι έτσι, μάλλον εννοείς μέχρι την καταληκτική ημερομηνία του ν. 4178/13...

 

σχετικά με το β)   είναι δυνατό να αφήσεις απλήρωτη εντολή πληρωμής, να ανεβάσεις δικαιολογητικά, και έπειτα να ολοκληρώσεις την υπαγωγή? 

Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 δηλώναμε τον ανοιχτό ΗΧ ως ΥΔ ΒΧ.

Τώρα με την μεταπήδηση στο νέο νόμο θα πρέπει να ακυρώσω αυτό το ΦΚ και να δημιουργήσω νέο που θα υπολογίζει με αναλυτικό.?

Επαναυπολογίζεται  το πρόστιμο. ???

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όσον αφορά στις νέες δηλώσεις που έγιναν με τον 4178. Στον 4014 οι ημερομηνίες που έβγαζε το σύστημα μετά την πρώτη παράταση ήταν άλλα αντί άλλων. Οι δηλώσεις που έκανα στα μέσα του 2012 μου έβγαζαν ημερομηνίες του 2011 για πληρωμή παραβόλου και δόσεων. Με το καλημέρα δηλαδή, λόγω μ@λ@κίας του συστήματος, ο πελάτης "φαινόταν" ήδη εκπρόθεσμος κατά πολλούς μήνες και έτσι συνεχίζει να είναι κι ας μην έχει παραλείψει ούτε μία δόση.

αυτό ακριβώς λέω και εγώ

 

 

To σύστημα βγάζει κάποιες ημερομηνίες. Αυτές ισχύουν! Στις 6.2.2014 πρέπει να έχει πληρώσει όλες τις δόσεις που φαίνονται στο σύστημα με ημερομηνία εξόφλησής τους πριν την 6.2.2014 και να κοιμάται ήσυχος.

 

πλέον ούτε και για αυτό είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καπου πηρε το αυτι μου οτι χωροι υπογειοι με κυρια χρηση τους οποιους δηλωναμε με συντ. 0.5 στον 4014 με τη μεταβαση στον 4178 δηλωνονται ως κυριοι χωρις μειωτικο συντελεστη..μηπως καποιος καλυτερα διαβασμενος γνωριζει σε ποιο σημειο του νομου η των εγκυκλιων αναφερεται αυτο;

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.