Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Ερώτηση: Σε μια ιδιοκτησία όπου συνυπάρχουν 5 πέργκολες, 2 μικρές αποθήκες και 1 bbq πόσο είναι το πρόστιμο ?

Εγώ λέω 1500 €. Είμαι λάθος?

 

Αν πληρούνται οι προϋποθέσεις της κατηγορίας 3, τότε ένα 500άρικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στη μεταβαση από 4014 στο 4178 μιας δήλωσης σε προσωρινή υπαγωγή μπορώ να αλλάξω το κυρια και μοναδική κατοικία σε άλλη κατοικία?

 

Υπαρχουν κυρώσεις που ειχα δηλώσει στο συστημα στον 4014 κυρια και μοναδική με υπαιτιότητα του πελάτη μου και δικιά μου βέβαια που τον εμπιστεύτηκα και τώρα δε με καλύπτει κάτι παρα μόνο η υπεύθυνη δήλωση του?

 

μπορει να πάρει την εκπτωση του πολυτεκνου και της κύριας 80% αφού είναι αλλη κατοικία.

Πρέπει να τη δηλώνει και στην εφορία σαν κύρια ή φτάνει που ισχύει 97τμ <70+15+15+15+15(4 τέκνα ανήλικα)

 

τέλος εξουσιοδοτήση, υπεύθυνη δήλωση κ.τ.λ πρέπει να ξανακάνει νέες συμφωνα με το νέο νόμο εφόσον δεν τις εχουμε ανεβάσει ηλεκτρονικά με τον 4014?

 

ευχαριστώ

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξω στοιχηματζίδικο μόνο για μηχανικούς, με πονταρίσματα πάνω στο τι τελικά θα είναι "νόμιμο" και τι όχι,
όταν μετά απο χρόνια έχουν εκδοθεί όλες οι εγκύκλιοι, όλες οι ερωταπαντήσεις και όλα τα ερωτικά γράμματα του υπουργείου...
θα τα κονομήσω χοντρά, να το ξέρετε!

Και για όποιον πελάτη ενδιαφέρεται, το ότι θα δεν βγει ο Ν.4178 αντισυνταγματικός, παίζει ήδη 1 προς 1.000.000....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία θα ήθελα από κάποιον που έχει κάνει τη διαδικασία.


Τα αρχεία που είχε ανεβάσει με τον 4014 τα βλέπει?


Τι γίνεται αν θέλω να ακυρώσω ένα ΔΕΔΟΤΑ ή μία κάτοψη που είχα ανεβάσει το 4014 και να την αλλάξω με νέα?

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι φοβερό αν τελικά διευκρινηστεί ότι, στις 10 αποθήκες κατηγορίας 3 - > 500€, ενώ 1 αποθηκη, 1 περγκολα & 10% εξώστη -> 1500€. Για τα αβγά

2) Είναι φοβερό που ξεφυτρώνουν συνάδελφοι και λένε "άμα προσθέσω 1 επιπλέον αυθαιρεσία με νέα μ² (όχι από εκ' παραδρομής λάθος) τότε ξαναπληρώνω με νέο πρόστιμο? αδικία". Με 4014 δεν ήταν αυθαιρεσία ή κάναμε τα σταβά μάτια και τώρα φοβόμαστε με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες ή δε ξέρω γω τι και δηλώνουμε? Ή θεωρούμε ότι επειδή η υπεύθυνη δήλωση ήταν του ιδιοκτήτη, είμαστε στην απέξω εμείς? Αφού εμείς του λέγαμε τι να γράψει. Για τα αβγά

3) Το υπουργείο μας ξεγέλασε, μας ξεγελάει και θα συνεχίσει να το κάνει. Ο Καλαφάτης δε βγήκε δημόσια και είπε ότι όλα θα γίνουν αυτόματα και υπονόησε ότι δεν θα υπάρχει αμοιβή για μηχανικό ή κάνω λάθος? Για τα αβγά

4) Εμείς τι κάνουμε γι αυτό? Είμαστε σα τους γιατρούς, τους δικηγόρους και τους συμβολαιογράφους που δεν συγκεντρωνόμαστε ποτέ έξω από ένα υπουργείο, όταν αυτό μας έχει ξεκάνει το επάγγελμα και τα νεύρα? Είμαστε πιο χάϊ από άλλα επαγγέλματα? Αν ναι, τότε γιατί ασχολούμαστε με νόμους για μπακάληδες (χωρίς παρεξήγηση)? Για τα αβγά

5) Είναι φοβερό ότι ο νέος νόμος δεν θεωρείται και καλά αντισυνταγματικός, άσχετα με τις προσπάθειες σωστής μελλοντικής πολεοδόμησης, όταν δέχεται κτίσμα στη πρασιά για 30 χρόνια, παρακάμπτει ιδεατά στερεά και στερεί χωρίς συνέπειες Σ.Δ. από νόμμιμους συνοικοπεδούχους ακινήτου όταν αυτό θα παίρνει καθ' ύψος προσθήκη. Για τα αβγά

6) Είναι φοβερό που θα παλέψουμε για τα 100-200-300 € αμοιβής για απλές υποθέσεις μεταφοράς από το 4014 στο 4178, όταν τουλάχιστον όσοι γνωρίζω (και εγώ μέσα σε κάποιες περιπτώσεις) έχουμε μέσο όρο φοροδιαφυγής ΦΠΑ 100-200-300 €, από τότε που άνοιξαν οι αμοιβές και ήρθε ο 4014. Για τα αβγά

7) Είναι φοβερό από την άλλη που αναγκαζόμαστε να φοροδιαφύγουμε ενώ δεν το θέλουμε, αφού οι εισφορές ταμείων κλπ φόροι καθημερινότητας είναι αβάσταχτοι. Για τα αβγά

8-) Είναι φοβερό που το ΤΕΕ θέλει τέλος ανταπόδωσης, ενώ από το 2007 μέχρι σήμερα είναι από τους κύριους υπεύθυνους καταστροφής του επαγγέλματος. Για τα αβγά

9) Και πολλά πολλά άλλα

 

Σόρυ για τον τόνο, αλλά κάπου ήθελα να τα πω αυτά. Θα τα λεγα στη γυναίκα ή στον αδελφό αλλά είναι άσχετοι

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

1) Μια αποθήκη, μια πέργκολα και 10% εξώστη πάνε ένα 500άρικο. Αυτό είναι στάνταρ. Η διευκρίνιση που λέμε αφορά στην περίπτωση των πολλών αποθηκών, πολλών περγκολών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

TIOS

για αρχή +1000 και μετά συζητάμε και τα επιμέρους...

(ένα απ'αυτά είναι αυτό που σου λέει και ο letom)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.