Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Συμφωνώ και πρέπει να γίνει έτσι.

Ας ξεκαθαρίσουν αυτοί μετά τι θα βλέπουν στα σχέδια.

 

υγ. Ιάσων όταν έλεγες για νέα σχέδια εννοούσες όσα δεν είχαν ήδη ανέβει έ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοώ όσα έχουμε ήδη ανεβάσει!!!! Πιθανότητα είπα ότι, υπάρχει...

Αν θέλουν να μας βοηθήσουν θα τα θεωρήσουν "αποδεκτά όλα" (θα συνδεθούν μέσω των ΑΑ δήλωσης 4014 - ΑΑ δήλωσης 4178, χωρίς να χρειαστεί ν' ακυρώσουμε τα παλαιά και να φτιάξουμε καινούργια κ.λπ.) αν δεν θέλουν να βοηθήσουν, θα τα φτιάξουμε από την αρχή......

Θα δούμε μόλις το αποφασίσουν.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση του 4014 την έχω μεταφέρει στον 4178. Άλλαξα κάποια πράγματα π.χ. βοηθητικός χώρος τον πήγα σε κύριο και τσέκαρα την τριτεκνία.

Πώς θα μου βγάλει το νέο πρόστιμο; Βγάζει ένα νέο πρόστιμο αλλά δεν λαμβάνει υπόψη την τριτεκνία.

Κάνω υποβολή και λέει περί τέλους υπαγωγής στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πρέπει τα τοπογραφικά να αναφέρουν και την μεθοδολογία εξάρτησης, να μια πρώτη υποχρεωτική αλλαγή, τα πινακάκια αυθαιρέτων στα διαγράμματα κάλυψης όλο και διαφορές θα έχουν με βάση το νέο τρόπο υπολογισμού προστίμου, τα σχέδια όλο και κάτι διαφορετικό που έχει αναφορά σε αα αίτησης, παλαιότητα κλπ για να αφήσω τελευταία τα πινακάκια όπου θα πρέπει να αναγράφεται ηλεκτρονικός κωδικός. Αλλαγές στα σχέδια δεν γλιτώνουμε. Εγώ θα τις κάνω όπως και να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση του 4014 την έχω μεταφέρει στον 4178. Άλλαξα κάποια πράγματα π.χ. βοηθητικός χώρος τον πήγα σε κύριο και τσέκαρα την τριτεκνία.

Πώς θα μου βγάλει το νέο πρόστιμο; Βγάζει ένα νέο πρόστιμο αλλά δεν λαμβάνει υπόψη την τριτεκνία.

Κάνω υποβολή και λέει περί τέλους υπαγωγής στο ΤΕΕ.

 

ΠΡΩΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ....(ΤΣΟΥΠ Η ΕΚΠΛΗΞΗ)!!!!

 

 

Αφού θα πρέπει τα τοπογραφικά να αναφέρουν και την μεθοδολογία εξάρτησης, να μια πρώτη υποχρεωτική αλλαγή, τα πινακάκια αυθαιρέτων στα διαγράμματα κάλυψης όλο και διαφορές θα έχουν με βάση το νέο τρόπο υπολογισμού προστίμου, τα σχέδια όλο και κάτι διαφορετικό που έχει αναφορά σε αα αίτησης, παλαιότητα κλπ για να αφήσω τελευταία τα πινακάκια όπου θα πρέπει να αναγράφεται ηλεκτρονικός κωδικός. Αλλαγές στα σχέδια δεν γλιτώνουμε. Εγώ θα τις κάνω όπως και να έχει.

 

Ναι βρε, δεν μπορεί να είναι ίδιο τίποτα!!! Όλα πρέπει με βάση τον 4178 ν' αλλάξουν!!!!

Μπορούν όμως για ότι, ήδη υφίσταται να προβλέψουν απλώς "σύνδεση μέσω ΑΑ δηλώσεων) και τίποτε άλλο.......

Εξυπνάδα και διάθεση για βοήθεια χρειάζεται....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μεταφορά δήλωσης από τον 4014 στον 4178 , σε μια περίπτωση όπου πλήρωνε ο πελάτης με δόσεις.

Τώρα, επειδή πρόκειται να το μεταβιβάσει, θέλει να αλλάξουμε τον τρόπο πληρωμής σε εφάπαξ. Πως θα γίνει αυτό μέσω του συστήματος? Δεν βλέπω να έχει παράθυρο "Αιτήσεις".

Εκείνο που τον ενδιαφέρει είναι να εξοφλήσει τώρα ολόκληρο το πρόστιμο. Φαντάζομαι ότι την έκπτωση του 20% θα τη χάσει, ίσως κάτι γίνει με το 10%

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ και με βάση αυτά που πολύ σωστά αναφέρει ο Ιάσονας ότι πάλι κρεμόμαστε από την "καλή" τους διάθεση που ΘΑ κάνουν...και ΘΑ δείξουν..Εγώ λέω αύριο το πρωί έρχεται ένας από αυτούς που περαίωσαν και μου λέει κ.Μηχανικάρα βρήκα αγοραστή μετά από 4 χρόνια!!!Φέρε μου χθες την βεβαίωση για να κάνω μεταβίβαση!Τί μέθοδο ακολουθώ??

α)Του λέω περίμενε να μας ξεκαθαρίσουν.(τρώω ξύλο)

β)Δώσε μου ξανά εντολές,Ε9,15 ευρώ υπερ ΤΕΕ,κτλ.. και περίμενε κάποιες μέρες να ρισκάρω την μεταφορά της δήλωσης σου και να σου δώσω βεβαίωση.(τρώω λίγο ξύλο)

γ)Ρίχνω μια καινούργια δήλωση στον 4178 την βγάζω (ότι και καλά εμπίπτει σε κάποια από τις κατηγορίες των εξαιρέσεων) γλιτώνω το ξύλο και μετά μπλέκω εγώ γιατί δεν θα ξέρω τί να κάνω την παλιά του δήλωση με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πρέπει τα τοπογραφικά να αναφέρουν και την μεθοδολογία εξάρτησης, να μια πρώτη υποχρεωτική αλλαγή,

Σε αυτό, σε ποιες περιπτώσεις αναφέρεσαι;

 

Εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια που δε χρειαζότανε, τώρα πρέπει να γραφτεί κάτι;

 

Έχω κάνει μεταφορά δήλωσης από τον 4014 στον 4178 , σε μια περίπτωση όπου πλήρωνε ο πελάτης με δόσεις.

Τώρα, επειδή πρόκειται να το μεταβιβάσει, θέλει να αλλάξουμε τον τρόπο πληρωμής σε εφάπαξ. Πως θα γίνει αυτό μέσω του συστήματος? Δεν βλέπω να έχει παράθυρο "Αιτήσεις".

Εκείνο που τον ενδιαφέρει είναι να εξοφλήσει τώρα ολόκληρο το πρόστιμο. Φαντάζομαι ότι την έκπτωση του 20% θα τη χάσει, ίσως κάτι γίνει με το 10%

 

Είναι νωρίς ακόμα για να ασχοληθούν με τέτοια ζητήματα.

 

Είπαμε, δεν διδάχθηκαν τίποτα από το 4014 και πάλι κάναν τα ίδια λάθη και παραλείψεις,

είτε απο ανικανότητα είτε για τη σύσταση επιτροπών για το χαρτζιλίκι.

 

Είναι δυνατόν στο σύστημα να μην υπάρχει η καρτέλα "αιτήσεις" και "αρχεία";

 

Μα τι μπορεί να είναι τόσο δύσκολο και να τις περάσουν όπως στου 40

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό, σε ποιες περιπτώσεις αναφέρεσαι;

 

Εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια που δε χρειαζότανε, τώρα πρέπει να γραφτεί κάτι;

 

Εντός σχεδίου με άδεια δεν χρειάζεται νέο τοπογραφικό και δεν υπάρχει υποχρέωση να γραφτεί οτιδήποτε. Στις περιπτώσεις που χρειάζεται νέο τοπογραφικό και μόνο για αυτές.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μην κάνουμε καμία μεταφορά αν δεν υπάρχει βιασύνη, γιατι με όσα διαβάσαμε σήμερα για το σκεπτικό του ΣτΕ, 

και ο 4178 πάει για φούντο : 

http://www.michanikos.gr/topic/35772-Α08-Ρύθμιση-αναστολής-και-εξαίρεσης-από-κατεδάφι/?p=614903

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.