Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Το μόνο πείραγμα που έκανα στον 4178 ήταν η αλλαγή των 16τμ από ΒΧ σε ΚΧ. Τα συνολικά τμ (ΚΧ+ΒΧ) που είχαν δηλωθεί στον 4014 παρέμειναν ίδια στον 4178 (αθροιστικά ως ΚΧ).

Στην προεπισκόπηση της υποβολή μου λέει τρέχοντα πρόστιμα αυτά τα 1700κάτι που έχουν πληρωθεί και "πρόστιμα μετά την υποβολή" 1700κάτι+ που είναι η μικρή αύξηση λόγω της αναγκαστικής αλλαγής των ΒΧ σε ΚΧ. Να υποθέσω ότι αφού στα τρέχοντα πρόστιμα λέει τα 1700κάτι συμπεριλαμβάνοντας το παράβολο των 1000, αν έπρεπε να πληρωθεί όλο το νέο παράβολο των 2000 θα το συμπεριλάμβανε στα "πρόστιμα μετά την υποβολή"? Οπότε αφού στα νέα πρόστιμα μου βγάζει μόνο τη μικρή αύξηση λόγω ΒΧ-ΚΧ το πολύ πολύ να πρέπει να πληρωθεί μόνο αυτή? Ανεβάζω και το σχετικό screenshot:

2qk79r5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, όταν πατάω υποβολή μου βγάζει αυτή την εικόνα και μου ζητάει να επιβεβαιώσω για να πάει σε υπαγωγή αλλά δεν το τολμάω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα μια διευκρίνηση όποιος γνωρίζει σχετικά με τον τρόπο πληρωμής στον ν.4178.

 

  Αν κάποιος έχει υπαχθεί στον 4014, και στον 4178 δεν θέλει να υπαχθεί σε πολλές δόσεις, για να υπαχθεί στις 84 πχ το ποσοστό ανταπόδοσης πρέπει να το πληρώσει μετά τη 7-2-14 και πριν την 8-8-14 καθώς επίσης και τις 6 πρώτες δόσεις? Και αν ναι, μέχρι τότε πληρώνει κάτι για τον 4014 ή όχι?

 

Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πείραγμα που έκανα στον 4178 ήταν η αλλαγή των 16τμ από ΒΧ σε ΚΧ. Τα συνολικά τμ (ΚΧ+ΒΧ) που είχαν δηλωθεί στον 4014 παρέμειναν ίδια στον 4178 (αθροιστικά ως ΚΧ).

Στην προεπισκόπηση της υποβολή μου λέει τρέχοντα πρόστιμα αυτά τα 1700κάτι που έχουν πληρωθεί και "πρόστιμα μετά την υποβολή" 1700κάτι+ που είναι η μικρή αύξηση λόγω της αναγκαστικής αλλαγής των ΒΧ σε ΚΧ. Να υποθέσω ότι αφού στα τρέχοντα πρόστιμα λέει τα 1700κάτι συμπεριλαμβάνοντας το παράβολο των 1000, αν έπρεπε να πληρωθεί όλο το νέο παράβολο των 2000 θα το συμπεριλάμβανε στα "πρόστιμα μετά την υποβολή"? Οπότε αφού στα νέα πρόστιμα μου βγάζει μόνο τη μικρή αύξηση λόγω ΒΧ-ΚΧ το πολύ πολύ να πρέπει να πληρωθεί μόνο αυτή? Ανεβάζω και το σχετικό screenshot:

2qk79r5.jpg

 

Δεν το γλυτώνεις το extra 2.000 κατά πάσα πιθανότητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε μια περίπτωση που από 4014 που είχα βγάλει παράβολο 500 και τώρα μου έδειχνε παράβολο 1000( γιατί τα τετραγωνικά άλλαξαν κατά τη διάρκεια του 4014 σε >50), έκανα συνέχεια υποβολής, και μου έβγαλε τις δόσεις κανονικά χωρίς να μου το ζητάει το παράβολο που μου έδειχνε αρχικά...δεν άλλαξα τετραγωνικά ή κάτι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Είχε υπερκαλυφθεί το extra ποσό του παραβόλου από τις δόσεις που είχαν πληρωθεί έως τότε.

Στο παράδειγμα του φίλου μιλάμε για ....ληστεία!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ  ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ  ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 4014 σε 4178

 

1)  Πρόβλημα με το παράβολο.

 

 

Ακόμη και σε περαιωμένες δηλώσεις μπορεί να είχαν πληρώσει μικρότερο παράβολο στον 4014 από ότι τώρα στον 4178. Π.χ. αντί για 2.000 τώρα να είχαν πληρώσει 1.000 στον 4014 αφού είχαν προσθέσει Μ2 στην πορεία της διαδικασίας. Τι γίνεται τώρα με τα επιλέον χρήματα του παραβόλου ? Και τονίζεται ότι η εγκύκλιος 3 αναφέρει ότι όταν το πρόστιμο (δεν αναφέρει το παράβολο!) με τον 4178 βγαίνει μεγαλύτερο δεν πληρώνεται το επιπλέον ποσό και εκδίδεται βεβαίωση περαίωσης.

 

2) Πρόβλημα με τις δηλώσεις που είναι σε δόσεις.

 

α)   Δήλωση που δεν αλλάζουν τα Μ2 αλλά αλλάζουν συντελεστές της δήλωσης μέσα στα Φ.Κ. π.χ. "ποσοστά υπερβάσεων, κύρια κατοικία κ.τ.λ.". Σε αυτές τις περιπτώσεις αυξάνει το πρόστιμο και αυξάνονται και οι δόσεις ?! Πως διατηρείται η δόση σταθερή όσο στον 4014 ?

 

β)  Δήλωση που δεν αλλάζουν τα Μ2 αλλά αλλάζουν κύριοι συντελεστές υπολογισμού και όχι των Φ.Κ. π.χ. "ύπαρξη άδειας", "εντός σχεδίου" , το πρόστιμο αυξάνει ? Οι δόσεις αυξάνονται ή διατηρούνται ίδιες ?

 

γ) Δήλωση που δεν αλλάζουν τα Μ2 αλλά προστίθενται νέα Φ.Κ. με λοιπές υπερβάσεις ή Κατηγορία 3, αυξάνει το πρόστιμο και επομένως και οι δόσεις ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.