Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Δε νομίζω ότι μπορείς. Δεν είναι καν δική του ιδιοκτησία ώστε να μπλεχτεί. Πώς θα σε εξουσιοδοτήσει για ξένη ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΡΩΤΗΜΑ

Δήλωση του 4014 περιέχει πέρα των άλλων και διαφορετική διαμερισμάτωση.
Κατά τη μεταφορά δημιουργείται ένα ακόμα ΦΚ στο οποίο θα πρέπει να δηλωθεί πλέον ως λοιπή παράβαση, άλλως δεν προχωράει η δήλωση.
Μετά από αυτήν την αλλαγή, το πρόστιμο επανυπολογίζεται εφόσον αλλάξουν κάποιοι από τους συντελεστές στα άλλα ΦΚ.
Είναι εύκολα αντιληπτό ότι αυτό ΔΕΝ είναι δίκαιο.

Πως μπορεί να αντιμετωπισθεί;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το πρόβλημα που αναφέρετε παρατηρείται σε δηλώσεις του Ν. 4014/11 που είχαν "τσεκαρισμένη" τη διαμερισμάτωση έχοντας, παράλληλα, και άλλες αυθαιρεσίες. Η διαμερισμάτωση συμπληρώνεται πλέον στην πλατφόρμα του Ν. 4178/13 σε φύλλα καταγραφής και ως λοιπή παράβαση, εφόσον υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες. Έτσι, κατά τη μετάβαση δήλωσης του Ν. 4014/11 η τσεκαρισμένη διαμερισμάτωση μεταφέρεται ως λοιπή παράβαση, οπότε το σύστημα θεωρεί ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης και υπολογίζει το πρόστιμο σύμφωνα με τα στοιχεία του Ν. 4178/13.
Για να το προσπεράσουμε,
διορθώνουμε στο Ν. 4014/11  το "τσεκ" της διαμερισμάτωσης σε μία λοιπή παράβαση, κατόπιν αιτήματος του μηχανικού.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Προς το ΤΕΕ είναι η ερώτηση? Υπάρχει τρόπος να ξεκλειδωθεί δήλωση του 4014 έπειτα από αίτημα και να γίνουν εκεί αλλαγές από το μηχανικό? ή αυτό μπορεί να το κάνει μόνο το ίδιο το ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

ωστε το τεε κανει αυτη την αλλαγη?μπραβο του!

τοτε γιατι να μην επεμβαινει αναδρομικα και στα μετρα ΚΧ και ΒΧ του 4014,ωστε να μην υπαρχει θεμα επαναπροσδιορισμου προστιμου κατα τη μεταφορα στον 4178?

καντους και αυτη την ερωτηση σταυρο.

ευχαριστω

το θεμα ειναι φλεγον και πιστευω οτι αφορα παρα πολλες δηλωσεις

Edited by pantsel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άραγε μπορούμε να αιτηθούμε ξεκλείδωμα δήλωσης 4014 και να κάνουν οι ίδιοι τις αλλαγές που θα τους πούμε (πχ πρόσθεση ΥΚ σε κάποιο ΦΚ που από λάθος δεν δηλώθηκε ενώ έπρεπε) και να πληρωθεί η διαφορά με κάποιο τρόπο? Το λέω αυτό γιατί προφανώς κατά τη μεταφορά στον 4178 αν δεν αυξηθούν τα τμ ή οι λπ οι επιμέρους συντελεστές δεν λαμβάνονται υπόψη.

 

Και άλλη μια ερώτηση για όποιον θυμάται γιατί εγώ σκάλωσα. Σε αρχική υποβολή με πληρωμένα οικονομικά στοιχεία όπου το παράβολο καλύπτει το συνολικό πρόστιμο, αν πατήσω υποβολή δήλωσης θα πάει κατευθείαν σε οριστική υπαγωγή ή θα περάσει πρώτα από το στάδιο της υπαγωγής και θα πρέπει να ξαναπατηθεί το κουμπί της υποβολής για να πάει σε οριστική? Τις αλλαγές που θέλω να κάνω και επηρεάζουν το πρόστιμο να τις κάνω όσο είναι η δήλωση σε αρχική υποβολή ή όταν/άμα πάει σε υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορείς. Δεν είναι καν δική του ιδιοκτησία ώστε να μπλεχτεί. Πώς θα σε εξουσιοδοτήσει για ξένη ιδιοκτησία;

 

Δεν ειναι ΝΕΑ δηλωση.

Ειναι μεταφερομενη δηλωση.

Με εξουσιοδοτει να την μεταφερω στον νεο νομο για να ολοκληρωσω την Β' φαση.

 

Μου υποδεικνυεις σε ποιο σημειο της νομοθεσιας αναφερεται οτι η μεταφερομενη δηλωση πρεπει να γινει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ απο τον νεο ιδιοκτητη?

Δεν αλλαζω ημερομηνια αυτοψιας, δεν εκδιδω βεβαιωση. Απλα μεταφερω την δηλωση, συμπληρωνω τα φυλλα καταγραφης με τα κριτηρια του νεου νομου και ανεβαζω 2 "κατηγοριες αρχειων" για να ειμαι καλυμμενος 100%:

1) Δικαιολογητικα και σχεδια 4014 

2) Δικαιολογητικα και σχεδια 4178

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ζητάς μεταφορά δήλωσης για ένα ακίνητο που ανήκει σε κάποιον άλλον πλέον. Τί θα γράψει στην υπεύθυνη δήλωση. Αιτούμαι τη μεταφορά στον 4178 του ακινήτου κάποιου τρίτου; Νομίζω ότι κάπου είχε απαντηθεί κιόλας. Θα το ψάξω και αν το βρω θα το ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

ωστε το τεε κανει αυτη την αλλαγη?μπραβο του!

τοτε γιατι να μην επεμβαινει αναδρομικα και στα μετρα ΚΧ και ΒΧ του 4014,ωστε να μην υπαρχει θεμα επαναπροσδιορισμου προστιμου κατα τη μεταφορα στον 4178?

καντους και αυτη την ερωτηση σταυρο.

ευχαριστω

το θεμα ειναι φλεγον και πιστευω οτι αφορα παρα πολλες δηλωσεις

Η πίεση για το θέμα αυτό είναι μεγάλη αλλά ενώ υπήρχε η υπόσχεση ότι θα αλλάξει, πέσαμε πολύ πολύ πολύ πίσω...

Δεν είμαι αισιόδοξος...

 

Άραγε μπορούμε να αιτηθούμε ξεκλείδωμα δήλωσης 4014 και να κάνουν οι ίδιοι τις αλλαγές που θα τους πούμε (πχ πρόσθεση ΥΚ σε κάποιο ΦΚ που από λάθος δεν δηλώθηκε ενώ έπρεπε) και να πληρωθεί η διαφορά με κάποιο τρόπο? Το λέω αυτό γιατί προφανώς κατά τη μεταφορά στον 4178 αν δεν αυξηθούν τα τμ ή οι λπ οι επιμέρους συντελεστές δεν λαμβάνονται υπόψη.

 

Γιατί να το κάνεις αυτό;

Μεταφέρεις, βάζεις ΥΚ και δεν πληρώνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνεις αυτό;

Μεταφέρεις, βάζεις ΥΚ και δεν πληρώνεις τίποτα.

Προφανώς αυτό θα κάνω, απλά κατά κάποιο τρόπο είμαι εκτεθειμένος γιατί έχω υπολογίσει λάθος το πρόστιμο στον 4014 χωρίς αυτό να οφείλεται σε κάποια διάταξη που άλλαξε εκ των υστέρων. Λογικά δεν θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Μου υποδεικνυεις σε ποιο σημειο της νομοθεσιας αναφερεται οτι η μεταφερομενη δηλωση πρεπει να γινει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ απο τον νεο ιδιοκτητη?

Νομίζω ότι το έγραφε κάπου στις οδηγίες του ΤΕΕ. Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει επίσης σημείο της νομοθεσίας που να αναφέρει ως υποχρεωτική την επιπλέον εξουσιοδότηση για μεταφορά δήλωσης, αλλά όπως μου είχαν πει και στο HD καλό είναι να έχεις εξουσιοδότηση από το νέο ιδιοκτήτη (από τον παλιό δεν έχει καμία αξία) για να είσαι διασφαλισμένος σε περίπτωση που εκείνος αρνηθεί ότι συναίνεσε για οποιαδήποτε αιτία.

 

Για αυτό καμιά γνώμη?

Σε αρχική υποβολή με πληρωμένα οικονομικά στοιχεία όπου το παράβολο καλύπτει το συνολικό πρόστιμο, αν πατήσω υποβολή δήλωσης θα πάει κατευθείαν σε οριστική υπαγωγή ή θα περάσει πρώτα από το στάδιο της υπαγωγής και θα πρέπει να ξαναπατηθεί το κουμπί της υποβολής για να πάει σε οριστική? Τις αλλαγές που θέλω να κάνω και επηρεάζουν το πρόστιμο να τις κάνω όσο είναι η δήλωση σε αρχική υποβολή ή όταν/άμα πάει σε υπαγωγή?
Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.