Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Κι όλα αυτά γιατί "βαριούνται" από το ΤΕΕ (για να μην γράψω κάτι άλλο) να φτιάξουν σωστά την εφαρμογή!!!!! Ό,τι αρπάξουμε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα..

Σήμερα επισκέφτηκα κάποιον πελάτη όπου είχα κάνει μια δήλωση με τον 4014 (από τις πρώτες με ότι συνεπάγεται αυτό...) η οποία βρίσκονταν σε Προσωρινή Υπαγωγή με σκοπό να γίνει μετάβαση στον 4178.

Παρκάροντας λοιπόν απέξω είδα στον υπερκείμενο όροφο, αυτού που είχε υπαχθεί στο 4014 και που πριν ήταν αέρας με δικαίωμα υψούν και υπολειπόμενο σδ, να έχει χτιστεί ένας όροφος!!!

Οκ λέω και μπαίνω μέσα...

Εκεί λοιπόν διαπιστώνω πως απευθύνθηκαν σε άλλο μηχανικό με τον οποίο έκαναν υπαγωγή στην ίδια ΟΙ που είχα κάνει και εγώ με το 4014, ολοκλήρωσαν την υπαγωγή και στη συνέχεια εξέδωσαν μια άδεια δόμησης για τον υπερκείμενο όροφο. Ο συνάδελφος που έκανε την υπαγωγή τακτοποίησε κάποιους εξώστες που δεν ήταν νόμιμοι και βρίσκονταν πάνω από κοινόχρηστο τμήμα πόλης που εγώ δεν είχα συμπεριλάβει στη δήλωση του 4014 και που βέβαια είχα σκοπό να συμπεριλάβω κατά τη μεταφορά στο 4178.

Στη δική μου δήλωση είχαν υπαχθεί κάποιες λοιπές παραβάσεις (σκέπαστρο μιας βεράντας και barbeque που βρίσκονταν στο αποκλειστικής χρήσης ακάλυπτο του οικοπέδου).

Τι μέλι γενέσθαι από εδώ και πέρα???

Εννοώ προφανώς ότι έπρεπε να μου έχουν πει ότι προτίθενται να εκδώσουν άδεια και να ολοκληρώσω τη δήλωση και στη συνέχεια να κάνουν ότι θέλουν..

Άρα λοιπόν τώρα υφίστανται για την ίδια οριζόντια ιδιοκτησία μια ολοκληρωμένη υπαγωγή του 4014 του νέου συναδέλφου και μια παλιά δική μου επίσης του 4014 που θέλει μετάβαση στο 4178...

Πως θα μου προτείνατε να χειριστώ το όλο θέμα??

Edited by Chris Fragkos
Link to comment
Share on other sites

:shock:

H δική σου υπαγωγή σε τι κατάσταση ήταν?

Είχε πληρωθεί το παράβολο και την είχες πάει στο επόμενο στάδιο με εξοφλημένο παράβολο υπαγωγής ή ήταν στα "σκαριά"  δίχως εξοφλημένο παράβολο?

Και εάν ισχύει το πρώτο, ξαναπλήρωσαν (έστω και παράτυπα, δηλαδή χωρίς τη δική σου παραίτηση) νέο παράβολο υπαγωγής όταν  ξαναέκανε δήλωση ο συνάδερφος?

Η επίσκεψη έγινε επειδή σε κάλεσε ο ιδιοκτήτης και εάν ναι, τι σε ήθελε άραγε?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  όντως.....

Η δική μου υπαγωγή ήταν σε Προσωρινή κατάσταση με εξοφλημένο το παράβολο και το πρόστιμο. Δεν την είχα προχωρήσει σε Ολοκληρωμένη υπαγωγή γιατί τότε είχα κάποιες απορίες και τέλος πάντων είπα ότι καλύτερο θα ήταν να μεταφερθεί στο νέο Νόμο. Επίσης δεν είχα ανεβάσει κανένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Δεν με φώναξε αυτός, πήγα εγώ, αλλά από τη στιγμή που η δήλωση έμεινε ατελής στο 4014 δεν υφίσταται υποχρέωση μεταφοράς στο 4178? Και αυτή την υποχρέωση μεταφοράς δεν την έχω εγώ?? Δεν ξέρω αν είναι λάθος ό συλλογισμός μου?? Εγώ δεν ενημερώθηκα ποτέ για τίποτα από αυτά που έγιναν. Βέβαια μου είχαν πει αν γίνεται να βγει άδεια για προσθήκη καθ' ύψος αλλά τότε τους είχα απαντήσει αρνητικά καθώς είχα διαπιστώσει πως λόγω αυθαιρεσίας άλλης οριζόντια ιδιοκτησίας στο ισόγειο είχε καλυφθεί ο σδ

(σημειώνω πως είχα απαντήσει αρνητικά γιατί τότε δεν ίσχυε αυτό περί μη εμπλοκής υπολοίπου σδ (για ΟΙ που είχαν συσταθεί προ 7/2011)

με αυθαιρεσίες άλλων ΟΙ.

Edited by Chris Fragkos
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ τώρα γιατί σκας. Τακτοποίησαν και τέλος. πλήρωσαν 2 φορές πρόβλημά τους μην ξανασχολήσε τέλος.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ τώρα γιατί σκας. Τακτοποίησαν και τέλος. Γράψε στην δήλωση τακτοποιήθηκε τελικά με την τάδε δήλωση κλπ πλήρωσαν 2 φορές πρόβλημά τους και μην ξανασχολήσε τέλος.

Που ακριβώς να το γράψω όμως αφού στο σύστημα του ΤΕΕ ο 4014 είναι πλήρως ανενεργός???

Συμφωνώ πως δε θα σκάσω... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο άλλος συνάδελφος θα μεταφέρει την δήλωση του 4014 στον 4178 (και καλό είναι να το κάνει γιατί αυτοί οι εξώστες άνωθεν του κοινόχρηστου πόλης κακώς μπήκαν στη δήλωση του 4014).

Εσύ έχεις μία ανενεργή δήλωση του 4014, ΔΕΝ έχεις εξουσιοδότηση να κάνεις μεταφορά στον 4178...

 

Γράφεις στον φάκελο που έχεις στο γραφείο ή στον Η/Υ "κλεισμένη υπόθεση" και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο άλλος συνάδελφος θα μεταφέρει την δήλωση του 4014 στον 4178 (και καλό είναι να το κάνει γιατί αυτοί οι εξώστες άνωθεν του κοινόχρηστου πόλης κακώς μπήκαν στη δήλωση του 4014). 

Εσύ έχεις μία ανενεργή δήλωση του 4014, ΔΕΝ έχεις εξουσιοδότηση να κάνεις μεταφορά στον 4178...

 

Γράφεις στον φάκελο που έχεις στο γραφείο ή στον Η/Υ "κλεισμένη υπόθεση" και τέλος.

Συμφωνώ για τους εξώστες σαφώς...

Πιστεύεις πως ακόμα και αν η δήλωση που είχα κάνει στο 4014 είχε κάποια λάθη-παραλήψεις μπορώ να τη θεωρήσω ''κλεισμένη υπόθεση''??

Link to comment
Share on other sites

Eσύ "τελείωσες" με την εργασία που σου είχε ανατεθεί.......

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, θα τα βρει "μπροστά" του, τόσο ο ιδιοκτήτης, όσο και ο άλλος μηχανικός και θα πρέπει να τα αντιμετωπίσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Eσύ "τελείωσες" με την εργασία που σου είχε ανατεθεί.......

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, θα τα βρει "μπροστά" του, τόσο ο ιδιοκτήτης, όσο και ο άλλος μηχανικός και θα πρέπει να τα αντιμετωπίσουν..... 

Θεωρείς πως έχω τελειώσει? Δηλαδή άπαξ και ο νόμος αντικαταστάθηκε θεωρείται πως ολοκλήρωσα τη διαδικασία ακόμα και αν δεν έγινε ολοκληρωμένη υπαγωγή και δεν έχουν ανέβει τα απαραίτητα δικαιολογητικά??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.