Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Χμ....μια δοκιμή θα μας πείσει!

(εκτιμώ όμως ότι εάν έχουν εξοφληθεί στη τράπεζα 2000 και ένα ευρώ -όχι να έχουν συμψηφιστεί, να έχουν πληρωθεί στο ταμείο-  τότε δεν θα αναζητηθεί επιπλέον ποσό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν είχαν πληρωθεί στην Τράπεζα θα ήταν καλά! Αλλά είχε γίνει συμψηφισμός! Πως να το πατήσω το άτιμο το κουμπί τώρα; Καρδιακούς θα μας κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δήλωση 4014, ολοκληρωμένη υπαγωγή, με σχεδια. Στο σύστημα του Τεε  Ν.4178/2013, δεν υπήρχε ακόμη η δυνατότητα εισαγωγής αρχείων όταν έπρεπε να προχωρήσω σε οριστική υπαγωγή με τον Ν.4178/13 λόγω του ότι έπρεπε να προβώ σε έκδοση Βεβαίωσης με δήλωση μου ότι [/size] ότι έχω στη [/size]διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά και τις μελέτες και [/size]θα τα υποβάλλω ηλεκτρονικά όταν ανοίξει το ηλεκτρονικό σύστημα του Τεε. Στην αρχική δήλωση με τον Ν.4014/11 είχα καταθέσει όλα τα αρχεία ηλεκτρονικά (ολοκληρωμένη υπαγωγή) αλλά τώρα που προσπαθώ να εισάγω τα νέα σχέδια διορθωμένα και συμπληρωμένα μόνο ως προς τις προδιαγραφές του Ν.4178/13 και όχι ως προς τα τ.μ. των παραβάσεων δεν μπορώ να τα εισάγω ενώ σύμφωνα με τις οδηγίες του Τεε : "Μπορείτε να προχωρήσετε σε οριστική υπαγωγή εφόσον δηλώσετε υπεύθυνα ότι έχετε στη διάθεσή σας τα απαιτούμενα σχέδια/δικαιολογητικά και θα τα επισυνάψετε ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας.." και το Φεκ 1289 Β΄/2014 :«1. Ο μηχανικός υποχρεούται να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στις διατάξεις του Ν. 4178/2013».Τι κάνω στέλνω μην. στο Τεε ; Ουσιαστικά θέλω να κάνω ακύρωση των αρχείων που έχουν εισαχθεί από το Ν.4014/11 αυτόματα για να επανυποβαλλώ τα διορθωμένα πχ. νέα εξουσιοδότηση, νέο διάγραμμα κάλυψης με κατηγορίες 1-5 και με αλλαγές στα ποσοστά υπέρβασης κτλ. Στα Φ.Κ. τα έχω διορθώσει αλλά τα σχέδια δεν μπορώ να τα υποβάλλω εκ νέου κάνοντας ακύρωση σε αυτά του Ν.4014/11. Εσείς τι κάνατε;

Ανακάλυψα ότι δεν χρειάζεται να ακυρώσω τα αρχεία του Ν.4014/11 για να υποβάλλω τα νέα αρχεία του ν.4178/13. Οπότε άκυρο το παραπάνω. Επειδή όμως πρόλαβα να στείλω στο Τεε με μαιλ αίτηση επιστροφής της δήλωσης σε Υπαγωγή πως μπορώ να το ακυρώσω: με μαιλ ή υπάρχει κάποιο τηλέφωνο του Τεε στο οποίο να απαντάνε κιόλας;

Edited by ΑΤΗΙΝΑ210808
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-31030-0-04170200-1417010642_thumb.png

 

Συνάδελφοι κι εγώ φοβάμαι να πατήσω το κουμπί!!

Στην περίπτωση αυτή θα ζητηθεί επιπλέον παράβολο?

Η δήλωση εχει εξοφληθει στο 4014/11.

Φυσικά το πρόβλημα προέκυψε όταν στον 4014/11

αυξήθηκαν στην πορεία και μετά την εξόφληση του

παραβόλου των 500 ευρω τα τ.μ από 45 σε 70.

Σημειώνω ότι τα 25 ευρω ήδη εχουν εξοφληθεί.

Ευχαριστώ!!!

 

ΥΓ. Αν κατάλαβα από προηγούμενες συζητήσεις

δεν θα ζητηθεί τίποτα επιπλέον. Ετσι δεν είναι?

Edited by Κωστής.
Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης σου εκτός από το παράβολο των 500 έχει πληρώσει και κάποιο μέρος του προστίμου? Αν όχι τότε θα ζητηθεί το εξτρά 500άρικο του νέου παραβόλου. Άν πλήρωσε ποσό <500 θα ζητηθεί η διαφορά και αν έχει υπερκαλύψει τα 500 δεν θα ζητηθεί τίποτα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

letom

o πελάτης μου έχει εξοφλήσει το πρόστιμο εφάπαξ με έκπτωση 20% εμπρόθεσμα στην ισχύ του 4014/11.

Άρα δεν θα ζητηθεί τίποτα παραπάνω και πατάω άφοβα το κουμπί, έτσι δεν είναι?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη μεταφορά από τον 4014, έχω ένα πρόστιμο 15000 περίπου, εξοφλημένο εφάπαξ. Στον καινούργιο νόμο οι ιδιοκτήτες θέλουν να περάσω και μια τακτοποίηση που είχαν κάνει με τον 3843, με την οποία το πρόστιμο πέφτει κατά 4000 περίπου. Οπότε αν κάνω την υποβολή, το νέο μου πρόστιμο θα είναι 11000. Η ερώτηση και το κώλυμα στο να πατήσω το κουμπί είναι το εξής: Επειδή η περίπτωση είναι πολύ ιδιόμορφη, αν χρειαστεί τέλος πάντων να διορθώσω κάτι στην πορεία, π.χ. να προσθέσω μία πολεοδομική παράβαση, ο έλεγχος του συστήματος γίνεται στο νέο πρόστιμο, μετά την τελευταία υποβολή. Δηλαδή, συγκρίνει με τα 11000 και όχι με τα 15000, και βγάζει υπόλοιπο προς πληρωμή 500€, κάτι εντελώς παράλογο, αφού το ποσό που έχει καταβληθεί είναι πολύ μεγαλύτερο. Είναι bug του συστήματος, το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Υπάρχει συνεννόηση με το ΤΕΕ σ' αυτό το θέμα ή κάνουμε το σταυρό μας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.