Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Τελικά επειδή στον 4014 ήταν 2 οι ιδιοκτητες από 50% (σε 2 σειρές),στον 4178 ήταν 1 με 100% και έπρεπε να διαγράψω την μία κενή θέση του 2ου ιδιοκτήτη στον 4178. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα να αφήσεις τα ΦΚ ως έχουν βάζοντας απλά κατηγορία.

 

Με το να ενσωματώσεις τα 2) + 3) από τι στιγμή που έχεις ήδη πληρώσει δεν κερδίζεις και τίποτα, υπάρχει μία (μικρή) πιθανότητα στο μέλλον να σου επιστραφεί το ποσό για την παράβαση νο.2

 

ΥΓ

 

Η αποθήκη έχει ύψος μέχρι 2,50 μ. ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ναι, η αποθήκη έχει ύψος 1.80μ, άρα πληροί τις προδιαγραφές της κατηγορίας 3.

 

Επειδή δεν έχω μεταφέρει ακόμα καμία δήλωση, θεώρησα πως πέρα από τη μεταφορά (και την επιλογή κατηγορίας), επαναυπολογίζουμε το πρόστιμο από την αρχή, σύμφωνα με όσα ορίζει ο 4178.

 

Θέμα επιστροφής χρημάτων άμεσα δεν τίθεται, πληρώνεται με δόσεις η δήλωση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω  κάποιες δηλώσεις ν. 4014 οι οποίες έχουν ολοκληρωμένη υπαγωγή με πλήρη εξόφληση προστίμου.
 
Ήδη από τον Μάιο του 2013 έχω υποβάλλει όλα τα απαιτούμενα για πληρότητα αρχεία σε μορφή pdf στο σύστημα  του τότε  ν.4014. 
 
Η ερώτηση είναι αν θα πρέπει να μεταβώ στον ν.4178 ή ανήκω, όπως και εγώ νομίζώ,  στις εξαιρέσεις του ν.4178 ( παράγραφος ζ )
 
δηλαδή δεν χρειάζεται μετάβαση στον νόμο ν.4178.
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Aφού έχετε κάνει όλα όσα αναφέρονται (π.χ. ολοκληρωμένη υπαγωγή, εξόφληση προστίμου, ανέβασμα σχεδίων - εγγράφων) τότε δεν χρειάζεται να μεταπηδήσουν οι δηλώσεις αυτές στον 4178/2013.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί βεβαίωση νομίζω ότι με νέα  δήλωση στον ν.4178 ότι υπάγεται στις εξαιρέσεις του άρθρου 1 εκδίδω κανονικά βεβαίωση.

 

Δηλαδή δεν χρειάζεται να μπω στον νέο νόμο. 

 

Το αναφέρω αυτό γιατί δεν επιθυμεί κανείς από τούς ιδιοκτήτες να μεταβεί στον νέο νόμο (ν.4178) για προσωπικούς του λόγους, απλά νομίζουν ότι είναι υποχρεωμένοι.

 

αν όμως μετά από π.χ. 1 χρόνο θελήσουν βεβαίωση μηχανικού για κάποια δικαιοπραξία,  νομίζω ότι εγώ ή οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να δώσει με βάση το γεγονός ότι έχει υπαχθεί πλήρως  το ακίνητο τους στον ν.4014 και υπάγεται στις εξαιρέσεις του ν.4178.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί βεβαίωση νομίζω ότι με νέα  δήλωση στον ν.4178 ότι υπάγεται στις εξαιρέσεις του άρθρου 1 εκδίδω κανονικά βεβαίωση.

Δηλαδή δεν χρειάζεται να μπω στον νέο νόμο. 

ΟΧΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ 4178.

 

Το αναφέρω αυτό γιατί δεν επιθυμεί κανείς από τούς ιδιοκτήτες να μεταβεί στον νέο νόμο (ν.4178) για προσωπικούς του λόγους, απλά νομίζουν ότι είναι υποχρεωμένοι. 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ.

 

αν όμως μετά από π.χ. 1 χρόνο θελήσουν βεβαίωση μηχανικού για κάποια δικαιοπραξία,  νομίζω ότι εγώ ή οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να δώσει με βάση το γεγονός ότι έχει υπαχθεί πλήρως  το ακίνητο τους στον ν.4014 και υπάγεται στις εξαιρέσεις του ν.4178.

ΟΧΙ, ΑΝ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ 4178.

ΤΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ (Π.Χ. ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ, Κ.ΛΠ.)

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ......

ΙΑΣΟΝΑ σε παρακαλώ μην κάνεις παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος και μην χρησιμοποιείς κεφαλαίους έντονους κόκκινους χαρακτήρες.

Ευχαριστώ, yian

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.