Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 

Τα ποσά παραβόλου/προστίμου, που εμφανίζονται στο παράθυρο πριν και μετά από κάθε υποβολή, εξαρτώνται αποκλειστικά από τα δηλωθέντα στοιχεία υπολογισμού και δεν λαμβάνουν υπόψη τους πληρωμές που έχουν ήδη γίνει μέσω της δήλωσης, τυχόν εκπτώσεις λόγω του επιλεγμένου τρόπου εξόφλησης και παλαιότερες πληρωμές προστίμων."

Το έχει τσεκάρει κανείς στην πράξη το υπογραμμισμένο. Δηλαδή ακόμα κι όταν το ποσό στο κουτάκι "παλαιότερες πληρωμές" υπερβαίνει τη διαφορά "νέο παράβολο (4178) - παλιό παράβολο (4014)" το σύστημα βγάζει συμπληρωματική εντολή παραβόλου? Κι αν ναι σε ποια φάση? Όταν γίνει υποβολή για να πάει η δήλωση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή? Ρωτάω γιατί έχω δει αντίστοιχη δήλωση σε κατάσταση "υπαγωγή" που ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάποιο συμπληρωματικό ποσό προς πληρωμή.

 

Είχα δήλωση στο 4014 με πληρωμένο μόνο το παράβολο. Την μετέφερα και άλλαξα το 'κύρια και μοναδική κατοικία' σε 'άλλη κατοικία'

 

Εφόσον δεν άλλαξε κάτι σε σύνολο ΚΧ, σύνολο ΒΧ (μειωτ. συντ.), λοιπές παραβάσεις, η αλλαγή αυτή δεν προκαλεί επανϋπολογισμό του προστίμου.

Το είχα κι εγώ αυτό απορία γιατί η αλλαγή από κκμ σε άλλη κατοικία επηρεάζει το ύψος του παραβόλου ανεξάρτητα από το πρόστιμο. Για να το λες όμως μάλλον το έχεις δει και στην πράξη ε? Για να μας φύγουν τελείως οι αμφιβολίες. +1 όπως και να έχει.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Έχω μία περίπτωση με τα παρακάτω 3 φύλλα καταγραφής:

 

1) υ.δ.κ.χ. (μένει ως έχει)

2) υ.δ.β.χ. (αποθηκη σε δώμα, <15τμ και άρα πλέον κατ.3).

3) 1 λοιπη παραβαση.

 

Κατα τη μεταφορα στον ν.4178, θα αφαιρεσω το φυλλο καταγραφης του 2 ΕΝΤΕΛΩΣ (τα τμ του υδβχ αφου πλεον θεωρειται παραβαση κατ.3) και θα τα συμφηφισω με την λοιπη παραβαση του φυλλου καταγραφης 3, συμφωνα με την εγκυκλιο 4 (Άρθρο 9, Α, α) ;

 

Τροποποίηση του προστίμου, από όσο καταλαβαίνω δεν θα έχω...

 

Συγγνώμη αν ακούγεται χαζή η ερώτηση, αλλά έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ και φοβάμαι μήπως έχασα καμία αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Για την μεταφορά δηλωσης (ολοκληρωμένη υπαγωγή) ως ημερομηνία αυτοψίας ποια βαζουμε; την σημερινή ή της αρχικής αυτοψίας;

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν έκανε οποια αυθαιρεσία απο τοτε εμένα δεν με αφορα. Η μεταφορά δηλωσης δεν είναι ταυτόχρονα κ βεβαιωση περί μη ύπαρξης αυθαιρετων...

Στην ουσία ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει αυθαίρετα μετα την ολοκληρωμένη υπαγωγή στον 4014 κ τώρα που καλουμαι να την μεταφέρω στον 4178 αναρωτιεμαι αν έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξανακάνεις αυτοψία σε περίπτωση μεταφοράς δήλωσης ή τουλάχιστον αυτό δεν αναφέρεται κάπου ρητά στον νόμο ή/και στις εγκυκλίους.

 

Οπότε:

 

Παλιά ημερομηνία αυτοψίας σε όλα τα έντυπα, υποβολή φωτογραφιών κατά την ημερομηνία αυτοψίας αυτό να αναγράφεται ρητά, ημερομηνίες αυτοψίας στα πινακάκια των σχεδίων (ή να αναφέρεται πως οι μελέτες έγιναν στον χρόνο αυτοψίας) και φυσικά βεβαίωση μεταβίβασης δεν πρόκειται να δει ο ιδιοκτήτης.

Edited by jja
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση με τα παρακάτω 3 φύλλα καταγραφής:

 

1) υ.δ.κ.χ. (μένει ως έχει)

2) υ.δ.β.χ. (αποθηκη σε δώμα, <15τμ και άρα πλέον κατ.3).

3) 1 λοιπη παραβαση.

 

Κατα τη μεταφορα στον ν.4178, θα αφαιρεσω το φυλλο καταγραφης του 2 ΕΝΤΕΛΩΣ (τα τμ του υδβχ αφου πλεον θεωρειται παραβαση κατ.3) και θα τα συμφηφισω με την λοιπη παραβαση του φυλλου καταγραφης 3, συμφωνα με την εγκυκλιο 4 (Άρθρο 9, Α, α) ;

Θεωρώ πως μπορείς να κάνεις αυτό που περιγράφεις. Δεν προκύπτει από πουθένα κάποια εξαίρεση για τις αποθήκες στην εγκύκλιο 4, εκτός αν προκύψει με καμιά επόμενη.

Τροποποίηση του προστίμου, από όσο καταλαβαίνω δεν θα έχω.. Μόνο αν το νέο πρόστιμο είναι μικρότερο θα ληφθεί υπόψη. Αν είναι μεγαλύτερο (λόγω πιθανής τροποποίησης άλλων συντελεστών) θα ληφθεί υπόψη το παλιό πρόστιμο του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε μεταφερθείσα δήλωση στο Ν4178/13  με νέο ιδιοκτήτη (έγινε γονική παροχή με βεβαίωση του Ν4014/11),συμπληρώνω σωστά τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη και όταν προσπαθώ να προχωρήσω σε "υπαγωγή" μου βγάζει το μήνυμα :

"Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί: 

Πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρωθούν το επώνυμο, όνομα, όνομα πατέρα, ΑΦΜ ή ο ΑΦΜ εξωτερικού στα στοιχεία των ιδιοκτητών.".

Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει συμπληρώσει σωστά κάποιο από αυτά που σου λέει...μήπως έβαλες κάποιο περίεργο σύμβολο;

Link to comment
Share on other sites

κάνε πρώτα  αποθήκευση....και μετά πατάς υπαγωγή

εδώ σε περιπτώσεις επιχειρήσεων που βάζω ΠΑΥΛΕΣ σε επίθετα και γονείς και είναι όλα δεκτά

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.