Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

@evietrian

Δεν έδωσα τίποτα από τα σχέδια που έχω υποβάλλει στον 4014. Ουσιαστικά μιλάμε για την κάτοψη μόνο αφού άλλα σχέδια δεν απαιτούνται έτσι κι αλλιώς για σύσταση. Στον 4014 ανέβασα τα σχέδια όπως έλεγε ο νόμος, με τα ταμπελάκια κλπ και με τίτλο έργου "τακτοποίηση 4014". Στη συμβολαιογράφο για τη σύσταση σχεδίασα και έδωσα νέα κάτοψη, με τις ιδιοκτησίες, τις ονομασίες τους, τις επιφάνειές τους κλπ και τίτλο έργο "αποτύπωση ιδιοκτησίας". Αυτή η δεύτερη κάτοψη δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα και με τα αυθαίρετα, την έκανα μόνο για τη σύσταση και την έδωσα στη συμβ/φο. Την κάτοψη του 4014 δεν της την έδωσα γιατί δεν μου τη ζήτησε. Είχα από την αρχή επικοινωνία μαζί της και μου είπε θέλω αυτό, αυτο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ολες οι δηλωσεις που ασχολουνται ακομα με το παραβολο,πρεπει να μεταφερθουν.ακομα και αυτες με πληρωμενο το παραβολο,ποσο μαλλον οι δηλωσεις με το απληρωτο.

συμφωνα με το εγχειριδιο του ΤΕΕ(Παραρτημα Α)

"Η αιτηση μεταφορας δεν ειναι διαθεσιμη .... σε δηλωσεις σε αρχικη υποβολη με ανεξοφλητο παραβολο"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι. Ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση για μεταφορά δήλωσης από 4014 στον 4178 με 6 απλήρωτες δόσεις. Την μεταφορά την πάτησα και τα τετραγωνικά Κ.Χ. και Β.Χ. δεν άλλαξαν αλλά σύμφωνα με τον καινούργιο νόμο πρέπει να βάλω και μία λοιπή παράβαση (ένα επιπλέον κούφωμα που υπάρχει στην πίσω όψη) που δεν ίσχυε στον 4014. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλάξει το πρόστιμο? Θα προστεθεί απλά το 500 ή θα αλλάξει και κάτι στο υπόλοιπο πρόστιμο? Πρέπει να το δηλώσω έτσι δεν είναι? Ποια η γνώμη σας? Ευχαριστώ! 

Κάτι σχετικά μ' αυτό  από κάποιον που έκανε κάποια μεταφορά παλιάς δήλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεται ολόκληρος χώρος με ΥΔ και πολλές φορές ΥΚ και κολλάμε στο αν πρέπει να μπει ένα κούφωμα;

Εδώ αλλάζει και πληρώνεται για την αλλαγή η όψη με τα τμ και βάζουμε και κούφωμα.

 

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαστε με το επιπλέον κούφωμα αλλά, για την αλλαγή όψης που απαιτεί συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών "...ούτε φωνή, ούτε ακρόαση"!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα τη βοήθεια της γνώμης σας στο εξής:

 

έχω μεταφέρει δήλωση ολοκληρωμένη σε όλα(σχέδια και πρόστιμο) στον 4178 από 4014 λόγω τροποποίησης σύστασης που θα γίνει τώρα. Τι θα κάνω όμως με τα σχέδια που στον 4014 ήταν ανεβασμένα με πινακάκι που αναφέρει τον 4014 και με πληροφορίες στο υπολογιστικό μέρος των σχεδίων που αφορούν τον 4014?? θα διορθώσω τα σχέδια και τα πινακάκια τους και θα τα ξαναυποβάλλω? Η συμβολαιογράφος μου λέει ότι στα σχέδια δεν πρέπει να αναφέρεται ο 4014 αλλά ο 4178..

 

εσείς τί κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει γιατί επείγει να γίνει το συμβόλαιο.

ευχαριστώ

 

Τι σχέση έχουν τα σχέδια που υπέβαλλες με την τροποποίηση της σύστασης? Έκανα πρόσφατα μεταφορά στον 4178 για τροποποίηση σύστασης σε τακτοποιημένο χώρο με 4014 και έδωσα στη συμβολαιογράφο το 5σέλιδο του 4178, βεβαίωση και νέα κάτοψη του χώρου με αναγραφή της ονομασίας των ιδιοκτησιών, των κοινόχρηστων χώρων κλπ. Δεν ξέρω ζητήθηκε από τον πελάτη να πάει και αντίγραφα των σχεδίων της τακτοποίησης 4014. Πάντως για 4178 δεν μου ζητήθηκε τίποτα από σχέδια και ταμπελάκια.

 

Δώστε και στους 2 συμβολαιογράφους να ξαναδιαβάσουν τον 4178 αρ 3§2, 3§3 γιατί και οι δύο κάνουν του κεφαλιού τους.

(Υπάρχει και ένα «επί ποινή ακυρότητας» εκεί...)

letom, και να θες να διορθώσεις το σχέδια, δεν γίνεται (ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.