Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Μια δοκιμή θα σε πείσει.

Κανονικά ο νόμος λέει πως δεν θα χρειαστεί να πληρωθεί κάτι επιπλέον 

αλλά...

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερωτημα ειναι τι λεμε στον πελατη.Αλλο να του πεις οτι θα πληρωσει μονο το ΤΕΕ και αλλο να του βγει κανενα προστιμο αλλο τοσο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος ''πρόχειρη''  μέχρι ποια  ημερομηνία ( μέσα στο Φεβρουάριο νομίζω είναι ) μπορεί να κάνει υπαγωγή στον 4178 και να ωφεληθεί της έκπτωσης, εφόσον εξοφλήσει  το πρόστιμο. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε λίγο τη δήλωση του 4014, εάν σε ΟΛΑ τα ΦΚ σου έχει υπολογισμένα πρόστιμα ή εμφανίζει και άγνωστο λόγο μηδενικό πρόστιμο σε κάποιο ΦΚ ...

 

 

Σε ένα φύλλο καταγραφής στο 4178

μου εμφανίζει το πραγματικό  - σύμφωνα με τον 4178 - πρόστιμο.

Το πρόστιμο αυτό είναι σχεδόν τριπλάσιο σε σχέση με το πρόστιμο του 4014 (υπέρβαση δόμησης >200% εκεί που πριν είχα <50% - πήγα με χιλιοστά τώρα). 

 

Στην στήλη "Πρόστιμα", πάνω δεξιά,

μου εμφανίζει ως πρόστιμο διαφορετικό ποσό από το άθροισμα των Φύλλων Καταγραφής

αλλά και διαφορετικό από το πρόστιμο του 4014.

 

Δηλαδή έχω 3 πρόστιμα

1. Του 4014 το οποίο είναι μικρότερο όλων και δεν φαίνεται πουθενά από την στιγμή που έκανα υποβολή. Μόνο αν πάω  στις δηλώσεις 4014 το βλέπω.

2. Του αθροίσματος των φύλλων καταγραφής (σχεδόν 3 φορές αυτό του 4014). Αυτό φαίνεται μόνο στα φύλλα καταγραφής και όχι στην στήλη      "Πρόστιμα"

3. Το πρόστιμο στην στήλη "Πρόστιμα" το οποίο είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτό του 4014 (κατά 2.554 ευρώ)

     

Το πρόβλημα είναι ότι το ποσό των 2.554 ευρώ

το εμφανίζει τώρα ως υπόλοιπο προς πληρωμή....

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που άλλαξες ήταν το ποσοστό <50%?Η εγκύκλιος δε λέει ότι αν δεν αλλάζουν τα τ.μ. και αλλάζουν μόνο οι συντελεστές δε θα υπάρχει υποχρέωση για καταβολή του νέου προστίμου?Θα τρελαθούμε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κάποιος μεταφορά με τέτοια αλλαγή στα ποσοστά για να δεί αν βγάζει μεγαλύτερο ποσό για πληρωμή ? Επειδή πρόκειται να κάνω και εγώ μια τέτοια μεταφορά που τα ποσοστα αυξάνονται λόγω του υπολογισμού στο τμήμα της καθετης συνιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! τώρα που ξετυλίγεται το θέμα με τις μεταφορές θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..

Δηλώσεις σε ακίνητα με μηδεν αυθαιρεσίες, με σκοπο την έκδοση βεβαίωσης μη αυθαιρεσίας, όπου στον ποηγούμενο νόμο δεν είχαν ανεβει αρχεία, είναι το ίδιο με τις λεγόμενες εκκρεμείς υποθέσεις, σωστά? δηλαδή υποβολή μέχρι 6/2/2015....?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.