Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aυτο παρουσιαζονταν και στις δηλωσεις του 4014.Θυμάμαι να μπερδευει τιμες ζωνης, ιδιοκτητες, διευθυνσεις διαφορετικων δηλωσεων....Ειχα φτασει σε σημειο να εκτυπωνω τις δηλωσεις  και να τις ψαχνω με τον αύξοντα αριθμό τους..

 

Προσωπικά είχα πάντα μία δήλωση κενή στην αρχή. Από τότε δεν είχα κανένα τέτοιο είδους πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δηλωσεις σε προσωρινη του 4014 δεν εχω βαλει αμοιβες στο συστημα του ΤΕΕ  ,τωρα κατα την μεταφορα τους εχω καποιο

χρονικο περιορισμο για να φτιαξω αμοιβες στο συστημα του ΤΕΕ η λιγο πριν  γινει οριστικη υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις όποτε θέλεις εντός βεβαίως των χρονικών ορίων ισχύος του 4178.

Link to comment
Share on other sites

 μια ερωτηση που μου προέκυψε. είναι η εξης. Σε κατοικία χωρις συσταση, διοροφη, εγινε τακτοποιηση με 4014 και μετα ακολουθησε συσταση οριζοντιου. Πλεον λοιπον εχω δυο οριζόντιες ισογειο ,α οροφο. Μου ζητα λοιπον τωρα ο πελατης ( σε οριστικοποιημενη δηλωση 4014) να κανω μεταβαση σε 4178 και ρωταω. Ως τι θα κανω μεταβαση ως μια ιδιοκτησια όπως ηταν παλια στον 4014 ή ως δυο αφου πλεον είναι δυο οριζόντιες? Και αν 2 πωσ θα γινει αυτό μια μεταβαση και μια νεα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις όποτε θέλεις εντός βεβαίως των χρονικών ορίων ισχύος του 4178.

Ιασωνα καλημερα το ιδιο νομιζω ,,αλλα οπως αναφερω κ σε αλλο νημα....αρχιζει ενα μπερδεμα γενικωτερο..

οι δηλωσεις του 2011-2012-2013 εχουν, οσες εχουν, συμφωνητικα τα οποια δεν ανεβηκαν στο τεε αφου δεν υπηρχαν αμοιβες κτυπημενες στο συστημα...  κ τα οποια θα ανεβουν το 2015 με την οριστικη υπαγωγη  στον 4178?κ τοτε τι καταστασεις θα δωσει το ΤΕΕ στο gsis  κ για ποια χρονια?

μας εχουν σκοτισει με ολα αυτα........

 

 

2.Σε περιπτωση μεταφορας με νεο ιδιοκτητη αρχικο συμφωνητικο  πχ  2000 ευρω (τοσο φαινεται κ στη συμφωνηθεισα στον 4014) απο τις οποιες πληρωσε τα 1000  ο πρωτος κ τα 1000 ο αγοραστης    τι συμφωνητικο βαζουμε στον 4178  κ τι ποσο στη συμφωνηθεισα ???

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν πρόκειται να δώσει τίποτα διότι απλώς δεν μπορεί......

2. Έχεις βγάλει αμοιβή από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ γι' αυτό;;; Έχεις κόψει ΑΠΥ;;;; Πόσες;;; Σε ποιόν;;;;

Link to comment
Share on other sites

''Μέχρι την 20ή ημέρα του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους ο μηχανικός υποχρεούται να υποβάλλει, με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας στο δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.), κατάσταση με τις έγγραφες συμφωνίες που έχει συνάψει με τους αντισυμβαλλομένους του μέσα στην προηγούμενη διαχειριστική περίοδο και στην οποία αναγράφονται το ονοματεπώνυμο, η διεύθυνση, ο Α.Φ.Μ. του κάθε συμβαλλόμενου, το είδος της παρεχόμενης υπηρεσίας και η συμφωνηθείσα αμοιβή'' .

Ξέρει κανείς πως υποβάλλουμε την κατάσταση αυτή και αν ισχύει η προθεσμία;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω κοψει  ΑΠΥ τωρα που μου εδωσε  ο πρωτος 1000 (5-12-13) κ αλλη στον αγοραστη τα υπολοιπα 1000+500(για μεταφορα),εφτιαξα  κ 2 αντιστοιχα συμφωνητικα  με ημερομηνια για τον πρωτο 2011 (με γνησιο υπ) κ για τον δευτερο το 2014   (μαζι με την μεταφορα στον 4178)  

στις αμοιβες στο συστημα του 4014 ειχα βαλλει συμφωνειθεισα 2000 με τον πρωτο αλλα δεν οριστικοποιησα ποτε την αμοιβη στο 

τεε

 

 

υγ ολα τα << παλια  συμφωνητικα αναφερουν ως ημερ/νια εξοφλησης την οριστικη υποβολη>>

μπερδεμα κ εχω αρκετες τετοιες περιπτωσεις

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.