Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

.......Ξέρει κανείς πως υποβάλλουμε την κατάσταση αυτή και αν ισχύει η προθεσμία;;;;;;

 

Ξεχασέ το....

 

εχω κοψει  ΑΠΥ τωρα που μου εδωσε  ο πρωτος 1000 (5-12-13) κ αλλη στον αγοραστη τα υπολοιπα 1000+500(για μεταφορα),εφτιαξα  κ 2 αντιστοιχα συμφωνητικα  με ημερομηνια για τον πρωτο 2011 (με γνησιο υπ) κ για τον δευτερο το 2014   (μαζι με την μεταφορα στον 4178)  

στις αμοιβες στο συστημα του 4014 ειχα βαλλει συμφωνειθεισα 2000 με τον πρωτο αλλα δεν οριστικοποιησα ποτε την αμοιβη στο 

τεε

 

Μάλλον τα έχεις μπλέξει!!!!

Η εργασία είναι μια. Μια είναι και η αμοιβή. Ένας πληρώνει. Σε έναν εκδίδονται οι ΑΠΥ (μια ή περισσότερες). 

Ένα επίσης το συμφωνητικό. Μια και η αμοιβή από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη ..."κίνηση", ρώτησε το λογιστή σου, πως θα το χειριστείς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιασων νομιζω οτι ο λογιστης δεν θα το καταλαβει

Πως χειριζεσαι τις μεταφορες στον 4178,απο νεο ιδιοκτητη?

Μια εργασια -2 ΑΠΥ - 1ανεβασμα στο τεε-2 συμφωνητικα η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

 μια ερωτηση που μου προέκυψε. είναι η εξης. Σε κατοικία χωρις συσταση, διοροφη, εγινε τακτοποιηση με 4014 και μετα ακολουθησε συσταση οριζοντιου. Πλεον λοιπον εχω δυο οριζόντιες ισογειο ,α οροφο. Μου ζητα λοιπον τωρα ο πελατης ( σε οριστικοποιημενη δηλωση 4014) να κανω μεταβαση σε 4178 και ρωταω. Ως τι θα κανω μεταβαση ως μια ιδιοκτησια όπως ηταν παλια στον 4014 ή ως δυο αφου πλεον είναι δυο οριζόντιες? Και αν 2 πωσ θα γινει αυτό μια μεταβαση και μια νεα? ευχαριστω

Δεν μας υποχρεώνει κανείς να κάνουμε μία μετάβαση και μία νέα δήλωση. Δεν ξέρω καν αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Σε μια παρόμοια υπόθεση που έχω σκέφτομαι να κάνω κανονικά τη μετάβαση της δήλωσης όταν έρθει η ώρα. Ουσιαστικά μας ενδιαφέρει οι χώροι που τακτοποιήθηκαν να φύγουν από τον αντισυνταγματικό 4014 και να μεταβούν στο συνταγματικό (για λίγο ακόμα) 4178 ούτως ώστε να θεωρούνται νόμιμοι ανεξάρτητα αν σήμερα έχουν μοιραστεί σε δύο οριζόντιες. Φυσικά αν πρόλαβες στον 4014 να υποβάλλεις όλα τα δικαιολογητικά δεν χρειάζεται καν να γίνει η μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ιασων νομιζω οτι ο λογιστης δεν θα το καταλαβει

 

Αυτή είναι η δουλειά του! Διαφορετικά έπρεπε να ....ψήνει σουβλάκια! Ευκαιρία γι' αντικατάσταση....

 

 

Πως χειριζεσαι τις μεταφορες στον 4178,απο νεο ιδιοκτητη?

Μια εργασια -2 ΑΠΥ - 1ανεβασμα στο τεε-2 συμφωνητικα η κανω λαθος?

 

1 εργασία - 1 σύμβαση - 1 συμφωνητικό - Όσες ΑΠΥ θέλεις, στο πρώτο ιδιοκτήτη, συνολικό ποσό αυτών το ποσό της συμφωνηθείσας αμοιβής της σύμβασης - 1 αμοιβή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ιασων καλημερα  ευχαριστω  ..αρα στον αγοραστη (νεο ιδιοκτητη) δεν κανω συμφωνητικο,   κατα την μεταφορα στο 4178 κ ας φαινεται στη δηλωση το ονομα του..ΟΚ

 

ΥΓ σε οσες μεταφορες εκανα μεχρι τωρα εκανα κ νεο συμφωνητικο

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

1. Φροντίζεις να έχεις εξουσιοδότηση για τη μεταπήδηση της δήλωσης στον 4178, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή, από τον "αρχικό" ιδιοκτήτη.

2. Φροντίζεις ν' αλλάξεις σωστά τα στοιχεία του ιδιοκτήτη στη δήλωση του 4178.

3. Επίσης φροντίζεις στα σχόλια της συγκεκριμένης δήλωσης ν' αναγράψεις αυτήν ακριβώς την αλλαγή που έκανες αναφέροντας, τόσο τα στοιχεία κ.λπ. του "αρχικού" ιδιοκτήτη, όσο και τον αριθμό συμολαίου, ημερομηνία, όνομα συμβολαιογράφου μέσω του οποίου έγινε η εγγραφή του εμπράγματου δικαιώματος στο συγκεκριμένο ακίνητο.

 

Αν κάνεις όλα τα παραπάνω έχεις "εξασφαλιστεί" πλήρως....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι συνάδελφοι, είχα 12 περιπτώσεις μεταφοράς από τον 4014 στον 4178. Οι 11 μεταφέρθηκαν μέσα στον Ιανουάριο που μας πέρασε, με αμοιβή μεταπήδησης από min 500 έως max 600 ευρώ η καθεμιά.

ΑΠΥ, ΦΠΑ, τέλος.

Αρχηγέ,

δεν λέγαμε να μην κάνουμε μεταφορές ως μέτρο πίεσης;;; :smile: :-) :smile:

Εγώ από αυτά που λέγαμε, μία που μετέφερα για να βλέπω πως υπολογίζεται το πρόστιμο,

μου είχες γράψει (σε ελεύθερη μετάφραση) ότι όποιος κάνει μεταφορές παίζει το παιχνίδι τους.

Έβλεπα όνειρο ότι είμαι ο Αρτέμις Μάτσας του κλάδου.

 

Εγώ σέβομαι απόλυτα τους λόγους που έκανες τις μεταφορές.

Και είμαι υπέρ του να κάνει όποιος θέλει νέες δηλώσεις.

(εγώ προσωπικά έχω κάνει μία μεταφορά και καμία νέα).

Ακόμα και να μην είχες αυτούς τους λόγους, ως επαγγελματίας

έχεις το κάθε δικαίωμα.... να δουλεύεις. :smile:

 

Τις καλημέρες μου σε όλους τους συναδέλφους.

 

Υ.Γ. επίσης πρέπει να πληρώσεις και ΦΕΜ.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Ανταποδίδω την καλημέρα κι αντεύχομαι ...Καλό Τσίκνισμα!!!!

 

Αυτές οι μεταφορές, 5-6 νέες δηλώσεις (μόνο απλήρωτοι 3843 πελατών με ημιυπαίθριους για συμψηφισμό), καμιά δεκαριά βεβαιώσεις και 2-3 ανακαινίσεις διαμερισμάτων κράτησαν ζωντανό το γραφείο το τελευταίο εξάμηνο!!!!

Ελπίζω κι εύχομαι το ίδιο να συμβεί και στο επόμενο εξάμηνο.......

 

Πάντως ΦΕΜ δεν πρόκειται να πληρώσω (δεν θεωρώ ότι, έχω υποχρέωση).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα, 19 Φεβρουαρίου 2014

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
1.ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 
Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
ΤΜΗΜΑ A'
Πληροφορίες:
Ταχ. Δ/νση: Καρ. Σερβίας 10
Ταχ. Κώδικας: 10184 ΑΘΗΝΑ
Τηλ.: 210- 3375314
Δ/ΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
Ταχ. Δ/νση:Χανδρή 1 και Θεσ/νίκης
Ταχ. Κώδικας: 18346
ΜΟΣΧΑΤΟ

ΠΟΛ 1056/2014

ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΘΕΜΑ: Αναστολή υποβολής των καταστάσεων των έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει οι μηχανικοί με τους αντισυμβαλλόμενους τους, που υποβάλλονται από τους μηχανικούς και το Τ.Ε.Ε αντίστοιχα, μέσω διαδικτύου στον δικτυακό τόπο της Γ.Γ.Π.Σ., για τη χρήση 2013.

Σχετικά με το ανωτέρω θέμα, σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Mε τις διατάξεις των περιπτώσεων ζ’, η΄, θ΄ και ι΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 20 του ν.3943/2011 (ΦΕΚ Α΄ 66) προβλέπεται η υποβολή των καταστάσεων των έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει οι μηχανικοί με τους αντισυμβαλλόμενους τους από τους μηχανικούς και από το Τ.Ε.Ε αντίστοιχα, κατόπιν σχετικής απόφασης του Υπουργού Οικονομικών.

2. Δεδομένης της πληθώρας των ηλεκτρονικών εφαρμογών που είναι σε εξέλιξη κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του ν.4172/2013 (ΦΕΚ Α΄167) και του ν.4174/2013 (ΦΕΚ Α΄170), αναστέλλεται η υποβολή των ανωτέρω καταστάσεων για τη χρήση 2013.


Ο Γεν. Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων
Θ. Θεοχάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλό τσίκνισμα σε όλους, καλημέρα ssouanis, ΙΑΣΟΝΑ.

 

ΦΕΜ προκαταβάλλεται, δεν πληρώνεται, και είναι συνδεδεμένο μονίμως με ΑΠΥ.

Κόβεις ΑΠΥ, έχεις ΦΕΜ.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.