Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Οι διακυμάνσεις στους άνω της πενταετίας, έχει να κάνει με το πόσα χρόνια πληρώνει κάποιος την ειδική προσαύξηση.

Άλλος το ξεκίνησε αναδρομικά από την αρχή, άλλος από την στιγμή που μας έβαλαν να δηλώσουμε (καπου το 2011 άμα θυμάμαι καλά),

άλλος μπήκε υποχρεωτικά όταν πληρούσε αθροιστικά τα 2 κριτήρια (ηλικία > 35, ασφάλιση > 10).

Η ειδική προσαύξηση, ωριμάζει ανά τριετία από τη στιγμή που την πληρώνεις.

Συνεπώς κάποιος με 9 χρόνια ασφάλισης μπορεί να είναι στην 1η, 2η ή να μην έχει καμία τριετία της ειδικής προσαύξησης.

Από αυτό προκύπτει και η διαφορά.

 

Εσείς που έχετε 2538€, ετοιμαστείτε το ειδοποιητήριο του Β2014 να είναι 2998 μιας και από 01.07.2014 αλλάξαμε όλοι (οι άνω 5ετίας) τριετία.

συνάδελφε δεν υπάρχει φράγκο να σκεφτείς ότι μέχρι το ΔΕΚ πληρώνω δώσεις για το Β του 2013 οι άνθρωποι είναι αλήτες θέλουνε να έχουμε αποδοχές 500 € και να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ 400 έλεος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφου κλείσω τα βιβλία Β κατηγορίας θα κάνω αίτηση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ μήπως και μπορέσω να ζήσω.Νομίζω ότι εφόσον είσαι ασφαλισμένος για μια 15ετία κατοχυρώνεις το ελάχιστο δικαίωμα σύνταξης (αν πάρουμε ποτέ).Οσον αφορά την δυνατότητα πληρωμής των εισφορών νομιζω κατά κύριο λόγο οφείλονταν στην βοήθεια από τους γονείς αλλά και από το ελάχιστο αποθεματικό χρημάτων που  τώρα έκανε φτερά.Επίσης θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στις μικρές εργοληπτικές εταιρείες αφου πλεον δε θα μπορούν να πληρώνουν τις ασφαλιστικές εισφορές των μελών τους που στελεχώνουν τις εταιρείες με τα τπυχία τους.Νομίζω ότι την επόμενη διετία εάν δεν αλλάξει κάτι το επάγγελμα είναι τελειωμένο.Ελπίζω να κάνω σε όλα λάθος αλλά πραγματικά μου έρχεται να  σκίσω το πτυχίου μου που το απέκτησα  τόσο κόπο όπως και εσείς.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον που πλήρωσε πριν τις 30/4 και πλήρωσε το μειωμένο, το ειδοποιητήριο που τυπώνετε μέσα από το ΤΣΜΕΔΕ έχει το ίδιο ποσό ή το προσαυξημένο ?

Δοκίμασα και μου βγάζει το μήνυμα :

Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2014.

Link to comment
Share on other sites

Στόχος είναι η εκποίηση της (όποιας) περιουσίας των Ελευθέρων Επαγγελματιών.

 

 

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/katarreei_apo_ta_elleimmata_o_oaee_oi_misoi_asfalismenoi_adynatoun_na_plhrwsoyn_eisfores.2946310.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.