Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν μπορώ όπως είπα να πληρώσω αφού μόλις σήμερα μάζεψα τις υποχρεώσεις μου για αυτό το μήνα και μόνο (ΕΝΦΙΑ , δάνειο , τέλη κυκλοφορίας διακανονισμό Τσμεδε  και τα λειτουργικά του γραφείου μου ) επομένως αναγκαστικά θα περιμένω και ας χάσω τον διακανονισμό Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα δώσουν παράταση 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω ότι θα πάρουμε παράταση  :smile:

Ακόμα και έτσι να γίνει όμως γιατί πρέπει κάθε εξάμηνο να είμαστε με τη ψυχή στο στόμα? Δε θα μας κάνουν να χάσουμε τον ύπνο μας, άντε μέρες που είναι μην αρχίσω τα Γαλλικά.

 

ΥΓ1 Με στενοχωρεί να βλέπω κάποιον να βάζει - σε συμφορουμίτη, παρά τις διαφωνίες μας έχω καταλάβει ότι λίγο πολύ οι περισσότεροι εδώ μέσα στο ίδιο "καζάνι βράζουμε" με αγωνία για τις τρέχουσες και αναδρομικές εισφορές και με δόσεις που τρέχουν...

ΥΓ2 Πάντως το εδώ site ενημερώνει πολύ καλύτερα από το επίσημο οπότε με την ευκαιρία θα ήθελα να πω ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους που φροντίζουν να κάνουν αυτό που κανονικά θα έπρεπε να κάνουν άλλοι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλος η αγωνία κάθε εξάμηνο!!! Πλέον αγωνία από το 2017 και κάθε μήνα  :mrgreen:

 

Ελπίζω να δικαιωθώ με την αισιοδοξία μου γιατί αλλιώς δεν βγαίνει με τίποτα το τέλος της χρονιάς

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απόλυτη ανάγκη μια παράταση...γιατί υπάρχει θέμα εγχείρησης και πρέπει να δώσω ένα χοντρό πακέτο άμεσα....Η παράταση θα με βοηθήσει να τα βγάλω πέρα και να είμαι όσο το δυνατόν πιο συνεπής γίνεται (αν και δεν τους αξίζει βάσει όσων προσφέρουν!)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλος η αγωνία κάθε εξάμηνο!!! Πλέον αγωνία από το 2017 και κάθε μήνα  :mrgreen:

 

Ελπίζω να δικαιωθώ με την αισιοδοξία μου γιατί αλλιώς δεν βγαίνει με τίποτα το τέλος της χρονιάς

 

Αυτό είναι που λέμε "κάθε πέρσι & καλύτερα" μάλλον!!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Σήμερα, δανειζόμενος και από συγγενείς, θα το πληρώσω και να πάει στον αγύριστο. Και θα τους τα δίνω λίγα λίγα κάθε μήνα. Εχουμε καταντήσει μια απίστευτη ξεφτίλα, και νιώθω ντροπή που υποτίθεται μορφωμένοι άνθρωποι καθόμαστε και γινόμαστε έρμαια κάθε ανεπάγγελτου αμόρφωτου και κάθε συνδικαλιστικής και πολιτικάντικης αηδίας.

 

Ντρέπομαι που δανείζομαι αλλά ευτυχώς υπαρχουν ακόμα άνθρωποι που εμπιστεύονται ότι θα τους τα επιστρέψω. Και ενώ ξέρουν ότι ακόμα δεν ξέρουμε, 8 μέρες πριν το 2017, πόσα θα δίνουμε κάθε μήνα τον επόμενο χρόνο. Καλώς ή (κυρίως) κακώς, για προσωπικούς λόγους δεν μπορώ ακόμα να σηκωθω να φύγω από την χώρα. 

 

Αλλά όσο βλέπω ότι κρεμόμαστε για το μέλλον μας από κάθε λογής τραπεζάκι των Πανεπιστημίων που συνεχίζει την καριέρα του σε οποιοδήποτε επίπεδο, και από μηδενιστικές λογικές τύπου "αν δεν μπορείς να πληρώνεις (!!!) για να είσαι μηχανικός, ας μην είσαι", μας αξίζουν και χειρότερα.

Αηδίασα πια.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με το ΤΣΜΕΔΕ. Έχω υπαχθεί στην 1η από την 3η ασφαλιστική για 2 έτη. Έχω πληρώσει κανονικά το 2015 και το Α 2016. Ρώτησα έαν θα χάσω την την υπαγωγή μου στην 1η (για τα 2 χρόνια) εαν πληρώσω το Β 2016 κανονικά αλλά όχι την πρώτη δόση των αναδρομικών. Και μου είπε να μην το ρισκάρω και λογικά θα την χάσω γιατί πρέπει και τα αναδρομικά να πληρωθουν έως τις 30-12. Είναι λογικό; Το αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος από εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με το ΤΣΜΕΔΕ. Έχω υπαχθεί στην 1η από την 3η ασφαλιστική για 2 έτη. Έχω πληρώσει κανονικά το 2015 και το Α 2016. Ρώτησα έαν θα χάσω την την υπαγωγή μου στην 1η (για τα 2 χρόνια) εαν πληρώσω το Β 2016 κανονικά αλλά όχι την πρώτη δόση των αναδρομικών. Και μου είπε να μην το ρισκάρω και λογικά θα την χάσω γιατί πρέπει και τα αναδρομικά να πληρωθουν έως τις 30-12. Είναι λογικό; Το αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος από εσάς;

Τι περίμενες να σου απαντήσουν οι σφουγγοκωλάριοι δημόσιοι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ που το μόνο που τους νοιάζει είναι τα χρήματα των κορόιδων που παίρνουν βρέξει χιονίσει κάθε μήνα?! Οι άνθρωποι είναι άσχετοι και ανίκανοι να απαντήσουν εμπεριστατωμένα....

 

Για να καταλάβεις....και εμένα επέμεναν ότι δεν θα μπορώ να ξαναμπώ στην κατώτερη κατηγορία (παρόλο που γνωρίζουν ότι άτυπα μπορώ να ξανακάνω αίτηση - κάτι πού εκανα και έγινε τελικά!) αν δεν πλήρωνα το Α2016.....Φυσικά ούτε καν μου πρότειναν να κάνω αίτηση παρά μονο προσπαθούσαν να με αποτρέψουν λέγοντας μου κατηγορηματικά ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πληρώσω!!! Γιατί?...επειδή φυσικά όπως είπα το μόνο που τους νοιάζει είναι να πληρώνουν τα κορόιδα!!!

 

Παρεπιμπτόντως....το να μην πληρώσεις το Β2016 μέχρι τέλος του χρόνου δε νομίζω ότι σημαίνει ότι όταν πας να το πληρώσεις θα το πληρώσεις με την 3η κατηγορία...και όχι με την 1η που είχες επιλέξει...Θα πληρώσεις τα ίδια που είχαν βγει....συν τους τόκους.....(γνώμη μου).......Αυτό έκανα στο Α2016...δεν το πλήρωσα εγκαίρως (μέχρι 31-10-2016)...θεωρητικά την έχασα....και όταν πλήρωσα τελικά τέλος Νοέμβρη πλήρωσα αυτό που είχε βγει...συν τους τόκους....όχι τα της 3ης κατηγορίας.

 

.Εξάλλου η επιλογή κατώτερης κατηγορίας θα είναι παρελθόν σε λίγες μέρες....αφού αλλάζει όλο το σύστημα!...Άρα η απειλή ότι θα χάσουμε την κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία μάλλον είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

Edited by dialexio
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με την κατώτερη κατηγορία... Ούτε καν με τα αναδρομικά αν δεν πληρώσεις η γενικά όλο το πακέτο Β16. Το πρόβλημα είναι μόνο στους διακανονισμούς αλλα αν από ότι λένε ξαναμπαίνεις με αίτηση στις 100 δόσεις λύνεται και αυτό απλά δεν είναι κατοχυρωμένο κάπου σίγουρα.

Επίσης μην μιλάτε με υπαλληλισκους του ΤΣΜΕΔΕ για τέτοια θέματα. Οι άνθρωποι με το μυαλό που διαθέτουν έχουν τη θέση που τους αξίζει, να κάθονται σε ένα γραφείο και να αμοιβονται ψίχουλα. Παραπέρα δεν γνωρίζουν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με το ΤΣΜΕΔΕ. Έχω υπαχθεί στην 1η από την 3η ασφαλιστική για 2 έτη. Έχω πληρώσει κανονικά το 2015 και το Α 2016. Ρώτησα έαν θα χάσω την την υπαγωγή μου στην 1η (για τα 2 χρόνια) εαν πληρώσω το Β 2016 κανονικά αλλά όχι την πρώτη δόση των αναδρομικών. Και μου είπε να μην το ρισκάρω και λογικά θα την χάσω γιατί πρέπει και τα αναδρομικά να πληρωθουν έως τις 30-12. Είναι λογικό; Το αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος από εσάς;

Είμαι και εγω ακριβώς στην ίδια περίπτωση. Θα το ψάξω αλλά γενικά όποιος μάθει κάτι σίγουρο ας ενημερώσει..!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.