Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εμένα 26,95 % (+10 € ΟΑΕΔ) και με μείωση για το εισόδημα άνω των 7.000 σύμφωνα με άρθρο 98... Λατινικά το όνομα

 

Ηρθαν κατευθειαν απο Βερολινο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Επιβεβαιώνω οτι βγήκε και σε μένα με 26,95% . Το περιέργο είναι οτι βάση του αρθρου 98 μου μειώνει και άλλο την εισφορά.Ξέρει κανείς τι παίζει?Αυτό γίνεται επειδή είμαι με μπλοκάκι σ ένα μόνο εργοδότη?

 

Ασχετο με τους εργοδότες και με το "μπλοκάκι με έναν εργοδότη".

Είσαι αυτοαπασχολούμενος, ανήκεις στο ΕΤΑΑ, και μέχρι 31/12/2020 υπάρχει αυτή η μεταβατική ρύθμιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τους εργοδότες και με το "μπλοκάκι με έναν εργοδότη".

Είσαι αυτοαπασχολούμενος, ανήκεις στο ΕΤΑΑ, και μέχρι 31/12/2020 υπάρχει αυτή η μεταβατική ρύθμιση.

 

Μετα δηλαδη θα προστεθουν τα αλλα 2 που λειπουν και θα παμε στο 36,95%, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τους εργοδότες και με το "μπλοκάκι με έναν εργοδότη".

Είσαι αυτοαπασχολούμενος, ανήκεις στο ΕΤΑΑ, και μέχρι 31/12/2020 υπάρχει αυτή η μεταβατική ρύθμιση.

Άρα όλοι έχουμε αυτή τη ρύθμιση? Βασικά βλέπω σε συναδελφους με πρων ΤΕΒΕ μπλοκάκι (ειδικότητες απο ΤΕΙ) που το ειδοποιητήριο τους είχε βγεί τη προηγούμενη βδομάδα  οτι δεν έχουν αυτή τη μείωση...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι μελος εταιριας (και ΟΕ και ΕΕ) και μου ηρθε.

 

Τα έσοδα από τις εταιρείες τα αθροίζει με τα έσοδα από την ατομική επιχείρηση σαν μηχανικός ή τα έχει ξεχωριστα;

 

Έχω ένα φόβο μήπως τελικά μας επιβάλουν το 38% στο σύνολο των εσόδων από εταιρείες και από το επάγγελμα του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Μετα δηλαδη θα προστεθουν τα αλλα 2 που λειπουν και θα παμε στο 36,95%, σωστα?

 

 

Η μείωση-έκπτωσης της εισφοράς ισχύει για τους ασφαλισμένους στο ΕΤΑΑ και όχι στο ΤΕΒΕ - Θα ισχύει μέχρι το 2020 και έχει να κάνει με μειώσεις από το τελικό ποσό εισφοράς όχι με μειωμένο ποσοστό απο 37,95 σε 26,95. Το γιατί δεν έχει μπεί το 7% επικουρικού και 4% εφάπαξ μου παραμένει άγνωστο

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ το 26,95% (χωρίς εφαπαξ και επικουρικό δηλαδή).....βέβαια σε εμένα έχει σωστά τα στοιχεία, με ελληνικούς χαρακτήρες....Να υποθέσω ότι οταν τα ζητήσουν πίσω θα τα θέλουν και με τόκο?!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τους εργοδότες και με το "μπλοκάκι με έναν εργοδότη".

Είσαι αυτοαπασχολούμενος, ανήκεις στο ΕΤΑΑ, και μέχρι 31/12/2020 υπάρχει αυτή η μεταβατική ρύθμιση.

 

Τελικά βγάλαμε άκρη και ισχύει και για τους ΕΕ με εως 2 εργοδότες;

Θα έιμαστε 100% σίγουροι όταν θα κάνουν τις δηλώσεις τους οι εργοδότες μέσα στο μήνα (για το ότι ανήκουμε σε μέχρι 2 εργοδότες).

 

Επίσης, εγώ γιατί δε μπορώ να υπολογίσω σωστά τις εισφορές (δε μου βγαίνει σωστά η έκπτωση του αρθρου 98);

Μάλλον έχω καιρό να κάνω πράξεις! Πάμε πάλι στην τετάρτη-πέμπτη δημοτικού πάλι!

 

26.95% και τα δικά μου, και επίσης με ελληνικού χαρακτήρες τα στοιχεία

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.