Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Διάβασα στον ελεύθερο τύπο ότι μέσα στην εβδομάδα θα εκδοθούν. Είτε θα φτιαχτούν οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες του εφκα είτε θα αποσταλούν σε πρώτη φάση ταχυδρομικός

Επίσης κάποιοι νομίζω έχουν και τις δόσεις των αναδρομικών του ΤΣΜΕΔΕ. Ίσως υπάρχει και νέο δεύτερο ειδοποιητήριο στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

 

 

δηλαδή για τις οφειλές από 1/1/2017 και μετά από το site του ΤΣΜΕΔΕ δεν πρόκειται να υπάρξει PDF όπως μέχρι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αν θα μπει κάποιος στην κατηγορία "γιατρός-δικηγόρος-μηχανικός" θα εξαρτηθεί από το ταμείο προέλευσής του ή από τη δραστηριότητα που πραγματικά ασκεί;

Link to comment
Share on other sites

Τι κατηγορία είναι αυτή? Αφού πλέον είναι ενιαίο ταμείο και οι διαφορές είναι αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός...

Link to comment
Share on other sites

Τι κατηγορία είναι αυτή? Αφού πλέον είναι ενιαίο ταμείο και οι διαφορές είναι αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός...

 

ναι αλλά οι εισφορές είναι διαφορετικές για τους Μηχανικούς-Δικηγόρους-Γιατρούς από αυτές των υπόλοιπων Ελ.Επαγγελματιών, οπότε το ταμείο προέλευσης παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

το ταμείο ή το αντικείμενο;

 

πχ μηχανικός που η ατομική του επιχείρηση έχει ΚΑΔ οτιδήποτε άλλο, δηλαδή δε κάνει χρήση της υπογραφής θα μπορέσει να μπει στην "οικονομικότερη" κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

αν συνέχισες να δουλεύεις για την εταιρεία στο διάστημα μέχρι την επόμενη σύμβαση, προφανώς το έκανες στο πλαίσιο του επαγγελματικού σου μάρκετινγκ για να σε ξαναπροτιμήσουν. όταν δεν υπάρχει μια συνέπεια στις συμβάσεις και κινδυνεύεις να "μπεις μέσα" πρέπει να ζητάς κάτι παραπάνω. ντάξει, είπαμε να κάνουμε καλύτερες τιμές αλλά όχι και τζάμπα.

 

 

ξέρεις κανέναν που να λέει "παιδιά, έληξε η σύμβασή μου τα ξαναλέμε όταν μου ξανακάνετε καινούρια..."? :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδοποιητήρια πληρωμής εισφορών του ΕΦΚΑ (εικόνα)...  πηγη:http://michanikos-online.gr/news.php?aID=20416

 

Δισέλιδα με πλήρη στοιχεία για το καθαρό (εκκαθαρισμένο το 2015) φορολογητέο εισόδημα, τον ΑΜΚΑ,  τις κρατήσεις ανά κλάδο, τη συνολική μηνιαία εισφορά που αναλογεί και με κωδικό εντολής πληρωμής είναι τα ειδοποιητήρια καταβολής εισφορών που θα αρχίσει να στέλνει και θα αναρτήσει ηλεκτρονικά στα τέλη Ιανουαρίου ο ΕΦΚΑ για  κάθε ελεύθερο επαγγελματία. 

Τα νέα ειδοποιητήρια θα περιλαμβάνουν, όπως φαίνεται στο σχετικό πρότυπο,  τις τυχόν επιβαρύνσεις και προσαυξήσεις για όσους δεν θα καταβάλουν τα αναγραφόμενα ποσά όπως και τα πιστωτικά υπόλοιπα για εκείνους που θα πληρώνουν παραπάνω.

 

Στα ειδοποιητήρια δεν θα περιλαμβάνονται βεβαιωμένες οφειλές εως τις 31/12/2016 καθώς αυτές με ευθύνη του ΚΕΑΟ  θα αποστέλλονται στους οφειλετες και θα αναρτώνται στους προσωπικούς τους ατομικούς λογαριασμούς.  Να σημειωθεί ότι η πρόσβαση στα στοιχεία και στο μητρώο του ΕΦΚΑ θα γίνεται με τους κωδικούς του TAXIS ενώ σε κάθε συναλλαγή θα αναγράφονται ο ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ.

 

efka_id3431352.pdf

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κανέναν που να λέει "παιδιά, έληξε η σύμβασή μου τα ξαναλέμε όταν μου ξανακάνετε καινούρια..."? :Ρ

 

 

κατ αρχάς εξαρτάται από τα λεφτά που σου δίνουν. αν σου αρκούν ως αμοιβές και για τον καιρό που περνάει χωρίς σύμβαση.

 

αν δεν αρκούν αναγκαστικά το λες διότι δεν έχεις να πληρώσεις το πήγαινε - έλα.

 

βέβαια μέχρι να φτάσεις σ' αυτή την ακραία αντίδραση αρχίζεις απλά να κάνεις και συ το δύσκολο σ' αυτά που σε έχουν ανάγκη ή διαπραγματεύεσαι αυτή τους την αδυναμία ζητώντας καμια άδεια, καλύτερο ωράριο, ότι σε καίει περισσότερο εκείνη την ώρα.

 

δε ξέρω τι κάνει ο καθένας με τον εργοδότη του, εγώ πάντως έτσι κάνω. όχι από μαγκιά, αλλά επειδή αλλιώς δε βγαίνω. όταν θες να έχεις τους επαγγελματίες με τα μπλοκάκια στο χώρο σου, σου πρέπει να πληρώσεις, έτσι δεν είναι;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

το ταμείο ή το αντικείμενο;

 

πχ μηχανικός που η ατομική του επιχείρηση έχει ΚΑΔ οτιδήποτε άλλο, δηλαδή δε κάνει χρήση της υπογραφής θα μπορέσει να μπει στην "οικονομικότερη" κατηγορία?

 

 

 

δεν γνωρίζω αλλά θα ήθελα να μάθω, αν μάθεις μπορείς να μας ενημερώσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.