Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

οχι 157 αλλα 232 (586*0,3795 + 10 οαεδ = 232). Διατηρω μια επιφύλαξη για το εαν το επικουρικό και το εφάπαξ έχουν ελάχιστο όριο, δεν ξέρω αν το γράφει κάπου ξεκάθαρα ο νόμος. Εάν λοιπόν έχουν είναι 232 τον μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aυτο το ειδατε?

 

 

Ιδού τα ειδοποιητήρια πληρωμής εισφορών του ΕΦΚΑ (εικόνα)

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=33039&subid=2&pubid=114411308

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Με βαση την εγκυκλιο, οσοι δουλευουν σε εταιρεια με μπλοκάκι (δηλαδη με συμβαση) θα πληρωνουν εισφορες σε "πραγματικο χρονο" με βαση το τρεχον ποσο αμοιβης της συμβασης. Συνεπως, παει περιπατο οτι λεγαμε τον προηγουμενο καιρο για την τελευταια εκκαθαριση... Εισφορες με βαση την τελευταία εκκαθαριση (δηλ. 2015 για λιγους μηνες ακομα) θα πληρωσουν μονο οσοι ειναι πραγματικα ελευθεροι επαγγελματιες.

 

Επισης, ενα άλλο ενδιαφερον σημειο ειναι οτι για καποιον που δουλεύει ουσιαστικά 12 μηνες για μια εταιρεια, αν αυτη αποφασισει να μην καλυψει ολο το 12μηνο με συμβαση αλλα μερος αυτου (π.χ. 10 μηνες), τοτε ο εν λογω μηχανικος θα εχει επιβαρυνση 2 μηνων με εισφορες ελευθερου επαγγελματια. Δηλαδη : α) θα διπλοπληρωσει εισφορες και β) θα μπει στο "παρτυ" που εχει να στηθει με συμψηφισμους απο την τελευταία εκκαθαριση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις συμβάσεις έργου. Έστω λοιπόν έχω σύμβαση έργου 10 μηνών με τον τάδε εργολάβο υποτίθεται πληρώνει μέρος των εισφορών. Στη συνέχεια μένω ανενεργός για πχ 1 μήνα η παραπάνω... πως πληρώνω; Μετά πάλι σύμβαση έργου με τον ίδιο η παράλληλα και με άλλον ποιος πληρώνει τι; κτλ κτλ...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι θα μας τελάνουν τελειώς αυτοι...Με βάση το παραπάνω ειδοποιητήριο,

αν καποιος το 15 εχει δήλωσει ενα εισόδημα καθαρό απο ελευθερο επάγγελμα εστω πχ

1000ευρώ το μήνα και στην δήλωση εχει π.χ και ενα 300ευρώ/χρόνο απο αγροτικό εισόδημα,

(πχ απο λάδι χωρίς όμως να είναι αγρότης)

θα πληρώσει και το 27% στο χιλιάρικο αλλα και ασφάλεια ώς αγρότης?????Εχει κάποιος

αποψη επι του θέματος. Και αν ναι υπάρχει καποιο ελάχιστο στάνταρ για τα αγροτικά εισοδήματα?

πχ πληρώνει στα 300/12 ευρω ή εχει καποιο ελαχιστο οπως τα 586??

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις συμβάσεις έργου. Έστω λοιπόν έχω σύμβαση έργου 10 μηνών με τον τάδε εργολάβο υποτίθεται πληρώνει μέρος των εισφορών. Στη συνέχεια μένω ανενεργός για πχ 1 μήνα η παραπάνω... πως πληρώνω; Μετά πάλι σύμβαση έργου με τον ίδιο η παράλληλα και με άλλον ποιος πληρώνει τι; κτλ κτλ...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Το διάστημα των δύο μηνών μέχρι το τέλος του έτους θα πληρώνεις τις ελάχιστες εισφορές αν θεωρήσουμε πως η σύμβασης σου και τα δελτία που εκδίδεις είναι από Ιανουάριο μέχρι Οκτώβριο! Απλό!! Ε ρε γλέντια που θα έχουμε

Λέω να αλλάξω επάγγελμα και να σπουδάσω ασφαλιολόγος!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις συμβάσεις έργου. Έστω λοιπόν έχω σύμβαση έργου 10 μηνών με τον τάδε εργολάβο υποτίθεται πληρώνει μέρος των εισφορών. Στη συνέχεια μένω ανενεργός για πχ 1 μήνα η παραπάνω... πως πληρώνω; Μετά πάλι σύμβαση έργου με τον ίδιο η παράλληλα και με άλλον ποιος πληρώνει τι; κτλ κτλ...

 

Για όλες αυτές τις μεσοβέζικες ασαφείς καταστάσεις διάβασα σήμερα ότι δε θα έχει καμία συμμετοχή ο εργοδότης. Γενικά θα έχει τη δυνατότητα να αρνηθεί το αίτημα του επαγγελματία για καταβολή εισφοράς (το αίτημα θα αναγράφεται στο τιμολόγιο) και μέχρι να υποχρεωθεί με απόφαση του ΕΦΚΑ, οι εισφορές θα καταβάλλονται από τον επαγγελματία.

 

Είναι προφανές ότι κανένας επαγγελματίας δε θα μπει στον κόπο να ζητήσει εισφορές γιατί μάλλον θα είναι και οι τελευταίες του.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις συμβάσεις έργου. Έστω λοιπόν έχω σύμβαση έργου 10 μηνών με τον τάδε εργολάβο υποτίθεται πληρώνει μέρος των εισφορών. Στη συνέχεια μένω ανενεργός για πχ 1 μήνα η παραπάνω... πως πληρώνω; Μετά πάλι σύμβαση έργου με τον ίδιο η παράλληλα και με άλλον ποιος πληρώνει τι; κτλ κτλ...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Με βαση την εγκυκλιο, για τους μηνες που θα εχεις συμβαση πληρωνεις το 13% της αναγραφομενης ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ αμοιβης εσυ και το 25% ο εργοδοτης. Σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ εχει εφαρμογη η εννοια του τελευταίου εκκαθαρισμενου εισοδηματος.

 

Εφοσον η συμβαση λήξει, για τους μηνες που δεν θα εχεις συμβαση σε ισχυ πληρωνεις το 38% του τελευταίου εκκαθαρισμενου εισοδηματος ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

 

Συνεπως, εφοσον δουλευεις αποκλειστικά ολο τον χρονο σε εταιρεια, αν αυτη αποφασισει να μην σε καλυψει χρονικα με συμβαση ολο το 12μηνο τοτε θα κληθείς να πληρώσεις ξανα εισφορες ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ελευθερου επαγγελματια για τα χρονικα κενα.

Edited by ασπα τσινα
Link to comment
Share on other sites

Το διάστημα των δύο μηνών μέχρι το τέλος του έτους θα πληρώνεις τις ελάχιστες εισφορές αν θεωρήσουμε πως η σύμβασης σου και τα δελτία που εκδίδεις είναι από Ιανουάριο μέχρι Οκτώβριο! Απλό!! Ε ρε γλέντια που θα έχουμε

Λέω να αλλάξω επάγγελμα και να σπουδάσω ασφαλιολόγος!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΛΑΘΟΣ, δεν θα πληρωνεις τις ελάχιστες εισφορες: θα πληρωνεις το 38% του τελευταίου μηνιαιου εκκαθαρισμενου εισοδηματος σου. Αν αυτο ειναι κατω απο 580€ τοτε θα πληρώσεις τις ελαχιστες.

 

Γενικα, οσο εχεις συμβαση οι εισφορές θα ειναι σε "πραγματικο χρονο". Όσο δεν έχεις συμβαση οι εισφορες θα υπολογιζονται με βαση την τελευταία εκκαθαριση.

 

Δηλαδη στο παράδειγμα σου, ΔΕΝ σημαινει οτι επειδη τον Νοέμβριο-Δεκεμβριο δεν ειχες εισοδημα απο συμβαση θα πληρωσεις τις ελαχιστες εισφορες: θα πληρωσεις το 38% του τελευταίου εκκαθαρισμενου εισοδηματος δια 12...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.