Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Νομίζω πως εκεί στο νησί συνάδελφε, είστε σε ΠΟΛΥ καλύτερη μοίρα απο εμάς.

 

Σίγουρα, δεν είναι όπως κάποτε, αλλά ισως στα νησιά ακόμη, αξίζει κανείς να εργάζεται ως μηχανικός.

 

βέβαια, αυτό δε δίνει ελαφρυντικά στο κλάδο, που οδεύει προς...διάλυση.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως εκεί στο νησί συνάδελφε, είστε σε ΠΟΛΥ καλύτερη μοίρα απο εμάς.

 

Σίγουρα, δεν είναι όπως κάποτε, αλλά ισως στα νησιά ακόμη, αξίζει κανείς να εργάζεται ως μηχανικός.

 

βέβαια, αυτό δε δίνει ελαφρυντικά στο κλάδο, που οδεύει προς...διάλυση.

Ναι... Αν έχεις μπάρμπα στον Αγα η στις ανεμογεννήτριες άντε και στα αεροδρόμια που θα ανακαινίσουν :)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν βρίσκω και απο πολύ εύστοχο το σχόλιο σου και κάπως απαξιωτικο, ποιούς ακριβώς εννοείς ηλίθιους??

 

Μιλάς με άνθρωπο που είναι απόλυτα συνεπής εδώ και 10 χρόνια. Για λόγους που δεν είμαι υποχρεωμένος να σου εξηγήσω δεν πείρα είδηση οτι εκδόθηκε το Β2016.

 

Αν αναρωτιέσαι αν είσαι βλαμμένος έχεις 1000 λόγους να είσαι κάθε μέρα που παραμένεις σε αυτή την χώρα, το τελευταίο που έπρεπε να σε αποσχολεί είναι αυτό που αναφέρεις.

 

 

 

Στο επιβεβαιώνω και εγω...

Δεν εννοουσα τπτ για οσους θα πληρωσουν τωρα ενω δεν θα χασουν την ρυθμιση....δεν εννοουσα οτι θα επρεπε να χασουν αυτη την ρυθμιση οι ανθρωποι..εξαλλου στο ιδιο καζανι βραζουμε ολοι και αυτοι οι δημοσιουπαλλιλισκοι μας αγχωσαν μεσα στα χριστουγεννα να κοψουμε τον σβερκο μας και να βρουμε αλλοι 1500 αλλοι 1800 αλλοι 2000 ενω πριν 2 μηνες ειχαμε πληρωσει ιδια ποσα....Το σχολιο μου πηγαινε σ αυτους τους αρτηριοσκληρωμενους στο μυαλο που καθονται σε μια καρεκκλα μη εχοντας κανενα αγχος για το ψωμι της μερας και μας εβαλαν σ αυτο το καψωνι αγιες μερες ενω θα μπρουσαν να πουν τελη γεναρη..Ανθρωποι πιεστηκαν τις αγιες μερες και αντι να δωριζουν σε δικα τους προσωπα δωριζαν στους καρανικες

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Και να ήταν μόνο αυτό το καψόνι , άλλαζε ο χρόνος και εγώ στο γραφείο για δουλειά , να μπορέσω να τελειώσω εργασίες να πάρω μέχρι και το τελευταίο ευρώ για να συμπληρώσω το ποσό και το κατάφερα 10 μέρες μετά την πρωτοχρονιά. Να δούμε πόσο θα αντέχω να εργάζομαι χωρίς να κοιμάμαι  και όχι μόνο σαν μηχανικός , αφού ασχολούμαι με την γυναίκα μου και στην πρωτογενή παραγωγή . Αν δε είχα φυσική κατάσταση σαν έστω και παλαίμαχος  ποδοσφαιριστής , δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αντέξω τέτοιους ρυθμούς στο κατώφλι των 50 μου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε τόσο στα ασφαλιστικά, όσο και στα φορολογικά να υπάρχει σταθερά ΕΚΠΤΩΣΗ σε όσους πληρώνουν εμπρόθεσμα.

Πχ ένα -20% σε όσους δεν χρωστούν τίποτα και τα πληρώνουν όλα "ντούκου"... άντε κι ένα -10% σε όσους έχουν διακανονισμό και τον τηρούν.

Κι όχι να υπολογίζεται εξ'αρχής η έκπτωση στον λογιστικό καταλογισμό του χρέους, αλλά κατευθείαν στο ταμείο!

Πλήρωσες τη δόση αυτό το μήνα έγκαιρα, έχεις έκπτωση, τον επόμενο καθυστέρησες, δεν έχεις έκπτωση...

Η θετική ψυχολογία του να βλέπεις μπροστά σου το κέρδος της έκπωσης "σπαρταριστό" είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη...

Παλιότερα που κάτι τέτοιο γινόταν στις ΔΟΥ, μια χαρά δούλευε το σύστημα...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός. Καλή η ενημερότητα για έργα για αυτους που χρωστάνε, αλλά κάπως θα πρέπει να ανταμειφθεί και αυτός που δεν χρωστάει, με τις όποιες θυσίες.

Link to comment
Share on other sites

μ αρέσει που τσακώνεστε μεταξύ σας, μπράβο συγχαρητήρια

 

εμένα μου ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να βρω 2000 ξανά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα με τις δουλειές που υπάρχουν και τις υποχρεώσεις, και ρύθμιση είχα και κατώτερη ασφαλιστική, και το στομάχι μου έχει λιώσει ένα μήνα τώρα, ούτε κοιμάμαι, ούτε γιορτές έκανα, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου ξύπνιο σε σύγκριση με τους συνεπείς.

Επί 22 χρόνια συνεπέστατος με το μαγαζί ΤΣΜΕΔΕ και το 2014 από ζημιά στην δουλειά μου δημιουργήθηκε μια οφειλή που με την τοκογλυφία σφράγισε κάτω από τις 5 χήνες. Εξυπηρετώ τον διακανονισμό μου κανονικά και τις τρέχουσες πλην αυτής, Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν γινόταν. Από δέντρο να τα μάζευα τα λεφτά δεν θα φύτρωναν τόσο γρήγορα. Κι εγώ πήγα στους συγγενείς δεν είχαν οι άνθρωποι τι να κάνω. 

Σας φταίει ο γάιδαρος και βαράτε το σαμάρι.

 

Η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη αλλά θεωρώ λάθος να τα βάζετε με τους συναδέλφους. Άλλο ο αδύναμος άλλο ο κατά συνείδηση  και κατά συρροήν φέσιας.

Εγώ το τίμημά μου το πλήρωσα. Αρρώστησα και μεταφορικά και κυριολεκτικά. 

Καλή συνέχεια

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως δεν υπάρχει θέμα μεταξύ συναδέλφων....

 

το θέμα είναι με αυτά τα Α@@@δια που κάθε φορά παίζουν το ίδιο παιχνίδι.... ανακοινώνουν παράταση μετά την προθεσμία λήξης, προκειμένου να ζορίζουν τους συναδέλφους που έστω με δανεικά μπορούν να πληρώσουν...

 

νοιώθω μα@@@κας που πλήρωσα, καθώς αυτά τα ~2.000€ θα μπορούσα να τα πληρώσω μηνιαία μέσα στο 2017, εξυπηρετώντας στο ενδιάμεσο άλλες υποχρεώσεις...

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως δεν υπάρχει θέμα μεταξύ συναδέλφων....

 

το θέμα είναι με αυτά τα Α@@@δια που κάθε φορά παίζουν το ίδιο παιχνίδι.... ανακοινώνουν παράταση μετά την προθεσμία λήξης, προκειμένου να ζορίζουν τους συναδέλφους που έστω με δανεικά μπορούν να πληρώσουν...

 

νοιώθω μα@@@κας που πλήρωσα, καθώς αυτά τα ~2.000€ θα μπορούσα να τα πληρώσω μηνιαία μέσα στο 2017, εξυπηρετώντας στο ενδιάμεσο άλλες υποχρεώσεις...

 

Μα ποιος είπε οτι δόθηκε παράταση??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.