Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βέβαια για ΕΕ που δουλεύει με μπλοκάκι σαν μισθωτός τζίρος = καθ. εισόδημα = φορολογηταίο - λάθος ασφαλισταίο.

 

Τότε βέβαια πληρώνει μέρος των εισφορών και ο εργοδότης.

 

Είμαι περίεργος πόσες διευκρινιστικές της διευκρινιστικής που περιμένουμε θα βγούν, για να το πετύχουν

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

@tetris

Άρα;.... Τι να σου πω τότε, δεν λέω ότι έχεις άδικο αλλα πρέπει να δει και το συμφέρον του καθένας. Προσωπικά ένας από τους λόγους που παράτησα το ελεύθερο επάγγελμα και εργάζομαι πλέον σε εταιρεία είναι ότι έπρεπε να κάνω τον ψυχολόγο του καθενός, τον πωλητή τον λογιστή κτλ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Moλις εβγαλα ενημερωτητα μεχρι 4-2-17 χωρις να εχω πληρωσει τη δευτερη σελιδα των αναδρομικων.Στις 31-1 πληρωσα μονο το ειδοποιητηριο (~1570) και τη δόση του διακανονισμου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

 Θέλω να πληρώσω το Β16. Πως μπορώ να το κάνω χωρίς να χρειάζεται να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ; 

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά οσοι θέλουν να πληρωσουν β2016 και να μην χασουν την ρυθμιση μπορουν ακομα  στο τσμεδε .

Ισχυει για λιγες μέρες ακόμα βεβαια. 

Ετοιμαστειτε για ταλαιπωρία  , και μην πατε τελευταία στιγμή , σήμερα τα νουμερα σταμάτησαν πριν τις 13:00..

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά οσοι θέλουν να πληρωσουν β2016 και να μην χασουν την ρυθμιση μπορουν ακομα  στο τσμεδε .

Ισχύει και μόνο για τα αναδρομικά που βγήκαν το Β του 2016?

Απο που ενημερώθηκες συνάδελφε?

 

Τι διάλο θα πρέπει να μπαίνουμε στο michanikos πλέον για να ενημερωνόμαστε για το ταμείο?

Με τον ιδιο τρόπο ενημερώθηκα και για τα αναδρομικά στις 31/12... Αφου οταν τύπωσα και πληρωσα το ειδοποιητηριο β2016 δεν υπήρχαν τα αναδρομικα...

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με υπολογιστικό φύλλο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, 

για εισόδημα 24.000 ετησίως ας πούμε, 

οι εισφορές μισθωτού είναι 5130 και εργοδότη 4200 (χοντρικά) δηλαδή σύνολο 9300

ενώ οι εισφορές ελεύθερου επαγγελματία είναι 5200 (με εφαρμογή της μείωσης άρθρου 98)

Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο;

Γιατί κάποιος να δηλωθεί μισθωτός και να μην κόβει τιμολόγια; Και η διαφορά στην τσέπη

Χάνω κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να δουμε τις διευκρινιστικες, και μετα τις διευκρινιστικες των διευκρινιστικων, και ....αποφασιζουμε

Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#!3tFXUIJT!GJshJ79Jyv-MIBLeTWbCk8iz2Yj6ihQNRvvWzlAEz64

excel υπολογισμού εισφορών και φόρων μηχανικών

24000 καθαρά συνεπάγεται

6259 εισφορές

5560 φόρος

376 αλληλεγγύης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.