Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Αυτά θα είχαν νόημα ,αν υπήρχε το σύστημα με τις υποχρεωτικές  ελάχιστες αμοιβές και μάλιστα είχε επεκταθεί και σε άλλα όπως τα τοπογραφικά διαγράμματα για συμβόλαια Αν δηλαδή υπήρχε σύνδεση με τα πραγματικά εισοδήματα των μηχανικών Παλαιά δηλώναμε και παραπάνω οι περισσότεροι αφού οι εκπτώσεις μας δεν φαίνονταν στις αποδείξεις μας λόγο ελάχιστων αμοιβών αφού ακόμα και για ένα κοτέτσι οι ελάχιστες αμοιβές ήταν αυξημένες σε σχέση με τις πραγματικές  . Τώρα θα γίνει μεγάλη φοροδιαφυγή και θα κόβουν αποδείξεις ούτε το 1/4 της πραγματική αμοιβής Επομένως θα την πληρώσουν οι τίμιοι λόγο συνείδησης ή αυτοί που δεν μπορούν παρά να είναι τίμιοι για διάφορους λόγους . Δεν ξέρω με το ηλεκτρονικό χρήμα να το κάνουν υποχρεωτικό , αλλά πάλι πολλοί θα παίρνουν και μετρητά που δεν θα δηλώνουν

 

Εδώ οι ίδιοι οι πελάτες μου , μου λένε να μην κόβω αποδείξεις , ενώ ουσιαστικά μου δίνουν και το ΦΠΑ (δεν έχουν κάποιο κέρδος αλλά προφανώς είναι η νοοτροπία και το πως βλέπουν την πολιτεία και δικαιολογημένα με βάση την ανταποδοτικότητα των φόρων σε κοινωνικό και προσωπικό επίπεδο )  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζητήστε παραπάνω αμοιβές βάζοντας μέσα και το αντίστοιχο ποσοστό εισφοράς... Όλοι όμως και μην σκέφτεστε πως θα πληρώσει ο καθένας που κλαίγεται. Αλλιώς μην κόβετε τίποτα. Κάτι άλλο δεν υπάρχει

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να κάνει τη δουλειά του ας πληρώσει... Αλλιώς να μην την κάνει, γιατί τον λυπάσαι; Όλοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους τσαμπα αν γίνεται... Για αυτό κατρακύλησαν οι αμοιβές γιατί βρήκαν και τα κάνουν. Αν έβγαινε γύρα και του λέγαν όλοι πχ ΠΕΑ 200€ το κεφάλι θα σου έλεγα εγώ τι θα έκανε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ο επαγγελματίας δε θέλει να φτάσει στο άλλο άκρο, οι πελάτες να μη κάνουν καθόλου τη δουλειά τους επειδή τους φάνηκαν πολλά τα λεφτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να κάνει τη δουλειά του ας πληρώσει... Αλλιώς να μην την κάνει, γιατί τον λυπάσαι; Όλοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους τσαμπα αν γίνεται... Για αυτό κατρακύλησαν οι αμοιβές γιατί βρήκαν και τα κάνουν. Αν έβγαινε γύρα και του λέγαν όλοι πχ ΠΕΑ 200€ το κεφάλι θα σου έλεγα εγώ τι θα έκανε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τελικά τι προτιμάς?

ελεγχόμενη οικονομία ή ελεύθερη?

και τα δυο μαζί, δεν γίνεται

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι προτιμάς?

ελεγχόμενη οικονομία ή ελεύθερη?

και τα δυο μαζί, δεν γίνεται

Ακόμα και η Αμερική η Μέκα του καπιταλισμού δεν έχει τελείως ελεύθερη οικονομία, εμείς θα πρέπει να γίνουμε πρωτοπόροι!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη οικονομία σημαίνει ότι οι τιμές καθορίζονται από την προσφορά και τη ζήτηση

Αυτό, προφανώς, σημαίνει και ΠΕΑ με 10 €....

Και στους άλλους κλάδους τα ίδια συμβαίνουν, αλλά σε μικρότερη έκταση

π.χ. στο γιατρό δεν σε παίρνει να κάνεις παζάρια, γιατί διακυβεύεται η υγεία σου

το ίδιο και στο λογιστή, διότι αν κάνει πατάτα, θα σε κυνηγάει εφορία

 

εμείς δυστυχώς είμαστε μεταξύ σκύλλας(αναδουλειά) και χάρυβδης(πληθωρισμός ασχολουμένων) 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.