Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλαει καθαρα και για επιθεωρηση

Οποτε, αν και ορθοτερο ειναι να υπολογισουμε αναλυτικα βασει λειτουργιας των fan coils τη θερμοκρασια του μεσου και απο εκει να βρουμε την αποδοση της αντλιας, μαλλον η ΤΟΤΕΕ μας δινει πιο αμεση και ευκολη λυση αλλα λιγοτερο ακριβη...

post-47080-0-41707900-1397228660_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, μην αγνώνεσαι για τίποτε.

Όλα είναι γραμμένα στο Eurovent. Για εσένα, δες εδώ:

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=LCP-HP&select_partic=1304&select_marque=CARRIER&select_class=LCP+%2F+A+%2F+P+%2F+R&tri_chp=&debut_affiche=56&indice_affiche=2

Η CARRIER είναι από τις λίγες εταιρίες που πιστοποιεί τα μηχανήματά της και για FCUs αλλά και για καλοριφέρ (60 βαθμούς).

Αν σε ένα διαμέρισμα έχεις 5-6 FCUs και ένα καλοριφέρ-πετσετοκρεμάστρα, να θεωρήσεις την απόδοση της αντλίας με τα FCUs (οπότε το καλοριφέρ δουλεύει στους 45 βαθμούς).

Κανένας ιδιώτης δεν πρόκειται να βάλει την αντλία στους 60 βαθμούς για να ικανοποιήσει την πετσετοκρεμάστρα.

Έχω στο διαμέρισμά μου μια 30AW και σου λέω ότι μόνο στους 0 βαθμούς έξω, στέλνω 50 βαθμούς στα FCUs. Στους 10 βαθμούς εξωτερική στέλνω 42 βαθμούς και κάνει μόνο του τη γραμμική παρεμβολή (αντιστάθμιση).

Κάθε πρωί ξυπνάω ιδρωμένος και τα παιδιά εκτός παπλωμάτων. Γενικά αν σε FCU στείλεις πάνω από 45 βαθμούς, σημαίνει ότι ...απλά είσαι άρρωστος!!!

Στα φυλλάδια οι εταιρίες γράφουν ό,τι γουστάρουν! Στο eurovent θα βρίσκεις τι ισχύει, τι έχουν πιστοποιήσει.

Υπάρχουν εταιρίες που λένε ότι έχουν eurovent κι έχουν πιστοποιήσει μόνο μία αντλία ή δυο-τρία FCUs και απλά "δουλεύουν" τον κόσμο.

 

ΥΓ: Αν ο πελάτης σου το "έτρεξε" με τις νόμιμες διαδικασίες (δηλαδή δεν εξόφλησε τον dealer κι ούτε έκανε ιδιωτικό συμφωνητικό μαζί του) θα με ενδιάφερε πολύ να μάθω ποιός dealer είναι.

Ψαχνώ για 2-3 περιπτώσεις φίλων που δεν έχουν να "σκάσουν" 6-7 χιλιάρικα άμεσα. Βρήκες dealer που να περιμένει να πληρωθεί από το πρόγραμμα στην ώρα του όπως προβλέπεται??

Edited by vlasis13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην σε ευχαριστω για τις εξαιρετικα χρησιμες πληροφοριες σου

+1 απο μενα.

Επειτα, σε αυτο που ρωτας, προκειται για ιδιαζουσα περιπτωση.

Ο πελατης που εχει και το διαμερισμα εδω στη Σαλονικη εχει εταιρεια που εμπορευεται ΑΘ απευθειας απο την Carrier, οποτε εχει αλλη σχεση μαζι τους.

Εμφανιζεται αναδοχος παραλληλα με αιτων στην αιτηση και το πως αποπληρωνει την Carrier και τα συνεργεια που την τοποθετουν δεν ξερω, δεν το δουλεψα καθολου αυτο...

 

Παρολα ταυτα, το Link που μου εδωσες δεν εχει τον τυπο της Carrier που βαλαμε.

Ειναι ο 38AW090H7 / 80AWX115 στη λιστα του ΥΠΕΚΑ, οποτε στοιχεια δε μπορω να βρω

Υπαρχει κατι παρομοιο?

 

EDIT :

Το βρηκα

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=LCP-HP&select_partic=1304&select_marque=CARRIER&select_class=LCP+%2F+A+%2F+S+%2F+R&tri_chp=champ_22&debut_affiche=0&indice_affiche=0&tri_sens=ASC

Εδω ειναι η δικη μου αντλια θερμοτητος.

Θελω να ρωτησω κατι.

Υπαρχουν 3 κατηγοριες. Η μια ειναι Air Conditioning, η επομενη Heating & Cooling Floor και η 3η High Temperatures

Να υποθεσω πως η πρωτη ειναι για κατασταση με Fan Coils, η δευτερη για ενδοδαπεδιες και η τριτη για θερμαντικα σωματα υψηλων θερμοκρασιων?

Οποτε και εγω ειμαι στην 1η περιπτωση με τα αντιστοιχα COP και EER?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Άριστα! Έτσι είναι. Στην πρώτη κατηγορία. Γενικά εγώ κοιτάζω μόνο στο eurovent.

Και σε καμιά περίπτωση μη βάλεις εποχικό βαθμό ESEER.

Καλή η split, αλλά ακριβή η άτιμη!!!

Θα βρω άκρη με dealer, απλά απ' ό,τι κατάλαβα είναι γενικευμένο να βάζει ο πελάτης όλα τα λεφτά και να περιμένει κάνα 10μηνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και αυτο για ολα τα μοντελα αυτα της Carrier και με καλυπτει επισης τελεια

Εχει για καθε συνδυασμο εξωτερικης με εσωτερικη θερμοκρασια αποδοσεις.

Ενταξει, το 3,30 για COP και το 3,10 για EER δε θα τα ελεγα οτι ειναι και πολυ υψηλα οταν υπαρχει μοντελο σε ενδοδαπεδια που δινει ακομα και 4,65 COP

Γενικα οι αντλιες απο οσο εχω καταλαβει, αν και δεν ενδεικνυται η ειδικοτητα μου για συμπερασματα, αξιζει περισσοτερο απο ολες τις περιπτωσεις για ενδοδαπεδια, επειτα για fan coils και υστερα για θερμαντικα σωματα για τα οποια το COP στις ιδιες συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας μετα βιας ξεπερνα το 2,20

Το να δωσεις τοσα χρηματα για μια αντλια για να τη συνδυασεις με καλοριφερ και να λαβεις 2,20 αποδοση για μενα ειναι κατασπαταληση χρηματος.

 

Αν υπαρχει η δυνατοτητα ενδοδαπεδιας θερμανσης, συνισταται με κλειστα ματια!

 

EDIT

Εκανα μια δοκιμη στο ιδιο μοντελο με σεναριο ΑΘ με καλοριφερ, με Fan coil και με ενδοδαπεδια

Στην 1η περιπτωση παει Ζ, στη 2η Δ και στην 3η Γ μονο αλλαζοντας τα COP

 

Ερωτηση στο ποδι. Για ΖΝΧ, οταν εχω συστημα θερμανσης με ΑΘ και fan coils τι αποδοση βαζω στην ΑΘ μου?

Το COP που εχει για τη θερμανση? Η το COP που θα ειχε αν χρησιμοποιουσε καλοριφερ σε υψηλες θερμοκρασιες?

18400-20_PSD_11_2013_38AW_80AW_LR.pdf

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

To COP για υψηλές θερμοκρασίες, δηλ. 2,85 περίπου.

Από Ε σε σύγχρονο σπίτι, με προσθήκη ηλιακού, θερμοστατικών κεφαλών (για να πάω σε Β αυτοματισμούς) και αντλίας θερμότητας σε συνθήκες καλοριφέρ, πάω κατευθείαν Β.

Αντλία θερμότητας με τα χίλια!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χρησιμοποιησω το COP για υψηλες θερμοκρασιες?

Σε τι θερμοκρασια ερχεται το νερο στη βρυση μου απο την αντλια θερμοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία θερμότητας δεν στέλνει το νερό στη βρύση, αλλά στο boiler.

Μέσω του διαφορικού στέλνεται η εντολή (όταν το νερό του boiler πέσει κάτω από τους 40 βαθμούς πχ) στην αντλία να στείλει ζεστό νερό στο boiler μέχρις ότου η θερμοκρασία στο boiler φτάσει π.χ. τους 50 βαθμούς.

Το νερό όμως που τρέχει μέσα στη σερπατίνα του Boiler είναι 60 βαθμών (κι έρχεται από την αντλία) ώστε να φτάσει γρηγορότερα το σημείο που έχουμε ορίσει (στο παράδειγμά μας 50 βαθμούς). Γι αυτό και όλες οι αντλίες εργάζονται στη μέγιστη θερμοκρασία νερού που μπορούν να αποδώσουν για τα ζεστά νερά χρήσης. (COP καλοριφέρ).

Ακόμα και στις split units που έχουν δύο εξόδους για θέρμανση και ζεστά νερά χρήσης (με ενσωματωμένη την τρίοδη), η εξωτερική μονάδα (άρα και ο συμπιεστής) θα δουλεύει με τέτοιο τρόπο ώστε το νερό να είναι είτε 60 είτε 45 βαθμών. Τα υπόλοιπα τα κάνει η τρίοδη κι έχουμε δύο διαφορετικής θερμοκρασίας εξόδους.

Edited by vlasis13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.