Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

......................................................... σήμερα που θέλει να αξιοποιήσει το ακίνητό του ο ιδιοκτήτης και δεν ξέρει τί και πώς έγινε, θα του κοστίσει πολύ περισσότερο να μάθει και περαιτέρω να διευθετήσει το θέμα του...με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Καλά πλάκα μας κάνει ο ιδιοκτήτης ότι δεν ξέρει τι και πως έγινε?

Αν το πούλησε εγώ πήρα τα χρήματα?

Κατι δεν μας λες ή κατι δεν σου λένε!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά πλάκα μας κάνει ο ιδιοκτήτης ότι δεν ξέρει τι και πως έγινε?

Αν το πούλησε εγώ πήρα τα χρήματα?

Κατι δεν μας λες ή κατι δεν σου λένε!!

άστο καλύτερα...το θέμα μου λύθηκε, μου αρκεί ότι αναγνωρίζεται το πρόβλημα που ενδέχεται να είναι μεγάλο....η παραπάνω διερεύνηση επί αμοιβής...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, αγροτεμαχιο (σε περιοχη με οριο κατατμησης 10.000 τμ) με εμβαδον συμβολαιου 30.000 τμ κατατμηθηκε σε 3 κομματια των 10.000 τμ και το καθε ενα απο αυτα εβγαλε οικοδομικη αδεια και συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων. Εχω στα χερια μου το τοπογραφικο αδειας του κατατμημενου αγροτεμαχιου που με ενδιαφερει και το εμβαδον που προκυπτει απο τις συντεταγμενες του ειναι 9975 τμ. Αποτυπωνω το αγροτεμαχιο για τοπογραφικο συμβολαιου και συμφωνα με την υλοποιημενη κατασταση το εμβαδον του αγροτεμαχιου ειναι 9123 τμ με την μια πλευρα να ειναι 10μ μικροτερη απ'οτι την δειχνει το τοπογραφικο αδειας. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση; Δειχνω τα ορια συμφωνα με αυτο που περιγραφουν τα συμβολαια και το τοπογραφικο αδειας ή δειχνω τα υλοποιημενα ορια; Η κατατμηση θεωρειται ακυρη και αν ναι θα εχω εγω καποια συνεπεια αν υπογραψω το τοπογραφικο;

Edited by MK-ATM
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε δεν νομιζω οτι θα εχεις εσυ προβλημα εαν πεις οτι ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.

ομως εαν μπορεις να διαβασεις το συμβολαιο της κατατμησης και να χαραξεις τοτε εξηγησε στον ιδιοκτητη πως εχουν τα πραγματα. δηλαδη οτι εχει κανει λαθος στη μαντρα κτλπ.

αρα πες του οτι πρεπει να δειξεις οτι ειναι 10000 τμ διοτι μπορει να υπαρξει προβλημα. 

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Αρτιο και οικοδομισημο ειναι αυτο δεν με απασχολει, το θεμα μου ειναι οτι πιστευω πως το αρχικο αγροτεμαχιο δεν ηταν 30.000 τμ αλλα το εμφανισαν 30.000 για να το κοψουν στα 3. Και τα 3 αγροτεμαχια που αυτοι λενε οτι ειναι 10.000 το καθενα για να τα εμφανισω εγω ετσι θα πρεπει να δειξω οτι μπαινουν 10m στον διπλα. Για μενα δηλαδη φαινεται ξεκαθαρα απο την αποτυπωση οτι τα μετρα δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα, δεν μπορει να καναν λαθος 10m σε εναν φραχτη.

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε ειναι θεμα αποκλισης που δεχεται ο συμβολαιογραφος για να φτιαξει το συμβολαιο. ο ν.4178 εχει θεσει αυτες τις αποκλισεις. για αγροτεμαχια 10% και οικοπεδα 5% νομιζω. αγροτεμαχιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο μπλεξιμο τελικα, ενας συμβολαιογραφος μου λεει αφου το αγροτεμαχιο δεν ειναι ακριβως 10.000 τμ η κατατμηση ειναι ακυρη, αλλος συμβολαιογραφος μου λεει οι κατατμησεις γινοταν στο περιπου οποτε ειναι εγκυρη, αντε βγαλε ακρη. Παντως για την δηλωση του 651 το οριο κατατμησης ειναι και οριο αρτιοτητας; Δηλαδη τωρα που το οριο κατατμησης ειναι 10.000 και το αγροτεμαχιο ειναι 9975 ειναι αρτιο και οικοδομισημο;

Link to comment
Share on other sites

Για την αρτιότητα ελέγχεις τα ισχύοντα κατά το χρόνο κατάτμησης.

Αν το όριο κατάτμησης (και προφανώς αρτιότητας) ήταν κατά το χρόνο κατάτμησης τα 10 στρεμ. τότε για τα 25 μ² που σου λείπουν, υπάρχει πρόβλημα. Αλλιώς, έχεις αρτιότητα κατά παρέκκλιση.

Αν τα όρια του ακινήτου είναι υλοποιημένα και σταθερά, θα σου πρότεινα να μην καταφύγεις σε "μπαλαμούτι".

Αν δεν σε φώτισα, δώσε λεπτομερή στοιχεία (χρόνο κατάτμησης και ισχύοντα τότε)

Link to comment
Share on other sites

tetris,

πολυ σωστα...

 

αυτη η κατατμηση στα 10 στρ. μαλλον ηταν υποχρεωτικη λογω ΖΟΕ

αρα...στο οριο της κατατμησης ειναι και η οικοδομησιμοτητα

 

Αν δεν ηταν τα 10 στρ. υποχρεωτικα και η οικοδομησιμοτητα στα 4 στρ...έ καλα κατα λαθος εχτισε παραπανω 0,.15 τμ...

 

Για  αυτο και ο συμβ/φος ειπε για "ακυρη  κατατμηση"

Η οποια, πολύ φοβάμαι οτι οδηγει σε ακυρη ΟΑ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.