Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποιά  ένορκη βεβαιωση?

Για μεταβιβαση  ...για εκδοση άδειας....για Κτηματολογιο???

Ειναι γήπεδο/οικοπεδο?

εχεις αρτιοτητα στον κανονα ή πας σε παρεκλιση?
 

Link to comment
Share on other sites

Για το Κτηματολόγιο. Αφορά ένα γήπεδο μή άρτιο και ένα οικόπεδο εντός ορίων  μη άρτιο. Στο οικόπεδο αν υπήρχε τίτλος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η παρέκκλιση του 588Δ/82

Link to comment
Share on other sites

Για το ΕΚ,  θεωρω  οτι θελει "δυο" μαρτυρες που θα καταθεσουν ενορκως.  και παντοτε το Ε9

Μπορεις να συμπεριλαβεις στην  μια και τους δυο και για τα δυο ακινητα [ή  να κανεις δυο ενορκες εάν  θα ορκισθει καθε ενας ξεχωριστα, σε διαφορετικο Ειρονοδικειο]

 

Το τοπογραφικο γινεται "καθ' υποδειξη" των οριων απο τον πελατη.

υποδειγματα

https://www.eirinodikeio-patras.gov.gr/node/28273

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μνημονεύεται  στο Τοπογραφικό Διάγραμμα η χρησικτησία όπως μνημονεύονται οι τίτλοι; Όταν έχω τίτλους από μια ιδιοκτησία αναγράφω μέσα σε ένα πλαίσιο τα στοιχεία του κάθε τίτλου...

Η Ένορκη που μου προσκόμισε ο πελάτης μου έχει συνταχθεί σε Συμβολαιογράφο.

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

αφου δεν υπάρχουν συμβολαια,

το τοπογραφικο το ζηταει το ΕΚ  για να μπορεσει να το βρει.

δξ τι γραφουν οι συναδελφοι αλλα θεωρω οτι αν γραψεις:

"Τα ορια υποδειχθησαν απο τον ταδε. Δεν μου προσκομισε συμβολαια αλλά  ένορκες βεβαιωσεις   οτι τα κατεχει απο χρησικτησια"

θα ειναι ολα σωστα.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

να δουμε αυτα, περι χρησικτησιας και του χρονου επίκλησης αυτης.

  • Στη διάρκεια της κτηματογράφησης για την παραλαβή σχετικής δήλωσης -η οποία επέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης- δεν αρκεί η προσκόμιση ενός μόνο αποδεικτικού εγγράφου, αλλά απαιτείται συνδυασμός αποδεικτικών μέσων, ο οποίος υπόκειται σε συνεχή νομικό έλεγχο σε συνδυασμό με το σύνολο των στοιχείων που έχουν δηλωθεί κατά την κτηματογράφηση πριν αναρτηθούν, οπότε και υπόκεινται επιπλέον σε ανοικτό δημόσιο έλεγχο.
  • Δήλωση με επίκληση χρησικτησίας μπορεί να γίνει μέχρι την Ανάρτηση.

  • Από την Ανάρτηση και μετά δεν επιτρέπεται υποβολή δήλωσης σε ακίνητο που έχει καταγραφεί ως «αγνώστου ιδιοκτήτη». Αντί δήλωσης υποβάλλεται ένσταση, η οποία υποχρεωτικά κοινοποιείται στο ελληνικό δημόσιο.
  • Εδω χρειαζεται δικαστικη αποφαση
  • πηγη
  • https://www.ktimatologio.gr/posts/121

και εδω

https://ecopress.gr/ktimatologio-odigos-dilosis-akinito/

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα,

θέλω να εκδώσω άδεια αλλαγής χρήσης σε υφιστάμενο κτίριο που ανήκει σε 2 συνιδιοκτήτες. Το κτίριο αυτό βρίσκεται σε δύο οικόπεδα (50%-50% οι 2 συνιδιοκτήτες και στα δύο οικόπεδα) εκ των οποίων για το ένα υπάρχουν κανονικά οι τίτλοι κτήσεως. Για το δεύτερο μου δόθηκε μια απόφαση της Εθνικό Κτηματολόγιο σύμφωνα με την οποία γίνεται δεκτή η ένσταση των δύο συνιδιοκτητών ως εξής:

α) καταχώρηση του ενός συνιδιοκτήτη με δικαίωμα πλήρους κυριότητας 50% και αιτία κτήσης χρησικτησία

β) καταχώρηση του δεύτερου συνιδιοκτήτη με δικαίωμα πλήρους κυριότητας 50% και αιτία κτήσης κληρονομιά 

Ο δεύτερος συνιδιοκτήτης δεν είχε προβεί σε αποδοχή κληρονομιάς και γι'αυτό υποθέτω έκανε ένσταση στο Κτηματολόγιο.

Το κτηματολογικό φύλλο αναφέρει τους 2 συνιδιοκτήτες με τις παραπάνω αιτίες κτήσης (χρησικτησία - κληρονομιά) αλλά στο δεύτερο εξ αυτών στις παρατηρήσεις αναφέρεται 'Εκκρεμεί αποδοχή κληρονομιάς'.

Το ερώτημα είναι το εξής: βάσει της παραπάνω απόφασης (αντί τίτλων κτήσεως), μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση οικοδομικής αδείας αλλαγής χρήσης?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.