Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση Σωτηρη αλλα δεν σε καταλαβα.Να υπιθεσω οτι για την εκκαθαριστικη φπα θα αφαιρεσω αυτα τα 20 ευρω ενω για τη φορολογια θα περιμενω τη βεβαιωση του τσμεδε?

  

Eξοδο για τα βιβλία είναι η συνολική πληρωμή . Αυτή θα περάσει στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ. Στη φορολογία εισοδήματος ομως τα π΄ροσθετα τέλη λόγω καθυστερημένης πληρωμής θα αναορφωθούν φορολογικά (και θα προστεθούν στα κέρδη ή θα αφαιρεθούν από τη ζημία ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα απο τα τελευταία, τις ασφαλιστικές εισφορές Α&Β Εξ. 2013 τις περνάμε εκτός απο το Ε3 και στην εκκαθαριστικη ΦΠΑ για χρηση 2013? 

 

απο οτι φαίνεται απαντήθηκε εδώ http://www.michanikos.gr/topic/34082-Ασφαλιστικές-Εισφορές-σε-βιβλίο-Εσόδων-Εξόδων/?p=682363

 

 

Να υποθέσω οτι τις εισφορές υπερ ΤΣΜΕΔΕ (το 3%+χαρτοσημο) επι των νόμιμων αμοιβών ΤΕΕ δεν τις περνάμε στα έξοδα?

Edited by krank
Link to comment
Share on other sites

Eξοδο για τα βιβλία είναι η συνολική πληρωμή . Αυτή θα περάσει στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ. Στη φορολογία εισοδήματος ομως τα π΄ροσθετα τέλη λόγω καθυστερημένης πληρωμής θα αναορφωθούν φορολογικά (και θα προστεθούν στα κέρδη ή θα αφαιρεθούν από τη ζημία ).

 

Ωραία.Δηαλδή στην εκκαθαριστική θα βάλω ότι έχω πληρώσει μαζί με ατ 20 ευρώ.Η αναμόρφωση που λες για τη φορολογία θα γίνει αυτόματα ή θα πρέπει να δηλωθεί από εμένα κάπου.Έχω γίνει κουραστικός και ζητώ συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που υπέβαλλα πριν μερικές ημέρες καταχώρησα τις ασφαλιστικές εισφορές έχοντας αφαιρέσει τα 20 ευρώ προσαύξηση λόγω καθυστερημένης πληρωμής. Το σώζω τώρα αν κάνω τροποποιητική και τα βάλω και αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταλεί σε κανέναν σας η βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ για φορολογική χρήση, σχετικά με το ύψος των καταβληθεισών εισφορών για το έτος 2013;

 

Μήπως επειδή φέτος τις δηλώνουμε στα έξοδά μας δεν θα σταλεί η σχετική βεβαίωση; 

 

δεν θα ερθει βεβαιωση απο το ΤΣΕΜΕΔΕ ποτε ξανα,μπαινουμε εμεις στο σαιτ του ΤΣΜΕΔΕ και την τυπωνουμε.Φυσικα εχει μεσα ολα τα ποσα που δωσαμε και τα οποια προστιμα, δηλαδη ειναι τοσο προχειρο στημενο που δεν μπορει να κανει εναν διαχωρισμο,να γραφει το προστιμο και τις κανονικες εισφορες ξεκαθαρα και να μην μπλεκομαστε. 

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

Τα ειδοποιητήρια δεν έχουν εκδοθεί ακόμα.

Βέβαια για το 2ο ερώτημά μου ... τίποτα.

post-2272-0-70367500-1397377276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

George το είδα το ποστ σου στο άλλο τόπικ αλλά μετά είδα και αυτό που λέει ο tasanto από πάνω και είπα μήπως είναι νεότερη εξέλιξη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.