Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2013);


sdim

  

351 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2013)
      82
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      13
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      13
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      117
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      26
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      40
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      44
    • Δεν απαντώ
      0
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      4
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      5
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει (αν δεν έχετε πληρώσει);

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      219
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      65
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      52
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      38
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      7
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      73
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      3


Recommended Posts

πλέον τα ψέματα τελείωσαν...

αφού μας τελείωσε η εφορια ήρθε να μας βρει τελειωμένους και το ΤΣΜΕΔΕ.

(έχω πληρώσει το Α εξάμηνο όταν έγινε η μείωση)

 

πληρωμή για το Β εξάμηνο δεν παίζει...

γιατί πολύ απλά...δουλειές δεν υπάρχουν. μια δουλίτσα στη χάση και στη φέξη δεν μας σώζει...

και αφού δουλείες δεν υπάρχουν, δεν υπάρχουν φράγκα...δεν υπάρχει η δυνατότητα να ταΐσουμε οχι οικογένεια...ούτε εμάς τους ιδίους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτσε βρε συ. Το να είναι το 1/4 άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι πχ σε καφετέριες κτλ σχετικά, πως ακριβώς μπορεί να βλάψει τους υπόλοιπους? Να τους σκοτώσουμε δηλαδή?

Αν πιστεύεις ότι σε βλάπτω, άν έχεις υπόψιν σου κάπου που να ζητούν μηχανικούς πες μου να στείλω κανά βιογραφικό, δεν κάνω πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Στο 1/4 υπολογίζουν και τα νέα παιδιά που έκαναν το λάθος να γραφτούν στο ΤΕΕ και πιθανόν να μην έχουν κάνει ουτε καν έναρξη επαγγέλματος?

Εγω ξέρω τρεις τέτοιες περιπτώσεις που τελείωσαν απο το 2008 και μετά και δεν μπόρεσαν να πληρώσουν ούτε ένα εξάμηνο. Αθέμιτος ανταγωνισμός και αυτοί?

 

Με κάτι τέτοια ελλείμματα το ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ είναι μείον. Αυτά τα παιδιά δεν θα μπορέσουν ποτέ να πάρουν ενημερότητα και να ανοίξουν βιβλία και πάντα θα εμφανίζονται ως οι κακοπληρωτές του ταμείου!

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

 Είναι σοβαρό αυτό που λες γιατί αυτό το 1/4 μπορεί άνετα να καταστρέψει τα άλλα 3/4 αφού λειτουργεί με αθέμιτο τρόπο.

Οντως το 1/4 αυτο εχω ακουσει και εγω οτι εχει θησαυρισει τον τελευταιο καιρο.... βγαζουν τοσο χρημα που σχεδον εχουν καταστρεψει το υπολοιπο 3/4

sdim γραφεις σοβαρα ή αστειευεσαι?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.

 

Είναι τελείως ανασφάλιστοι ή είναι ασφαλισμένοι σε άλλον ασφαλιστικό φορέα;

 

Μπορείς να παραθέσεις τις πηγές σου. Είναι σοβαρό αυτό που λες γιατί αυτό το 1/4 μπορεί άνετα να καταστρέψει τα άλλα 3/4 αφού λειτουργεί με αθέμιτο τρόπο.

Το γράφεις σοβαρά ή αστειευόμενος;
Link to comment
Share on other sites

Οντως το 1/4 αυτο εχω ακουσει και εγω οτι εχει θησαυρισει τον τελευταιο καιρο.... βγαζουν τοσο χρημα που σχεδον εχουν καταστρεψει το υπολοιπο 3/4

sdim γραφεις σοβαρα ή αστειευεσαι?

 

Ακόμα και 5% του 1/4 να εργάζεται "μαύρα", είναι αρκετό να καταστρέψει την αγορά.

ΈΝΑΣ σε κάθε πόλη να υπάρχει που ζητάει 50€ για δουλειά μιας ημέρας αρκεί για να εμπεδωθεί στην συνείδηση των πελατών μας πως "50€ είναι η κανονική αμοιβή χωρίς απόδειξη, οι "άλλοι" (δηλαδή οι συνεπείς) που ζητάνε 150€ με απόδειξη πάνε να μας πιάσουν μαλάκες".

 

Το μεγαλύτερο μέρος του τζίρου μας τα τελευταία χρόνια είναι εργασίες που κόβουμε απόδειξη κατά συνείδηση και όχι επειδή υπάρχει έλεγχος. Πιστοποιητικά πυροπροστασίας, τακτοποιήσεις, ΥΔΕ, κτλ.

Αν κάποιος έχει ΑΜ στο ΤΕΕ μπορεί άνετα να βγάλει σφραγίδα και να σφραγίζει και ανασφάλιστος (δυστυχώς) και χωρίς καν μπλοκάκι!

 

Από την στιγμή που κάποιος θα περάσει τις εξετάσεις στο ΤΕΕ και θα γραφτεί στο Mytee θα έχει κωδικό για το σύστημα αμοιβών, το σύστημα τακτοποιήσεων, κτλ.

 

- Μπορεί να εκδώσει βεβαιώσεις για αυθαίρετα και να κάνει τακτοποίηση. Αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με.

- Μπορεί στις ΥΔΕ να βάζει έναν τυχαίο αριθμό απόδειξης. Τον ελέγχει κανένας;

- Για την ανανέωση πιστοποιητικού πυροπροστασίας πάει στον πελάτη, βάζει σφραγίδα και υπογραφή στο βιβλίο πυρασφάλειας και πληρώνεται μαύρα. Τον ελέγχει κανένας;

 

Μπορεί να είναι παράνομο αλλά από την στιγμή που υπάρχει έλλειψη ελέγχου και άδεια τσέπη, ποιος μου λέει πως δεν θα προβεί ΚΑΝΕΝΑΣ σε τέτοιες κινήσεις;

 

Δεν αστειεύομαι καθόλου όταν ανησυχώ για τέτοια θέματα. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν επιτίθεμαι σε όσους έχουν οικονομικές δυσκολίες και δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές. Ανησυχώ για όσους μπαίνουν "part time" στην αγορά για "αρπαχτές", για να εξυπηρετήσουν φίλους και συγγενείς (θα μου πεις τώρα πως θα εξηγήσει ο ανασφάλιστος στον συγγενή πως δεν μπορεί να τον εξυπηρετήσει για μια αποτύπωση) όπως επίσης για τους νέους που τους εκμεταλλεύονται οι εταιρείες με απαράδεκτες συνθήκες εργασίας και μισθό.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Sdim να δούμε ένα μικρό δείγμα που βρισκόμαστε....

Και επειδή δεν το θεωρώ ντροπή έβαλα ότι χρωστάω από το 2012 και μέχρι τι στιγμή που μιλάμε. Ο λόγος, προφανώς δεν υπάρχει δουλειά, δεν υπάρχουν λεφτά.

 

αλλη μια ίδια ψήφος κ απο εδώ....απο Α 2012 και μετά

 

και ε΄δω κ ένα μηνα με κάρτα ανεργίας (πιστεύω θα χρειαστεί μελλοντικά όταν το θέμα πάει δικαστικά...)

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

πλέον τα ψέματα τελείωσαν...

αφού μας τελείωσε η εφορια ήρθε να μας βρει τελειωμένους και το ΤΣΜΕΔΕ.

(έχω πληρώσει το Α εξάμηνο όταν έγινε η μείωση)

 

πληρωμή για το Β εξάμηνο δεν παίζει...

γιατί πολύ απλά...δουλειές δεν υπάρχουν. μια δουλίτσα στη χάση και στη φέξη δεν μας σώζει...

και αφού δουλείες δεν υπάρχουν, δεν υπάρχουν φράγκα...δεν υπάρχει η δυνατότητα να ταΐσουμε οχι οικογένεια...ούτε εμάς τους ιδίους.

 

Με κάλυψες πλήρως, επιπλεον αν στο επομενο εξαμηνο δε βρουνε λύση στο θεμα ή δεν υλοποιήσουν την αποφαση που εχουν βγαλει εδω και καιρο για προσωρινή αναστολή της αδειας, έστω και τριετή, θα υποβάλλω αίτηση διαγραφης.

Αλλιως θα πρεπει να παω φυλακη γιατι με 3000 τσμεδε + 650 τελος επιτηδευματος + 1560 φορος (26% * 6000 ελαχιστο τεκμαρτο εισοδημα λόγω τεκμηρίου διαβίωσης και αυτοκινήτου) + 500 ασφαλεια αυτοκινητου + 220 τελη ΙΧ + 500 νεος φορος ακινητων = 6430ευρω/ετος  θα πρεπει να ληστεψω καμια τραπεζα για να ζησω

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

απο ότι βλέπω μια χαρα πληρώνει ο κόσμος........

Στις επιλογές ψηφοφορίας το <<Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετα>> τι σημαινει οτι εχει πληρωσει το Α' 2013 ή όχι?? Δεν διευκρινίζεται σωστά.

Γιατι αν σημαινει οτι εχει πληρωθει το Α' 2013 τότε λεφτά έχει ο κόσμος και πληρώνει....

 

υ.γ έχω απλήρωτο όλο το 2013

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.