Μετάβαση στο περιεχόμενο

26% απο το πρωτο ευρω


Recommended Posts

γιατι το λες αυτο... δεν περνανε τα τιμολογια του καθε μηνα στα εξοδα..; τουλαχιστον το 70% αν δεν κανω λαθος και ολο το ΦΠΑ και λογικα και οι βενζινες σαν εξοδα...; 

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο... δεν περνανε τα τιμολογια του καθε μηνα στα εξοδα..; τουλαχιστον το 70% αν δεν κανω λαθος και ολο το ΦΠΑ και λογικα και οι βενζινες σαν εξοδα...; 

   

 

Αλλάζει από 01/01/2014 το καθεστώς με τα leasing. Δεν θα καταχωρούμε στα εξοδα το μίσθωμα , αλλά θα καταχωρούμε στα πάγια το ΙΧ  και στα εξοδα την ετήσια απόσβεση , ανάλογα με τον συντελεστή που θα ισχύει και τον τόκο που θα πληρώνουμε. Οι λειτουργικές δαπάνες θα καταχωρούνται φυσικά και αυτές στο βιβλίο και θα αποτελούν έξοδα της επιχείρησης , όπως και ο ΦΠΑ αυτών. Το ποσοστό έκπτωσης μένει να διευκρινισθεί αν και με το νόμο που πέρασαν ( Ν 4172/2013 ) καταλαβαίνω ότι δεν θα υπάρχει αυτό το 70% , αλλά θα εξαρτάται η εκπτωση από το βαθμό στον οποίο θα χρησιμοποιούμε το ΙΧ ΓΙΑ ΚΆΛΥΨΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΏ ΑΝΑΓΚΏΝ . Αλλά αυτό το τεέυταίο μένει να διευκρινισθεί . 

Link to comment
Share on other sites

το έχουμε πάρει χαμπάρι και προσπαθούμε να δούμε τι να κάνουμε.. κλεισιμο βιβλιών? πούλημα αυτοκινήτου? μαχητά τεκμήρια? ο θεός και η ψυχή τους!

Το κλείσιμο βιβλίων δε σε σώζει διοτι πάλι με 26% θα φορολογηθείς επί των τεκμηρίων. Δηλαδη και άνεργος να εισαι πάλι 26% στα τεκμηριά σου θα πληρώσεις. Ετσι μου τα εχουν πει 3 λογιστές μέχρι τώρα. Το μονο που γλυτωνεις ειναι τα 650Ε του τέλους επιτηδεύματος.

Εδω ειναι και το ακρως παράλογο. Αν εισαι μισθωτός έχεις έκπτωση φόρου και πληρώνεις μερικά κατοστάρικα φόρο ενώ αν είσαι ανεργος πληρώνεις φόρο  με συντελεστή 26%!

Και εγω σκεφτόμουν να τα κλείσω τέλος του 2013 αλλά μόλις ενημερώθηκα απο τους λογιστές για αυτο μάλλον δε θα τα κλείσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι λογιστής, ούτε ρώτησα το λογιστή μου, αλλά αυτό δεν νομίζω να ισχύει. Εάν κλείσουμε βιβλία, πλέον είμαστε άνεργοι, που απλά εάν δεν διαγραφούμε και από το ΤΣΜΕΔΕ θα έρχεται το ραβασάκι. Ωστόσο, φορολογικά, θα είμαστε άνεργοι, οπότε θα φορολογούμαστε όπως οι "κοινοί θνητοί" και όχι όπως οι φοροφυγάδες μηχανικοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι λογιστής, ούτε ρώτησα το λογιστή μου, αλλά αυτό δεν νομίζω να ισχύει. Εάν κλείσουμε βιβλία, πλέον είμαστε άνεργοι, που απλά εάν δεν διαγραφούμε και από το ΤΣΜΕΔΕ θα έρχεται το ραβασάκι. Ωστόσο, φορολογικά, θα είμαστε άνεργοι, οπότε θα φορολογούμαστε όπως οι "κοινοί θνητοί" και όχι όπως οι φοροφυγάδες μηχανικοί.

3 λογιστές έχω ρωτήσει και μου εχουν πει, οτι με τον ισχύοντα νόμο αν κλείσεις τα βιβλία, θα φορολογείσε μετά πάλι με 26% στα τεκμήρια.

Ρωτα λίγο το λογιστή σου γιατι παρά την ίδια απάντηση τους μου φαίνεται ακόμα τελείως παράλογο άνεργος να πληρώσει πολύ περισσοτερο φόρο απο μισθωτό.

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν το πίστευα. Ρώταγα και ξαναρώταγα τους λογιστές τα ίδια....

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

μα ρε παιδιά δεν υπάρχει λογική, οι φόροι που επιβάλλουν προέρχονται απο απλούς και πρόχειρους σχεδιασμούς, δεν τους νοίαζει πως θα το δικαιολογήσουν απλά θέλουν τα λεφτά και θα τα πάρουν.

Και άνεργος να είσαι υπάρχουν τα τεκμήρια. Ρε εδώ κουρέψαν τα αποθεματικά εδώ θα κωλόσουν?

Link to comment
Share on other sites

Mε 26% θα φορολογηθείς το 2014 χρίση του 2013 εάν κλείσεις τα βιβλία μέσα στο 2013 αλλά δεν νομίζω να φορολογηθείς με 26 % το 2015 χρίση του 2014 εάν παραμένουν τα βιβλία κλειστά .Νομίζω ότι κάτι λάθος έχεις καταλάβει.  Το 2015 χρίση του 2014  θα φορολογηθείς με την κλίμακα των μισθωτών εάν παραμένεις άνεργος απο το 2013.Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει ο Σωτήρης..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το ζήτημα αυτό, καθώς το ζω και δεν μιλάω υποθετικά (ααααν κλείσω τα βιβλία κλπ.), και επειδή πιστεύω ότι ενδιαφέρει και πολλούς, περιγράφω την κατάστασή μου:

 

Σπούδασα Πολ. Μηχ. και γράφτηκα στο ΤΕΕ. Εργάστηκα ως ελεύθερος επαγγελματίας μέχρι το 2011, οπότε και έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία (μόλις βγήκε το τέλος επιτηδεύματος δηλαδή).

Το τελευταίο έτος εργάζομαι ως ωρομίσθιος (με ΙΚΑ) σε ΙΕΚ/ΤΕΙ κλπ.

Καθώς πλέον τα λίγα μου έσοδα προέρχονται από κάποιες συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, αυτό που με κατατάσσει; Στους μισθωτούς; Προφανώς θα φορολογηθώ με βάση τα τεκμήρια...αλλά με ποιο καθεστώς; 26% από το πρώτο ευρώ επειδή κάποτε ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας;

Επίσης, με προβληματίζει το καθεστώς των ΙΕΚ (ξέρω ότι αλλάζω πάλι θέμα, ωστόσο μάλλον εντάσσεται στη φορολογία γενικότερα). Αρνήθηκα να αναλάβω λίγες ώρες διδασκαλίας όταν μου είπαν ότι θα είμαι με ΑΕΔ ή ΑΠΥ. Εάν δεχόμουν την ΑΕΔ (απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης), υπήρχε περίπτωση να φορολογηθώ ως ελεύθερος επαγγελματίας (δηλαδή με 26% στα τεκμήρια;!).

Γενικά είναι λίγο συγκεχυμένο το τοπίο, όταν επιβάλλουν διαφορετικό τρόπο φορολόγησης σε μισθωτούς/ελεύθερους επαγγελματίες, ενώ παράλληλα υπάρχει και το τεκμαρτό εισόδημα και το θέμα περιπλέκει αρκετά.

 

Οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.