Μετάβαση στο περιεχόμενο

26% απο το πρωτο ευρω


Recommended Posts

Αυτο που ειχα διαβασει στο νεο φορολογικο ελεγε πως: σε περιπτωση που τα τεκμηρια ειναι μεγαλυτερα απο τα εισοδηματα, τοτε η διαφορα αυτη θα φορολογειται με με τροπο ιδιο με αυτο τον ελευθερων επαγγελματιων ΜΟΝΟ στις περιπτωσεις εκεινες που το κυριο μερος των εισοδηματων δεν προερχεται απο μισθους ή συνταξεις.

 

Εδω λοιπον ερχεται ενα ωραιο ερωτημα (και ισως αυτο να ειναι που ειπαν οι παραπανω λογιστες): ο ανεργος ο οποιος δεν εχει εισοδηματα ή αυτος ο οποιος εχει ενα μικρο ενοικιο απο το οποιο ζει και αφου και οι δυο προηγουμενες κατηγοριες δεν εχουν εισοδηματα καθολου ή αυτα δεν προερχονται απο μιθους-συνταξεις, τι γινεται; Πλεον με την υποχρεωση ολων να καταθετουν φορολογικες δηλωσεις και με την αρπαγη των τεκμηριων, τι θα γινει; Θα φορολογηθουν και οι δυο παραπανω κατηγοριες ως ελευθεροι επαγγελαματιες, μιας και δεν θα καλυπτουν τα τεκμηρια;

 

Αν μπορει ο κυριος Σωτηρης να μας βοηθησει καλο θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Αν το εισόδημά σου προέρχεται κατά 75% τουλάχιστον από έως 3 εργοδότες τότε θεωρείσαι μισθωτός, ακόμα και με μπλοκάκι και ΤΣΜΕΔΕ, οπότε ναι μεν δεν πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος αλλά δεν μπορείς να περάσεις τίποτα στα έξοδα ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Το τεκμήριο θεωρείται αποδεικτικό εισοδήματος.

Αθροίζεις τα τεκμήρια που έχεις και βγάζεις ένα ποσό.

Αν το ποσό αυτό είναι μεγαλύτερο από το δηλωμένο εισόδημα τότε φορολογείσαι ως προς το ποσό αυτό διαφορετικά ως προς το δηλωμένο εισόδημα (κοινώς πληρώνεις για το μεγαλύτερο).

 

Το 26% είναι η πρώτη φορολογική κλίμακα, από το 1ο ευρώ έως τα 50.000€.

Από τα 50.001€ και πάνω ο φόρος είναι 33% για το ΕΠΙΠΛΕΟΝ ποσό. Τα πρώτα 50.000€ φορολογούνται με 26%.

 

 

Από εκεί και πέρα αν έχεις , για το φορολογητέο εισόδημα άνω των 12.000€ πληρώνεις και εισφορά αλληλεγγύης.

  • για συνολικό καθαρό εισόδημα από 12.001 ευρώ έως 20.000 ευρώ με συντελεστή 1% επί ολόκληρου του ποσού
  • από 20.001 ευρώ έως και 50.000 ευρώ, με συντελεστή 2% επί ολόκληρου του ποσού
  • από 50.001 έως και 100.000 ευρώ, με συντελεστή 3%
  • από 100.001 ευρώ και άνω, με συντελεστή 4%.
Link to comment
Share on other sites

Mε 26% θα φορολογηθείς το 2014 χρίση του 2013 εάν κλείσεις τα βιβλία μέσα στο 2013 αλλά δεν νομίζω να φορολογηθείς με 26 % το 2015 χρίση του 2014 εάν παραμένουν τα βιβλία κλειστά .Νομίζω ότι κάτι λάθος έχεις καταλάβει.  Το 2015 χρίση του 2014  θα φορολογηθείς με την κλίμακα των μισθωτών εάν παραμένεις άνεργος απο το 2013.Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει ο Σωτήρης..

και όμως αυτό που εχουν πει ολοι οι λογιστές. Μαλιστα τους εχω ρωτησει αρκετες φορες τα ίδια και τα ιδια, γιατι και εγω δεν το πιστευα.

αυτο νομίζω λεει και ο Σωτήρης εδω

http://www.michanikos.gr/topic/36260-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1/page-3?do=findComment&comment=623690

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε ξανά το post 22.

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το εισόδημα, αν είναι κάποιος εργαζόμενος ή όχι, αν τα χρήματα είναι από μισθό ή από σύμβαση εργασίας, ο φόρος είναι φόρος.

Ο νόμος κάνει διαχωρισμό σε μισθωτούς/συνταξιούχους και στους υπόλοιπους. Ο άνεργος προφανώς είναι στους υπόλοιπους.

 

ΦΕΚ 17/Α 2013

Ν. 4110

Ρυθμίσεις στη φορολογία εισοδήματος, ρυθμίσεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών και λοιπές διατάξεις

Άρθρο 9

 

Υπάρχουν πολλοί επιπλέον φόροι και έξοδα

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.michanikos.gr/files/file/939-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CF%8C-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1/

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει δίκιο, ίσως όχι. Λογικά θα υπάρχει κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος αλλά δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

 

Στο ΦΕΚ που παράθεσα έχει τίτλο πάνω από τα αντίστοια πινακάκια:

- ΚΛΙΜΑΚΑ ΜΙΣΘΩΤΩΝ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ

- ΚΛΙΜΑΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

- ΚΛΙΜΑΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΕΣ ΑΞΙΕΣ

 

Με την εισ'άτοπον απαγωγή απορρίπτω την πρώτη και την τρίτη περίπτωση, οπότε μένει η δεύτερη (μη μισθωτών) Σε αυτό στηρίζω την άποψή μου για τον συντελεστή 26%/33%.

 

Νομίζω όμως πως υπάρχει διάταξη σύμφωνα με την οποία οι μακροχρόνια άνεργοι εξαιρούνται από την υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης. Θέλει λίγο ψάξιμο.

 

Επειδή δεν είμαι λογιστής πάντως, σου προτείνω απλά να το ψάξεις και όταν έρθει η ώρα για την δήλωση να κάνεις ότι σου πει η λογίστριά σου.

Αυτή θα έχει την ευθύνη που θα βάλει την υπογραφή της και στο κάτω κάτω αυτή είναι η δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεκμήρια θα καταργηθούν από 1-1-14 και θα αντικατασταθούν με ένα άλλο σύστημα που θα υπολογίζει και όλα τα έξοδα του ΕΕ (ενοίκια, τηλεφωνία, οικογενειακές δαπάνες κτλ. αλλά και περιουσία). Τουλάχιστον αυτό είπε ο Στουρνάρας.

Ίσως να είναι πιο "δίκαιο" αλλά και πιο ασαφές και πολύπλοκο.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την λογίστρια μου ο άνεργος φορολογείται με την κλίμακα των μισθωτών .

Μέχρι στιγμής 3 λογίστές μου έχουν πει με 26%. Καποιος νόμος δεν υπάρχει που να το λεει ξεκάθαρα??

 

 

Τα τεκμήρια θα καταργηθούν από 1-1-14 και θα αντικατασταθούν με ένα άλλο σύστημα που θα υπολογίζει και όλα τα έξοδα του ΕΕ (ενοίκια, τηλεφωνία, οικογενειακές δαπάνες κτλ. αλλά και περιουσία). Τουλάχιστον αυτό είπε ο Στουρνάρας.

Ίσως να είναι πιο "δίκαιο" αλλά και πιο ασαφές και πολύπλοκο.

 

νομίζω οτι θα καταργηθουν μόνο για μισθωτούς-συνταξιούχους μόνο. Για τους Ε.Ε κάτι είχα ακούσει για φοροκάρτα που θα καταγράφει όλα τα έξοδά σου σε αγορες-υπηρεσίες, οπότε θα βλέπουν τι θα δηλώνεις και τι θα ξοδεύεις και μετά θα σε σκί@#ουν κανονικά....

Κακά τα ψέματα, εμάς τους <<Ε.Ε>> που είχαμε την ατυχία να σπουδάσουμε μηχανικοί και να βγάλουμε υποχρεωτικά πολλοί απο εμάς μπλοκάκι (προσωπικά με είχε υποχρεώσει ο 1ος εργοδότης και μετά οι επόμενοι εργοδότες μόνο με μπλοκάκι δουλεύανε για τους ευνόητους λόγους) και που ποτέ δεν θα παίξει περίπτωση να εργαστούμε μισθωτοί (στον συγκεκριμένο κλάδο) μας έχουν βάλει στο μάτι, τελείως αδίκως.

Καλό ειναι να ρωτήσει ο καθένας τον λογιστή του τελικά με κλειστά βιβλία πως θα φορολογηθεί κάποιος και να το αναφέρουμε εδώ, ωστε να δούμε οι απόψεις που συγκλίνουν. Και σύντομα μάλιστα για να προλάβουμε όσοι επιθυμούμε να κάνουμε κλεισιμο βιβλίων μέσα στο 2013 αν τελικά ο άνεργος φορολογείται όπως ο μισθωτός.

 

δέστε λίγο σχετικά με το θέμα μας αυτά

http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82-4400-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%83%CE%B5-%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B9%CF%87-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9

http://www.defencenet.gr/defence/item/26-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%8C-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%8C%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1

http://www.imerologioanergou.gr/details.php?aid=1023

http://www.dimokratianews.gr/content/17102/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%82

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1113750/ta-mazefei-h-kyvernhsh-sto-forologiko.html

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

 Βεβαίως και υπάρχει ο νόμος που το,προβλέπει αυτό , ο Ν 4110/2013 για τη χρήση 2013 και ο Ν 4172/2014 για τη χρήση 2014 και επόμενες, δεν είναι ζήτημα πλειοψηφίας γνωμών .

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη καλημερα!

 

Το τελος επιτηδευματος για τα υποκαταστηματα ισχυει ενξαρτητως ετους εναρξης (του υποκαταστηματος)?

Ισχυει  η απαλλαγη για τα 5 πρωτα ετη απο την εναρξη και για το  υποκαταστηματ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.