Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιπτώσεις ανεμογεννητριών στην υγεία του ανθρώπου???


Recommended Posts

Λυθηκα στο γελιο, ειδικα με το σχολιο του γιωργου του τοπογραφου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Να προσεχεις γιωργο οταν βγαινεις να μετρησεις, μην ξεκολλησει κανενα βουνο και σε παει σε τιποτα κυκλαδες :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

σας έχω και χειρότερα συνάδελφοι. 

Δασκάλα δημοτικού έλεγε ότι η οθόνη του υπολογιστή εκπέμπει ραδιενέργεια.... :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

απορώ πως ζούμε ακόμη όλοι μας.... :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην υπάρχουν οι επιπτώσεις που ανέφερε ο δάσκαλος οι ανεμογεννήτριες, αλλά δημιουργούν προβλήματα στους ανθρώπους (αδυναμία ύπνου, αίσθηση αδυναμίας κ.ά) κυρίως από το θόρυβο που προκαλούν οι ανεμογεννήτριες (η περιστροφή των πτερυγίων κυρίως). Πρόσφατα επίσης, εταιρείες που διαχειρίζονται αιολικά πάρκα σε Μεγάλη Βρετανία και Γερμανία, αναγκάστηκαν να πληρώσουν υψηλές αποζημιώσεις σε ανθρώπους που αναγκάστηκαν να μετακομίσουν λόγω του αιολικού πάρκου.

Ακόμη έχουν παρατηρηθεί επιπτώσεις στην πανίδα (θάνατοι και τραυματισμοί πουλιών από διάφορες αιτίες), οι οποίες μπορεί να είναι ιδιαίτερα σημαντικές σε περίπτωση που αφορούν μεγάλα πτηνά,που έχουν χαμηλούς ρυθμούς αναπαραγωγής.

 

Ενδεικτικά:

http://www.telegraph.co.uk/earth/environment/8925467/Couple-settle-with-wind-farm-operators-over-unbearable-hum.html 

http://www.anev.org/wp-content/uploads/2012/05/Ibis_Assessing-the-impacts-of-wind-farms-on-birds_20061.pdf

Link to comment
Share on other sites

βλακείες εγώ μέχρι να παντρευτώ κοιμόμουν 500- 800  μέτρα από αιολικό πάρκο που βρίσκεται πάνω από το χωριό μου και μπορώ να πω ότι ο ήχος με νανούριζε όταν ακουγόταν γιατί τα νερά και τα αιδόνια ή ο αέρας στα δέντρα  το κάλυπταν  και δεν είδα ποτέ κανένα νεκρό πτηνό ίσα - ίσα που πετούν γύρω - γύρω αφού τις συνηθίζουν τις Α/Γ   και κανείς από το χωρίο μου δεν παραπονέθηκε για τον ύπνο του 

 

Υσ και στο χωριό μου έχουμε ακόμα και αετούς και γεράκια πολλά , μάλλον αυξάνονται παρά την ύπαρξη των Α/Γ 

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ξέρει από ποιόν αδαή και άσχετο πήρε τις πληροφορίες ο δάσκαλος και τις αναπαράγει χωρίς να τις επαληθεύσει.Κρίμα τέτοιοι άνθρωποι να διδάσκουν βλακείες στα παιδιά και  εν έτει 2013 να δαιμονοποιούμε την τεχνολογία και οτιδήποτε δεν ξέρουμε λες και είμαστε στον Μεσαίωνα.Φαντάζομαι στον ελεύθερό του χρόνο ο δάσκαλος πετάει πέτρες στα σιδερένια πουλιά και κάνει επικλήσεις στον Θεό Κεραυνό

Link to comment
Share on other sites

Αμα κατσουμε και αναλογιστουμε τι μας λεγαν και μας οι δακαλοι μας, θα καραφλιασουμε.

Δυστυχως, κατά την αποψη μου, οι δασκαλοι δεν ειναι αρκετα καλα προετοιμασμενοι (απο επιστημονικης αποψης) ωστε να διδασκουν παιδια τοσο μικρης ηλικιας. Αυτο διοτι ενα παιδακι στην ηλικια των 6-12 ετων εχει του κοσμου τις αποριες για ο,τιδηποτε βλεπει, ακουει και αισθανεται γυρω του. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την τρομερη παραπληροφορηση απο μεριας τους για πραγματα τα οποια και δεν γνωριζουν, αλλα και δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις να κρινουν.

 

Εμας μας ειχε πει δασκαλος πως τα αεροσκαφη πετανε με αντι-βαρυτητα... και πως καθε χρονο μια συγκεκριμενη μερα εχουν ολους τους υπολογιστες παγκοσμιος κλειστους, διοτι αλλιως κολλανε ιους...

Link to comment
Share on other sites

..... και πως καθε χρονο μια συγκεκριμενη μερα εχουν ολους τους υπολογιστες παγκοσμιος κλειστους, διοτι αλλιως κολλανε ιους...

Πρόσεχε τι θυμάσαι κι αν θυμάσαι σωστά….

Πράγματι πριν 10 ή 15 χρόνια υπήρχε ένας ιός (δεν θυμάμαι το όνομα του σε κάτι από αναγέννηση έφερνε) ο οποίος χτυπούσε συγκεκριμένα ήμερα του χρόνου, οπότε πολλοί είχαν βγει τότε και είχαν προτείνει την ήμερα τάδε κλειστός ο υπολογιστής μη τον φάτε τον ιό… (και ναι ήταν παγκόσμιο κάλεσμα αυτό)

 

Μπας και είπε ο άνθρωπος κάτι σαν αυτό απλοποιημένο και το παιδικό μυαλό κατάλαβε κάτι άλλο?

 

Πάντως εγώ για τον συγκεκριμένο δάσκαλο που είπε την μπαρούφα για τις ανεμογεννήτριες νομίζω πως πιο πολύ έχει να κάνει με τις στρεβλωμένες ιδεοληψίες που έχουν άνθρωποι ακόμα και μορφωμένοι παρά σε άγνοια… κάτι σαν το ράντισμα και κάτι σαν την πυρηνική σύντηξη σε κιτ στο σπίτι που τα πλασάρουν ακόμα και «μηχανικοί».

Link to comment
Share on other sites

Οι Α/Γ παράγουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία λόγω των Inverter αλλά στα όρια του αιολικού πάρκου η ισχύς του πεδίου αυτού είναι αμελητέα.

 

Οι Α/Γ παράγουν υπόηχους αλλά δεν υπάρχει τεκμηριωμένη έρευνα που να αποδεικνύει πως είναι επιβλαβείς για τον άνθρωπο.

Παλιότερα είχε κυκλοφορήσει αυτό

http://blogs.telegraph.co.uk/news/jamesdelingpole/100227983/

αλλά οι νεότερες έρευνες αναφέρουν "Μη επαρκή στοιχεία"

http://cleantechnica.com/2012/01/23/no-evidence-wind-turbine-syndrome-exists/

 

 

Οι Α/Γ επηρεάζουν το μικροκλίμα της περιοχής καθώς αναμιγνύουν αέρα από τα υψηλότερα στρώματα και τα χαμηλότερα. Λειτουργούν περίπου όπως οι ανεμιστήρες στις καλλιέργειες για τον πάγο. Κάποια άρθρα αναφέρουν μειωμένη χιονόπτωση και κατ'επέκταση μείωση του υδροφόρου ορίζοντα λόγω αυτού του φαινομένου αλλά θέλει ακόμα έρευνα το θέμα.

 

 

Οι Α/Γ κάνουν ζημιά στην φύση καθώς εκτός από τα στρέμματα που απαιτούνται για την εγκατάστασή τους καταστρέφονται επιπλέον χιλιόμετρα πιθανόν καλλιεργήσιμης ή δασικής έκτασης για την διάνοιξη οδού προς τις Α/Γ.

Π.χ. σε μια περίπτωση που είδα http://m.capital.gr/News.aspx?id=1572067, το πάρκο καταλαμβάνει 24 στρέμματα σε αναδασωτέα έκταση ( ;) και θα γίνει και διάνοιξη δρόμου 5.3χλμ. Με τυπικό πλάτος δρόμου 7μ σημαίνει πως άλλα 37.1 στρέμματα θα χαθούν.

Δεν έχω δει μελέτη που να ζυγίζει τις χαμένες εκτάσεις για Α/Γ σε σχέση με τα οφέλη από την μη χρήση λιγνίτη, άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε αν αξίζει ή όχι η εγκατάσταση σε δασική ή αναδασωτέα έκταση.

 

 

Οι Α/Γ ενοχλούν λόγω θορύβου τους γείτονες. Στην Αγγλία μεγάλη εταιρεία πλήρωσε αποζημίωση σε πολλούς κατοίκους καθώς αναγκάστηκαν να μετακομίσουν από την περιοχή λόγω θορύβου.

http://www.telegraph.co.uk/earth/energy/windpower/9653429/Wind-farm-noise-does-harm-sleep-and-health-say-scientists.html

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.