Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό


Recommended Posts

Υπογραφή τοπογραφικού=νέο τοπογραφικό,αφού έτσι κ αλλιώς θα χάσεις το χρόνο σου να πας να μετρήσεις

άρα αμοιβή τοπογραφικού με υπάρχον παλιό=αμοιβή νεόυ τοπογραφικού

 

Το ότι υπάρχει παλιό σχέδιο σημαίνει ότι σε αυτή τη δουλειά είσαι τυχερός= μεγαλύτερο ΟΕ=μακάρι όλα να είναι έτσι

 

Μην στεγνώνετε το μέλλον μας

Οι αμοιβές είναι δεδομένες.

Σκατά συντεχνία έχουμε στην τελική,οι προμηθευτές οικοδομικών υλικών είναι πολύ καλύτεροι από εμάς.Αποφασίζουν ανατιμήσεις=νταβατζηλίκι με χαμόγελο κ όλοι συμφωνούν.Κ αν βρεις κ φθηνό προμηθευτή μετά τις ανατιμήσεις σου μπαίνουν υποψίες ότι είναι κ απατεώνας!!!!!!!

Αυτοί είναι σωστοί επαγγελματίες,όχι εμείς οι κακομοίρηδες.

ΕΧΟΥΝ ΚΥΡΩΘΕΙ ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ.Ανοίξτε τα μάτια σας κ βαράτε,το να σας κάτσει η δουλειά είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων,όχι μόνο τιμής

Link to comment
Share on other sites

Πες τα zavi που εχουμε φτασει να ντρεπομαστε να ζητησουμε 250 ευρω για τοπογραφικο.....

''Αφου ο αλλος στον ξαδερφο μου του πηρε 150 για 2 στρεμματα....!''

Ε να πας στον αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με παίρνει τηλέφωνο κάποιος γνωστός να μου ζητήσει κάποιον τοπογράφο φθηνό να του κάνει ένα τοπογραφικό στο χωριό του.

Εγώ :να σου πω αλλά τι εννοείς φθηνό? Δεν βρήκες κανέναν από το χωριό?

Αυτός : Βρήκα έναν αλλά είπα να ρωτήσω και εσένα.

Εγώ: Πόσο σε είπε?

Αυτός: 100 euro

Εγώ: Και ψάχνεις ακόμα να βρεις άλλον? Αντε τράβα σε αυτόν, αλλά πρόσεχε τι θα σε μετρήσει, μην σε μετρήσει και του γείτονα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ζήτημα με την υπογραφή θέλει να είσαι απόλυτος μερικές φορές. Εγώ αφού ταλαιπωρήθηκα κάμποσες φορές, για να "εξυπηρετήσω" φίλους και γνωστούς υπογράφοντας αλλωνών τοπογραφικά, τα οποία τελικά τα έκανα από την αρχή τζάμπα, αποφάσισα να είμαι απόλυτος: Δεν υπογράφω ξένα τοπογραφικά!

Άσε που ισχύει και ο νόμος του Μέρφυ: Όταν κάνεις την υποχώρησή σου τότε είναι που θα είναι μπλεγμένη η κατάσταση και θα τρέχεις σε κανένα δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ: Πόσο σε είπε?

Αυτός: 100 euro

 

Συνάδελφοι Τοπογράφοι Μηχανικοί κάντε κάτι γιατί ξεφτιλίζουν το επάγγελμά σας!!

Link to comment
Share on other sites

Pano,

στο χωριό μου λενε ότι: 1) το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι και 2) Το ακριβό είναι πάντοτε φθηνό. .....

Το σίγουρο είναι ότι παίρνεις ότι πληρώνεις. Θα πάρει τοπογραφικό των 100 ευρώ!! Σχεδιασμένο σε Α4 μετρημένο με το ματομετρο ή με κορδέλλα. και όταν θα πάει στην πολεοδομία ή σε κάποια σοβαρή υπηρεσία θα τρέχει να ξανακάνει τοπογραφικό και τότε θα το πληρώσει .... και θα πεί και ευχαριστώ!!!

Δυστυχώς ... κακομοίριδες και μιζεροι μηχανικοί που βλέπουν το τοπογραφικό ή γενικότερα τη δουλειά τους ώς "μεροκάματο" υπάρχουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό φωνάζουμε για ελάχιστες,φορολογημένες αμοιβές που περνάνε διαμέσου σύστημα αμοιβών ΤΕΕ. Για να περιοριστούν τέτοια φαινόμενα .

 

Κάτι ακούγεται για αρχές 2009 . Άντε να δούμε ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.