Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

γνωμη μου ειναι να τα δηλωσεις σαν ενα

γραφοντας σαν τιτλους  ιδιοκτησιας τα  συμβολαια στην  ιδια δηλωση

και να βαλεις και ενα τοπογραφικο του ενιαιου.

 

[κανε μια ερευνα στα υποβαθρα του κτηματολογιου...πώς τα εχουν αποτυπωσει...]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

200Μ Τ.Μ - ΠΡ 8Μ 

80 Τ.Μ - Π  6Μ  κατα παρέκκλιση το 1961. τωρα όμως που το ξαναβλέπω το δεύτερο οικόπεδο δεν πρέπει να είναι άρτιο...είμαι σε περιοχή που γίνεται τώρα κτηματολόγιο... θα δηλωθεί ως ένα?

Γιατί το ενιαίο οικόπεδο που θα προκύψει με τη συνένωση να μην είναι άρτιο; 

Από ότι λες πληροί ήδη το μεγάλο οικόπεδο την κατά κανόνα αρτιότητα σε επιφάνεια και πρόσωπο. Έχεις και την ίδια ιδιοκτήτρια και στα δυο όμορα.

Δεν ενδιαφέρει τη συζήτηση, αλλά να σε ρωτήσω, γιατί λες το μικρό δεν είναι άρτιο κατά παρέκκλιση; Δεν έχει το απαιτούμενο πρόσωπο ή την ημεροχρονολογία ύπαρξης;

Μπορεί το μικρό οικόπεδο να αγοράστηκε το 1967, αλλά να προϋπήρχε του 1961.

Αν τελικά, το μικρό δεν είναι άρτιο κατά παρέκκλιση, τότε καλύτερα να γίνει ένα ενιαίο οικόπεδο και να δηλωθεί από τώρα στο Κτηματολόγιο ως ενιαίο, λαμβάνοντας ένα ΚΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό λεω ότι δεν πρέπει να είναι άρτιο . αν και στο συμβόλαιο αγόρας αναφέρει πως αγοραζει αύτο το οικόπεδο ως είναι και όχι τμήμα προερχόμενου μεγαλυτέρου εμβαδού. για να γίνει ένα χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη ή θεωρείται ως ενιαίο ως φυσική συνενωση?στο κτηματολόγιο ως ένα αθα προσπαθησω να το δηλώσω δεν ξέρω αν θα το δεχτούν όμως..

συγνώμη που στέλνω συνεχόμενο μνμ , και οι άδειες που έχουν βγει το δείχνουν σαν ένα οικόπεδο

 

δεν ανεφερα για συσταση .. στο μεν "μεγάλο" οικόπεδο υπάρχει ισογεια κατατηματα και στο άλλο ισόγεια κατοικία..ανεξάρτητα κτίρια μεταξύ τους ..με οικοδομικές αδειες που δείχνουν ένα ενιαίο οικόπεδο .. νομίζω είτε υπάρχουν κτίσματα είτε όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν παίζει και μεγάλο ρόλο γι αυτό δεν το ανέφερα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που στέλνω συνεχόμενο μνμ , και οι άδειες που έχουν βγει το δείχνουν σαν ένα οικόπεδο

 

ποιές "αδειες"???

.σε ποια οικοπεδα?

 

ποιά συσταση?

 

[και ποιό ειναι το τελικο ερωτημα?]

 

 

  αν υπαρχει :smile:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που στην άδεια αποτυπώνεται ως ενιαίο, είναι, εκ των πραγμάτων, συνένωση εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι ίδιος και στα δύο
Βέβαια, το κτημ/γιο δέχεται την κατάσταση (και αποτυπώνει) βάσει τίτλων.
Όμως, και αυτό το πρόβλημα λύνεται


 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

anvar

Kάνεις συνεχόμενες παραθέσεις. Μάζεψε όλα τα δεδομένα σου σε ένα ερώτημα χωρίς να συμπληρώνεις κάθε λίγο και από μια πληροφορία. Τα τελευταία μηνύματα συγχωνεύτηκαν.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ποιές "αδειες"???

.σε ποια οικοπεδα?

 

ποιά συσταση?

 

[και ποιό ειναι το τελικο ερωτημα?]

 

 

  αν υπαρχει :smile:

δεν ανεφερα για συσταση .. στο μεν "μεγάλο" οικόπεδο υπάρχει ισογεια κατατηματα και στο άλλο ισόγεια κατοικία..ανεξάρτητα κτίρια μεταξύ τους ..με οικοδομικές αδειες που δείχνουν ένα ενιαίο οικόπεδο .. νομίζω είτε υπάρχουν κτίσματα είτε όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν παίζει και μεγάλο ρόλο γι αυτό δεν το ανέφερα..το ερωτημα μου υπάρχει  :smile: και είναι  εαν θεωρείται συνένωση των δύο οικοπεδων... και από ότικαταλαβάινω έχουμε συνένωση αλλά στο κτηματολόγιο δεν ξέρω αν θα την δεχτούν..

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια πρωτη αδεια για ενα, ενιαιο οικοπεδο

εχεις μια δευτερη αδεια στο ιδιο οικοπεδο

 προφανως δεν εχεις περιφραξη αναμεσα στα δυο κτισματα

 

αρα δεν εχει κανεναν λογο το κτηματολογιο να εχει αποτυπωσει δυο οικοπεδα...

 

εχεις "ενα" οικοπεδο

 

να πατε να κανετε μια ωραια συσταση καθετων και οριζοντιων

οριζοντας τις χρησεις και  τις τυχον επεκτασεις -αν εχεις υπολοιπα σδ-

 για να μην τρεχετε στο κτηματολογιο και δεν φθανετε...

 

[θα σας ερθει πολυ πιο φθηνα...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

....

 

αρα δεν εχει κανεναν λογο το κτηματολογιο να εχει αποτυπωσει δυο οικοπεδα... 

 

εχεις "ενα" οικοπεδο

Το Κτηματολόγιο βασίζεται στους τίτλους, και όχι στην υφιστάμενη κατάσταση. Για τη συνένωση (ένας ΚΑΕΚ) θα πρέπει να συνεννοηθούν με τον αρμόδιο προϊστάμενο

...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.