Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταγενέστερη της Οικοδομικής Άδειας κατάτμηση οικοπεδου/γηπέδου και Ο.Α.


Recommended Posts

Βλέπω ότι αυτό το κόλπο το κάνουν και αλλού. Ήξερα μια συγκεκριμένη περιοχή που γήπεδα εκτός σχεδίου έβγαζαν ΟΑ με τοπογραφικό που αποτύπωνε οικόπεδο εντός σχεδίου (με αναγραφή ΟΤ).

Το ότι η ιδιοκτήτρια δεν ήξερε συγγνώμη αλλά δεν το πιστεύω. Μόνος του ο μηχανικός το σκέφτηκε, το έκανε και δεν είπε και τίποτα?

Και εγώ πάντως στη θέση σου θα θεωρούσα ότι δεν υφίσταται ΟΑ.

Μια γενική παρατήρηση τώρα. Με αυτές τις περιπτώσεις που για την ένταξη στο νόμο ενώ υπάρχει ΟΑ αγνοείται λόγω "ζογκλερικών" στο τοπογραφικό υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί το κράτος και αν ναι τι μπορεί να σημαίνει για μηχανικούς και ιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παύλο επειδή βλέπω ότι έχεις απορίες (και καλώς) και απλά για την ιστορία , η κατάσταση έχει ως εξής .

Το 95 βγάλανε μια άδεια δείχνοντας άσχετο οικόπεδο 670 μ2 εντός οικισμού. Το παλιό του προ του 55 φαντάσου είναι ένα από τα σημεία που καθορίζουν τα όρια του οικισμού. Τότε η πολεοδομία προφανώς δεν έψαξε καλά την σειρά των συμβολαίων και έδωσε την άδεια για προσθήκη Α Ορόφου.

Σήμερα επειδή θέλει να το μεταβιβάσει στην κόρη της και επειδή είχε κάνει μια αποθήκη αυθαίρετη (lol) θέλησε να κάνουμε την διαδικασία 4178. Εκεί λοιπόν και μετά το σωστό τοπογραφικό και βάσει της πραγματικής διαμορφωμένης κατάστασης, πέσαμε πάνω στην περίπτωση. Δυστυχώς (και παρά τα λεγόμενά μου σε άλλο ποστ για τον αν υπάρχει Ο.Α.) εδώ δεν είναι δυνατόν να την αποδεχτώ και βάσει της τεχνικής έκθεσης την καταρρίπτω, λόγω παραπλάνησης της πολεοδομίας με ψεύτικα στοιχεία. Επομένως θεωρώ ότι δεν έχει Ο.Α. Απλα δεν τα έγραψα όλα αυτά για οικονομία χρόνου και για να μην σας ζαλίζω. Υπ όψιν οτι η ιδιοκτήτρια (τυχαίνει να την γνωρίζω), δεν είχε ιδέα για όλα αυτά. Τουλάχιστον έτσι μου είπε. Οψόμεθα.

Αυτά τα ολίγα.  :smile:  :smile:

 

Μπορει να μην υπηρχαν "σωστα στοιχεια"

πλην ομως η "παραπλανηση" που αναφερεις  συνδεεται με την "ανακληση της αδειας" του αρθρου 23 παρ. 6 και 7

 

Και εσυ  δεν εχεις ανακληση  λογω "παραπλανησης" [οποτε θα μπορουσες να  ασκησεις  τα δικαιωματα σου απο το ανω αρθρο....]

 

 

Απλα  δεν εχεις αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη όντως η άδεια δεν έχει ανακληθεί από την υπηρεσία. Εγώ όμως δεν θα την δεχτώ. Οκ δεν θα γράψω στην τεχνική έκθεση για παραπλάνηση της υπηρεσίας, αλλά ότι είναι διαφορετικό οικόπεδο. Άρα θα το δηλώσω σαν να μην έχει Ο.Α. Τώρα λογικά αυτό δεν σημαίνει ανάκληση η ακύρωση της Ο.Α.

Δεν είμαι πολεοδομία. Από ότι βλέπω πάντως είμαι στο άρθρο 23 $7

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι αυτό το κόλπο το κάνουν και αλλού. Ήξερα μια συγκεκριμένη περιοχή που γήπεδα εκτός σχεδίου έβγαζαν ΟΑ με τοπογραφικό που αποτύπωνε οικόπεδο εντός σχεδίου (με αναγραφή ΟΤ).

Το ότι η ιδιοκτήτρια δεν ήξερε συγγνώμη αλλά δεν το πιστεύω. Μόνος του ο μηχανικός το σκέφτηκε, το έκανε και δεν είπε και τίποτα?

Και εγώ πάντως στη θέση σου θα θεωρούσα ότι δεν υφίσταται ΟΑ.

Μια γενική παρατήρηση τώρα. Με αυτές τις περιπτώσεις που για την ένταξη στο νόμο ενώ υπάρχει ΟΑ αγνοείται λόγω "ζογκλερικών" στο τοπογραφικό υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί το κράτος και αν ναι τι μπορεί να σημαίνει για μηχανικούς και ιδιοκτήτες?

Αυτα βλεπεις και " Αγιασες"!!!!  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουν δει αρκετά τα ματάκια μου, δεν μπορώ να μην πιστέψω τον ιδιοκτήτη που δηλώνει άγνοια, εκτός αν έχω άλλα δεδομένα...

Θα σας πω μια ιστορία.

Γνωστός μου αρραβωνιάζεται και προγραμματίζουν γάμο σε 1-2 χρόνια.

Οι γονείς του έμεναν σε ένα σπίτι προ του 1955 (πλίνθινο αλλά ανακαινισμένο)

Το μαθαίνει λοιπόν ένας μηχανικός που δούλευε στην περιοχή και πάει στους γονείς του και τους λέει πως τώρα δεν θα χωράνε στο σπίτι (αλήθεια μέχρι εδώ) και τους προτείνει να τους κάνει ένα πανωσήκωμα για να μείνει το παιδί. Μάλιστα τους δίνει και τιμή με το κλειδί στο χέρι.

Με βρίσκει κάποια στιγμή στην καφετέρια σε αγώνα και με λέει, αυτό και αυτό....

Με λέει να του πω και εγώ μια ιδέα και αν είναι να τους κάνω μια προσφορά.

Πάω το κοιτάω, το ψάχνω με το τοπογράφο και ανακαλύπτουμε πως είναι όπως η περίπτωση του συναδέλφου παραπάνω.

Του το λέω και μου λέει μα ο άλλος λέει πως βγαίνει κανονικά άδεια και δεν υπάρχει πρόβλημα...

Του τα εξηγώ και τελικά αγόρασε άλλο οικόπεδο και του έκανα εκεί μια μεζονέτα 120,00m²  :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

aρθρο 23

7. Στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου υπάγονται κτίσματα που έχουν ανεγερθεί με άδεια που εκδόθηκε από την αρμόδια αρχή και που μεταγενέστερα ανακλήθηκε λόγω υποβολής αναληθών στοιχείων ή ανακριβούς αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης. Για τα κτίσματα αυτά υποβάλλονται όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 11 και καταβάλλεται το σχετικό παράβολο, καθώς και το ενιαίο ειδικό πρόστιμο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και του παρόντος άρθρου κτίσματα που κρίθηκαν αυθαίρετα με αμετάκλητη απόφαση του αρμοδίου δικαστηρίου εφόσον ουδέποτε πριν τις 28.7.2011 αποπερατώθηκαν πλήρως κατά τις κείμενες διατάξεις ή λειτούργησαν με την απαιτούμενη άδεια λειτουργίας.

 

τεο,

δεν εχεις ανακληση αδειας

εχει μια "μη αδεια"

 

δηλωνεις "μη αδεια"

[στον 4014 η Λεπεση ελεγε "η αποκρυψη της αδειας ειναι σοβαρο πειθαρχικο παραπτωμα"]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη μου το κατάλαβα. Θα το εντάξω χωρις Ο.Α. και στην τεχνική έκθεση θα εξηγώ τ

 

Επειδή έχουν δει αρκετά τα ματάκια μου, δεν μπορώ να μην πιστέψω τον ιδιοκτήτη που δηλώνει άγνοια, εκτός αν έχω άλλα δεδομένα...

Θα σας πω μια ιστορία.

Γνωστός μου αρραβωνιάζεται και προγραμματίζουν γάμο σε 1-2 χρόνια.

Οι γονείς του έμεναν σε ένα σπίτι προ του 1955 (πλίνθινο αλλά ανακαινισμένο)

Το μαθαίνει λοιπόν ένας μηχανικός που δούλευε στην περιοχή και πάει στους γονείς του και τους λέει πως τώρα δεν θα χωράνε στο σπίτι (αλήθεια μέχρι εδώ) και τους προτείνει να τους κάνει ένα πανωσήκωμα για να μείνει το παιδί. Μάλιστα τους δίνει και τιμή με το κλειδί στο χέρι.

Με βρίσκει κάποια στιγμή στην καφετέρια σε αγώνα και με λέει, αυτό και αυτό....

Με λέει να του πω και εγώ μια ιδέα και αν είναι να τους κάνω μια προσφορά.

Πάω το κοιτάω, το ψάχνω με το τοπογράφο και ανακαλύπτουμε πως είναι όπως η περίπτωση του συναδέλφου παραπάνω.

Του το λέω και μου λέει μα ο άλλος λέει πως βγαίνει κανονικά άδεια και δεν υπάρχει πρόβλημα...

Του τα εξηγώ και τελικά αγόρασε άλλο οικόπεδο και του έκανα εκεί μια μεζονέτα 120,00m²   :)

Τον εσωσες τον ανθρωπο!!

ην ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη φρέσκια περίπτωση!!!! (Και Ξανά προς την Δόξα τραβά!!!)

Διώροφη κατοικία με δυο οικοδομικές άδειες, μια για το ισόγειο και μεταγενεστρα (95) δεύτερη για προσθήκη ορόφου. Συνολικά 160 μ2. Πάμε για έλεγχο και το όριο του οικισμού περνάει σε απόσταση 20 μέτρα. Είναι εκτός οικισμού το οικόπεδο τελικά. Τι διάολο τα όρια του οικισμού υπήρχαν και το 95 και πριν. Αποτέλεσμα πάλι τα ίδια. Έχω δυο φακέλους στα χέρια μου, με πλήρη σειρά σχεδίων και άδειες και είναι εκτός οικισμού!!!Το οικόπεδο εδώ δεν έχει πρόβλημα ούτε ως προς το εμβαδόν ούτε ως προς το σχήμα. Η οικοδομή στον πόντο και σωστά τοποθετημένη!! Ο ιδιοκτήτης το αγόρασε έτοιμο πριν 10 χρόνια.

Αποτέλεσμα όλο αυθαίρετο. Πρόστιμο 30.000 ε!!!!! Θα πάθω εγκεφαλικό. Ο αγαπητός Κος συνάδελφος που έχει εκδώσει της άδειες είναι εδώ ενεργός. Να πω στον ιδιοκτήτη να πάει να του πληρώσει το πρόστιμο ο συνάδελφος?

Απόψεις.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.