Μετάβαση στο περιεχόμενο

όμορα οικόπεδα ίδιου ιδιοκτήτη και υπαγωγή στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Καλημερα,  μια ερωτηση..,

Εχω δυο αρτια και οικοδομησιμα, ομορα οικοπεδα του ιδιου ιδιοκτητη.

Ο τελευταιος κατασκευασε αυθαιρετη οικοδομη, πανω στο οριο των οικοπεδων (δηλαδη το αυθαιρερο κτισμα καταλαμβανει επιφανεια και στα δυο οικοπεδα) 

Μπορω να θεωρησω τα δυο διαφορετικα οικοπεδα, ως ενα, ωστε να μπορω να δηλωσω το αυθαιρετο κτισμα στο Ν.4178?

α] αν μπορεις να κοψεις απο το ενα , ενα τμημα, αλλά να παραμεινει το αλλο αρτιο και οικοδομησιμο ..με τα Δ κλπκλπ

μπορεις να τακτοποιησεις  κανονικα στο ενα και να σου απομεινει ενα αρτιο και οικοδομησιμο

 

β] αλλοιως θεωρεις τα δυο οικοπεδα σαν ενα, κάνεις   την  σχετικη διορθωση στο κτηματολογιο [αν εχεις]

συστηνεις ΟΙ και καθετη και

τελειωσε....

 

υγ1

θεωρω το β' πιο  ευκολο

 

υγ2

http://samourg

Μηχανικός Offline Δημοσίευση σήμερα, 13:47

 

"Δεν γυρίσατε από το 3ημερο? "

 

γυρισαμε και μαλλον αφορα και την δικη σου ερωτηση η ανω απαντηση...

 

[σαν την Χαλκιδικη...δεν εχει :smile: :-) ]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα χρειαστώ τη γνώμη καποιου εμπειρότερου από εμένα γιατί έχω μια υπόθεση που έχω σκαλώσει κυριολεκτικά.

 

Σε οικισμό προ του 23 έχω δύο όμορα οικόπεδα Α και Β  180,00 m2 το καθένα, άρτια και οικοδομήσιμα τα οποία και καταλήγουν με συμβόλαια το 1977 στον ίδιο ιδιοκτήτη Χ. Στο οικόπεδο Α υπάρχει μια παλιά οικία προ του 55 και στο οικόπεδο Β δεν υπάρχει κάποια κατασκευή.

 

Ο ιδιοκτήτης Χ εκδίδει μια οικοδομική άδεια το 1978 στο σύνολο των οικοπέδων Α+Β (στο οικόπεδο Α που είναι η παλιά οικεία κάνει καποιες μικρές προσθήκες και στο οικόπεδο Β ένα ισόδειο κατάστημα). Χωρίς να κάνει κάποια συμβολαιογραφική πράξη δείχνει στα σχέδια της αδείας το σύνολο Α+Β. Έφόσον ήταν ο ίδιος ιδιοκτήτης η άδεια αυτή ήταν καθόλα νόμιμη.

 

Στη συνέχεια το 1981 με συμβόλαιο που αναφέρεται μόνο στο οικόπεδο Β παραχωρεί στη σύζυγο του το δικαίωμα του υψούν και το 1/2 του οικοπέδου εξ αδιαιρέτου. Οπότε στο οικόπεδο Α είναι ο μόνος ιδιοκτήτης και στο οικόπεδο Β είναι αυτός και η σύζυγος. Κατόπιν εκδίδεται νέα οικοδομική άδεια στο σύνολο πάλι του οικοπέδου Α+Β για την προσθήκη 1ου ορόφου, Η άδεια εκδίδεται κανονικά κ προχωράει στην ανεγέρση.

 

ΣΗΜΕΡΑ θέλουμε να τακτοποιήσουμε κάποιες αυθαιρεσίες τόσο στο οικόπεδο Α όσο και στο οικόπεδο Β και μετά απο κουβέντα με συμβολαιογράφο μου λέει ότι η άδεια του 1981 κακώς εκδόθηκε γιατί δεν έχω τον ίδιο ιδιοκτήτη στα δύο οικόπεδα.

 

Οπότε έχω σκαλώσει και δεν ξέρω πως να κινηθώ:

  • Να θεωρήσω την άδεια του 1981 άκυρη οπότε και θα ανεβάσει αρκετά το όποιο πρόστιμο υπολογιστεί ?
  • Να θεωρήσω πως έχω πλέον ενα συνολικό οικόπεδο καθώς το 1978 εκδόθεηκε στο σύνολο άδεια και κακώς έγιναν τα συμβόλαια μεττέπειτα σε ξεχωριστά οικόπεδα ?

 

Αν μπορέσει κάποιος να βοηθήσει γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδερφοι καλημέρα. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μια αποψη για την παρακάτω περίπτωση;

Οικία κατασκευασμένη το 1931 με οικοδομική άδεια σε οικόπεδο Α (150 μ2) του συζύγου. Το 1971 γίνεται επέκταση σε πλήρη κάλυψη του οικοπέδου Α με οικοδομική άδεια και στο όνομα του γιού!!!! του ζευγαριού, επιτυγχάνοντας  την απαιτούμενη κάλυψη με οικόπεδο Β (100 μ2) στο όνομα της συζύγου, έχοντας στην Ο.Α. οικόπεδο συνολικού εμβαδού 250 μ2 . Τα συμβόλαια των οικοπέδων παραμένουν ξεχωριστά στα ονόματα των δύο συζύγων…! Μετά από μεταβιβάσεις λόγω κληρονομιάς και γονικών παροχών καταλήγουν το οικόπεδο Α με το σπίτι να είναι γραμμένο στους δυο εγγονούς του ζευγαριού και το οικόπεδο Β στην εγγονή. Το οικόπεδο δηλαδή στο οποίο έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια είναι χωρισμένο σε δύο διαφορετικές ιδιοκτησίες με διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Η εγγονή συναινεί στο να μεταβιβάσει το ποσοστό της  στα αδέρφια της  ώστε να υπάρξει κοινή ιδιοκτησία στα δύο οικόπεδα.
Όμως, στο οικόπεδο Β υπάρχει αυθαίρετο στέγαστρο (65 μ2) που χρησιμοποιείται ως  χώρος στάθμευσης και απαιτείται ρύθμιση.
Στην κατοικία του οικοπέδου Α υπάρχουν μικροαυθαιρεσίες προς ρύθμιση.
Άρα χρειάζεται να τακτοποιηθεί το στέγαστρο του οικοπέδου Β, ώστε να δοθεί βεβαίωση για τη μεταβίβαση του οικοπέδου και σε δεύτερο χρόνο να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες της κατοικίας .
Εδώ λοιπόν βρίσκεται και ο προβληματισμός μου. Στο συνολικό οικόπεδο (Α και Β) υπάρχει η ισχύουσα οικοδομική άδεια του 1971. Για την τακτοποίηση του στεγάστρου του οικοπέδου Β , που στα συμβόλαια έχει διαφορετικό ιδιοκτήτη από το οικόπεδο Α, θεωρώ πως υπάρχει Ο.Α και θα είναι ένα ενιαίο οικόπεδο; Πως δηλώνω τότε τους ιδιοκτήτες στην ηλ. πλατφόρφα του ΤΕΕ;  ;
 

Edited by DimitrisDe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εντός σχεδίου υπήρχε αρχικά ένα μεγάλο οικόπεδο στο οποίο χτίστηκαν: 1 διώροφη κατοικία προ του 55, 1 διώροφη κατοικια με άδεια το 1965, ένα ισόγειο πρατήριο με άδεια κάπου στο 1970 και μια πολυκατοικία με άδεια κάπου στο 80. Σε όλες αυτές τις άδειες φαινόταν ένα ενιαίο οικόπεδο. Έπειτα από διάφορες κατατμήσεις που δεν γνωρίζω ακριβώς πως πραγματοποιήθηκαν, ίδιος ιδιοκτήτης κατέληξε να έχει 2 γειτονικά οικόπεδα που στο ένα υπάρχει η κατοικία του 65 και στο άλλο το προ του 55 και το πρατήριο. Το κτίριο του πρατηρίου εφάπτεται με το όριο του γειτονικού οικοπέδου του ίδιου ιδιοκτήτη με αποτέλεσμα τμήμα του προστεγάσματος (το οποίο φαινόταν στην άδεια!) που υπάρχει γύρω γύρω στο κτίριο του πρατηρίου να εισέρχεται στο γειτονικό οικόπεδο. Επίσης έχουν κατασκευαστεί αυθαίρετα δεξαμενές και στέγαστρο πάνω στο όριο των 2 οικοπέδων.

 

Με ποιόν τρόπο είναι ορθότερο αυτές να δηλωθούν στο 4178?

 

Μπορώ να κάνω μια κοινή δήλωση και για τα 2 ακίνητα με συνένωση τοις πράγμασι??

Μπορώ να κάνω 2 ξεχωριστές δηλώσεις δηλώνοντας τμήμα του στεγάστρου στη μιά και τμήμα στην άλλη?

 

Κανένα από τα 2 δεν μου φαίνεται 100% σωστό αλλά κάπως πρέπει να γίνει.

 

Αν οι αρχικές άδειες έδειχναν τα 2 μου οικόπεδα θα έλεγα χωρίς σκέψη το 1 αλλά με προβληματίζει ότι το τότε οικόπεδο συμπεριλάμβανε και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

να του ζητησεις τα συμβολαια

αφου εδειξε  με την ιδια αδεια  και στις επομενες ολο το οικοπεδο   πιθανον να μην εκανε κατατμηση αλλα συσταση καθετης.

 

εν τελει αφου ηταν ιδιοκτητης και στα "δυο"

αν δεν εγινε νομιμη κατατμηση [δλδ με μεταβιβαση   σε τριτον ειτε τμηματος αρτιου και οικοδομησιμου  ειτε  ποσοστου σε τμημα αρτ. και οικ. και με την προυποθεση οτι το εναπομειναν εξακολουθουσε να ειναι αρτ. και οικ.]

εάν ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης

δεν μπορει  να κανει συνενωση τοις πραγμασιν.

 

Εκ συμβολαιων αρξασθε :smile:

και

τα λεμε

 

υγ

αυτο βοηθαει

 

ΣτΕ 841*/2016 [Παράνομη οικοδομική άδεια για
παράνομο κατατμηθέν ακίνητο]
Περίληψη
-Για να χαρακτηρισθεί συνεχόμενη έκταση εδάφους ως αποτελούσα ένα οικόπεδο
απαιτείται να συνιστά ενιαία ιδιοκτησία υπό την έννοια ότι αφ’ενός η συνέχειά της
δεν διασπάται από μεσολαβούσες ιδιοκτησίες τρίτων ή χώρους ανήκοντες στην κοινή
χρήση, αφ’ετέρου δε ανήκει στην κυριότητα ενός προσώπου ή πλειόνων προσώπων εξ
αδιαιρέτου σε ποσοστό συνιδιοκτησίας καθενός το αυτό για όλη την έκταση. Ως προς
την έννοια των ανωτέρω διατάξεων και την εφαρμογή των δημοσίου δικαίου κανόνων
περί δομήσεως, δεν έχουν επίδραση οι κατά το ιδιωτικό δίκαιο δηλώσεις ή
συμπεριφορά των ενδιαφερομένων. Κρίσιμος χρόνος κατά τον οποίο κρίνεται εάν
έκταση γης είναι συνεχόμενη, πληρούσα τις παραπάνω προϋποθέσεις, προκειμένου να
χορηγηθεί ή αναθεωρηθεί οικοδομική άδεια, είναι η ενεστώσα κατάσταση από
απόψεως ιδιοκτησιών, κατά την υποβολή της σχετικής αιτήσεως.
-Προς καταπολέμηση της υπέρμετρης κατατμήσεως της ακίνητης ιδιοκτησίας, η
οποία έχει ως αποτέλεσμα την αδυναμία αξιοποιήσεως της ιδιοκτησίας και την
επιβάρυνση των γειτονικών ιδιοκτησίων στις οποίες επιρρίπτεται το βάρος της
τακτοποιήσεως των εκ της κατατμήσεως, θεωρείται και η καθ’οιονδήποτε τρόπο
μεταβίβαση της κυριότητας μέρους του οικοπέδου, κατά τρόπο ώστε να καθιστά το
εφ’ου η οικοδομή οικόπεδο μη άρτιο ή να μειώνει τις ακάλυπτες αποστάσεις ή το
ακάλυπτο ποσοστό κάτω του επιβεβλημένου ελαχίστου ορίου.

-Η κρίση ως προς το χαρακτήρα των συμβολαιογραφικών μεταβιβάσεων ως
απαγορευμένων υπαιτίων κατατμήσεων και τη μη δυνατότητα τακτοποιήσεως του
τυφλού οικοπέδου του εκκαλούντος, καθ’όσον αυτό αποκτήθηκε συνεπεία παρανόμου
κατατμήσεως, παρίσταται νομίμως και επαρκώς αιτιολογημένη.
*Συναφής η ΣτΕ 842/2016 ως προς τη νομιμότητα σχετικής πράξης τακτοποίησης
προσκύρωσης και αναλογισμού αποζημίωσης
Πρόεδρος: Χρ. Ράμμος
Εισηγητής: Μ. Γκορτζολίδου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει φέρει 2 συμβόλαια κυριότητας για τα 2 αυτά ακίνητα μια χαρα.

Το ότι αυτα αποτελούσαν κάποτε ενιαίο οικόπεδο με κάποια άλλα το βρήκα μπροστά μου όταν πήγα να αναζητήσω τα σχέδια απο την πολεοδομία όπου στο τοπογραφικό της άδειας έδειχνε ένα πολύ μεγαλύτερο οικόπεδο!

Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δλδ

σε ενα "μεγαλυτερο" οικοπεδο, ο ιδιοκτητης του εβγαλε αδεια για ολοκληρο.

Μετα

θα δεις τι "κοματια"  πουλησε και πώς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.