Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκλογές ΤΕΕ - Αποτελέσματα


Engineer

Recommended Posts

Καλά μην το ψάχνεις, πιο πιθανό είναι να πετύχει η "Δευκαλίωνας" την πυρηνική σύντηξη...!

 

παλια οταν παντρευοσουν ηλπιζες  αν ο πατερας σου ηταν πασοκ να μην ειναι ο πεθερος ΝΔ....

 

τωρα ο χειροτερος συνδυασμος που βλεπω απο γνωστο μου......ο πατερας του ΣΥΡΙΖΑ και ο πεθερος ΚΚΕ........ενταξει αυτο που γινεται οταν μιλανε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

 

 

υγ γενικα το αρθρο απο το λινκ του Faethon11  ταπε ΟΛΑ

 

υγ 2 http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.gr/      οσο για το ΕΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΟΧΙ ΠΑΡΑΤΑΞΗ αν δεν μας μετραγαν σαν ψηφαλακια  θα κατεβαινα στη διαδηλωση για το ΕΤΑΑ 5 δεκεμβριου  (μπορει να κατεβω αν μου το ζητησει φιλος που τον εχω παει και εγω αλλου 8-) )

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Οσοι και να μην πήγαιναν , οι βολεμένοι θα πήγαιναν πάντα . Αρα αφού δεν υπάρχει ελάχιστο όριο συμμετοχής ώστε να θεωρηθούν έγκυρες οι εκλογές , ακόμα και 5000 άτομα να πήγαιναν , τα ΜΜΕ θα έλεγαν μόνο τα αποτελέσματα και όχι την συμμετοχή .

 

Από την άλλη , υποτίθεται ότι στις δημοσκοπήσεις το πασοκ έχει καταρρεύσει , αλλά στις σχολές είναι ψηλά . Και μετά απορείτε γιατί υπήρχαν οι 25χρονοι με τις κονκάρδες . Ηταν με κεκτημένη ταχύτητα από τις σχολές και έπρεπε να συμπληρώσουν ακόμα κάποια ένσημα , πριν το βαθύ κομματικό κράτος τους βολέψει κάπου .

Μην νομίζεις φίλτατε ότι στα πανεπιστήμια η κατάσταση είναι διαφορετική: 50-60% αποχή και όλα τα part boys and girls ψηφίζονται από τα πρωτοετά-δευτεροετά για καμιά σημείωση και λίγο...οφθαλμόλουτρο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πέφτουν (?) σιγά σιγά οι τόνοι

ας αναρωτηθούμε ψύχραιμα

1. Γιατί το λευκό δεν λογίζεται ως θέση, αλλά μπαίνει στον κάδο των άκυρων?

2. Αν αποκλείσουμε τις (επίσημες κι ανεπίσημες) κομματικές παρατάξεις μένουν:

 α. οι "ελεύθεροι επαγγελματίες" που προεκλογικά μας χαρίζουν (μέσω μέιλ) "χάντρες και καθρεφτάκια" για να τους ψηφίσουμε

 β. οι διάφοροι "ανατρεπτικοί" που δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλουν να ανατρέψουν και πώς

 γ. οι διάφοροι "ανεξάρτητοι-μεμονωμένοι" που μάλλον κάνουν καταγραφή της απήχησής τους

 δ. λευκό, που όμως οι μηχανισμοί έχουν φροντίσει να ακυρώσουν την ισχύ του 

άρα, τί μένει να ψηφίσουμε???

 

υ.γ. 1. Σε όσους νομίζουν ότι η λύση θα έλθει από φερέλπιδες νέους και άφθαρτους, θα θυμίσω ότι και αυτοί που μας κυβερνούσαν πάντα (και σήμερα) ήσαν κάποτε άφθαρτοι και φερέλπιδες 

υ.γ. 2. Τί είναι αυτό (πέραν του όποιου προσωπικού οφέλους) που σπρώχνει κάποιον να αφιερώσει πολύτιμο χρόνο στα "κοινά"?     

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η διάθεση για προσφορά, η απαίτηση συμμετοχής στις αποφάσεις και η προσπάθεια καλυτέρευσης του συνόλου.

Αυτό θα έπρεπε να τον σπρώχνει....

Link to comment
Share on other sites

μερικοι   ειναι  ολοφανερο  οτι  δεν  ασκουν   ελευθερο  επαγγελμα  η  ειναι   στα  3- ,  η  δεν  εχουν  καμμια   επαφη  με   

τις  δυσκολιες  που  συντομα  θα  συναντησουν  στα  επομενα  5  10  15  20  25  30  35  40  χρονια  ελευθερου  επαγγελματος   

η  ακουνε  τους  πατεραδες  τους  που  λενε  οτι   η  αποχη  ειναι  διαμαρτυρια  οπως  στις  εθνικες  εκλογες   

αν   πανε  να  ψηφισουν  5000  οπως  λενε   παλι  ΝΔ  ΠΑΣΟΚ  θα  ξαναβγει     και    2000  να  πανε  παλι  το  ιδιο  θα  συμβει 

ενω  συντομα   πολλοι  απο  εμας  , θα  βρισκονται   στην  ανυπαρξια  ,  η  θα  αλλαξουν   επαγγελμα ,   καποιοι  περιμενουν  να  αλλαξει  το  τεε

στον  αυτοματο  πιλοτο  ,  να  κανουν  βελουδινη  επανασταση  μεσω  αποχης  , και  μεσω  αδιαφοριας  , η  καναπεδατοι 

η  οσοι   εχουν  και  λιγα  φραγκα ,  απο  την   παραλιακαη   αν  διαβασετε  και  λιγο  ιστορια  θα  δειτε  οτι  αυτο  δεν  εχει  συμβει  ποτε   . 

και  κατι  αλλο  συναδελφοι  και  βαλτε  το  καλα  στο  μυαλουδακι  σας  ,  η  κριση  αυτη  θα  εχει  ημερ  ληξης  για  την ελλαδα   μετα  το  2050 -60

οσα  ρευστο  και  να  εχετε  στις  τραπεζες  για  να  πληρωνετε  τσμεδε  και  να  στελνεται  τα  παιδια  σας  σε  ιδιωτικα  σχολεια  η  κριση 

αυτη  θα  μας  ισοπεδωσει  σαν  οδοστρωτηρας ,  θα  μας  λιωσει   .  

ηδη  προταση  που  κυκλοφορει  στους  δανειστες  της  ελλαδος  ειναι  οσοι  διαθετουν  ακομα  και  ενα  σπιτακι 

να  μην  λαμβανουν   ολοκληρη  συνταξη  αλλα  μειωμενη ,   και  σπιτακι  στην  ελλαδα  εχει  το  85 %  των  ελληνων  .

το  γυριζουν  απο  δω  το  φερνουν  απο  κει   ,  αναπτυξη  μεσω  οικοδομης  πριν  το  2050 -60 δεν  βλεπω  αν  ισχυσουν  αυτα 

που  ακουγονται  .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Το 2050 θα έχω πάρει σύνταξη...τυπικα γιατί ουσιαστικά...

Τώρα αυτό που βλέπω είναι πως όσοι δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν ασχολούνται με τα του ΤΕΕ. Όσοι είναι σε πάσης φύσης εταιρίες (τυχεροί κατ εμέ) έχουν τη δουλίτσα τους, κάνουν συγκεκριμένα πράγματα με λιγα ή με πολλά δεν πολυσκανε. Όσοι ξεκινάνε τώρα και δεν μπορούν να απορροφηθούν η έχουν κάποια χρόνια στο ελεύθερο..τον πουλο

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό που βλέπω είναι πως όσοι δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν ασχολούνται με τα του ΤΕΕ.

Οι ΔΥ όμως?Αυτοί κι αν ασχολούνται...Η λοκομοτίβα του ελληνικού παλαιοκομματικού κράτους, όπως τους έχει χαρακτηρίσει καθηγητής μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΔΥ ναι ασχολούνται εκ του ασφαλούς όμως. Γιατί άλλο να αγωνίζεσαι για τα βασικα και άλλο να εχεις μαξιλαράκι και να στοχευεις να πας από καρέκλα σε πολυθρόνα

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι την πρώη μέρα που μπήκα στο πολυτεχνείο, όλοι προσπαθούσαμε να κανουμε γνωριμίες. Που λέτε, ένας συμφοιτητής ενώ μιλούσαμε για ποδοσφαιρικά, γκομενίτσες και που έχει ωραία μέρη για καφέ και ποτό μου λέει:

 

-φιλαράκι να ξέρεις ότι έχω σημειώσεις από 4 μαθήματα...θα στος δώσει αρκει να μου υποσχεθείς να με ψηφίσεις

 (εγώ δεν ήξερα καν τι σημαίνουν σημειώσεις...)

 

ο ίδιος τώρα έβαλε υποψηφιότητα σε περιφερειακό τμήμα ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Τον ψήφισες?? Αυτό έχει σημασία...

 

Εγώ έβαζα πάντα υποψηφιότητα και οι κολλητοί μου (με διαφορετικές πολιτικές τοποθετήσεις ο καθένας) με ψήφιζαν γιατί απλά το ήξεραν. Εγώ ποτέ δεν τόλμησα να τους "ζητήσω" να με ψηφίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.