Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδώ Πολυτεχνείο


d2m

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες

λίπασμα του αγώνα οι πρώτοι νεκροί .

 

Πάντως σαν άνθρωπος 28 χρονών εκτιμώ απεριόριστα αυτούς που παλέψανε και αντισταθήκαν εκείνη την εποχή ( χωρίς να το εξαργυρώσουν μετά με καρέκλες και βουλευτιλίκια ) αλλά πιστεύω πως η υπόθεση της μεταπολίτευσης ήταν μια τεράστια ευκαιρία που πήγε χαμένη .

 

ΚΡΙΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαίο πράγμα κατάφεραν όλοι εκείνοι της γενιάς. Δεν νομίζω οτι σήμερα μπορούμε να το κάνουμε έχουμε γίνει πολύ "μόνοι μας"...

 

Πλάκα έχει όμως αυτή η πορεία να γίνεται υπο την επιτήρηση της αστυνομίας,... ορίστε αναλογιστείτε αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

ένα τεράστιο RESPECT στα όνειρα και αγώνες του τότε και ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΤΥΣΙΜΟ στην μετάλλαξη ορισμένων εξ αυτών για την κατάντια του ΣΗΜΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαίο πράγμα κατάφεραν όλοι εκείνοι της γενιάς. Δεν νομίζω οτι σήμερα μπορούμε να το κάνουμε έχουμε γίνει πολύ "μόνοι μας"...

 

Πλάκα έχει όμως αυτή η πορεία να γίνεται υπο την επιτήρηση της αστυνομίας,... ορίστε αναλογιστείτε αυτό! :)

 

Τουλάχιστον η νεολαία εκείνη την εποχή ήταν ενωμένη. Τώρα μαλώνουν οι Ανεξάρτητοι Αριστεροί με τους Εξαρτημένους και τους Πασόκους, οι οποίοι κρατάτανε τη Σημαία που θα έπρεπε να έχει το Πολυτεχνείο κλπ κλπ κλπ.

 

Πλακώνονται μέσα στο Πολυτεχνείο οι παρατάξεις κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

και ολα αυτα θα οδηγησουν σε νεα 'πολυτεχνεια'.

 

παντα μετα τη δραση ερχεται και η αντι....

 

ο χρονος κυλαει υπερ της λεηλασιας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα σεβασμός σε όσους αγωνιστές δεν φρόντισαν να εξαργυρώσουν τους αγώνες με κάποια θέση στο δημόσιο κλπ κλπ όταν έπεσε η χούντα. Δυστυχώς ακόμα και η κοπέλα που φώναζε στο μικρόφωνο "Εδώ Πολυτεχνείο" λίγες δεκαετίες αργότερα πούλησε τις ιδέες της στο γιουσουρούμ της πολιτικής για μια θέση σε ένα κόμμα εξουσίας. Όσον αφορά την σημερινή κατάσταση την βρίσκω απολύτως λογική για δύο λόγους:

 

1) Δεν υπάρχει ορατός εχθρός, τόσο αναγνωρίσιμος ώστε να προκαλέσει την συσπείρωση των λεγόμενων αριστερών παρατάξεων.

2) Το σύστημα δεν παράγει ορθολογικά σκεπτόμενους πολίτες. Αλίμονο, η πολιτική δεν εξασκείται με πάρτυ και φανταχτερές συνεστιάσεις. Ούτε με ανόητες και αλόγιστες καταλήψεις. Πάνω απ' όλα βέβαια χρειάζεται ανοικτό και ελεύθερο μυαλό.

 

 

Ας μου πεί κάποιος ότι το σύνθημα "ΨΩΜΙ - ΠΑΙΔΕΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ" έχει ικανοποιηθεί πλήρως και δεν είναι πλέον επίκαιρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.