Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

4 τονους προφανως ολη τη σαιζον. Ακομα δε μας ειπες που στο διαολο ειναι αυτο το σπιτι, τι φοβασαι μην ερθουμε να σε κλεψουμε????? 4.5 τονους εκαιγε φιλος μου σε χωριο πανω απο τα Γιαννενα, στα 1000μ υψομετρο με σπιτι 170 τ.μ. Κρεμασμενος στην Παρνηθα εισαι ρε φιλε κι εμεις ψαχνουμε να βρουμε αν οι υπολογισμενες απαιτησεις ειναι σωστες ή οχι?? Τι να πω... Στο φιλο μου του εβαλα μια Carrier 61AF 19KW και τον υπολογιζω γυρω στις 9.000 - 10.000 kwh για τη σαιζον. Αν συνεχισει ο χειμωνας με τετοιες παγωνιες οπως ο Δεκεμβριος, μπορει να παει και στις 12.000, θα δειξει...

 

Τελος παντων, δε μου εχει ερθει ακομα ο εκκαθαριστικος με τις νεες τιμες ΚΑΙ μεγαλες καταναλωσεις για να σου πω. Υπολογισε καπου στα 12-13 λεπτα το μειωμενο και 22-23 το κανονικο. Γυρω στο τελος του Γεναρη θα ξερω σιγουρα που θα ερθει ο λογαριασμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι θερμικές 

 

ο μηχανικός λέει ότι οι υπολογισθίσες  απώλειες είναι περίπου 21,000-22,000 ... λέει επίσεις ότι 16kw το μηχάνημα +6 kw η αντίσταση καλύπτετε .. δεν ξέρω αν ο υπολογισμός γίνετε έτσι

 

Άμα έκανε μελέτη θα έπρεπε να έβγαζε ένα στάνταρ νούμερο και όχι 21 με 22 χιλιάδες, αυτός μάλλον κάποια προσεγγιστκή εκτίμηση έκανε και θα την έκανε και λάθος.. Και πάλι λίγες μου φαίνονται. Σπίτι του 90 με συμβατική μόνωση στην Αθήνα Β.Π έχει τουλάχιστον 100 W/τμ απώλειες. Κάνατε και λάθος στην επιλογή μηχανήματος, διότι η αντίσταση δεν κάνει την ίδια ενεργειακή εξοικονόμηση με την αντλία θερμότητας. Έπρεπε να βρείτε μηχάνημα 21-22kW (αν ήταν αυτό το σωστό φορτίο). Πιστεύω θα σου έρθει αρκετά τσιμπιμένος ο λογ/σμος της ΔΕΗ με την αντίσταση των 6kW που θα πρέπει να καίει λογικά φούλ για να καλυφθούν οι απώλειες, ούτε θερμοσίφωνο να μην ήτανε... Τώρα δύσκολα αλλάζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν έγινε μελέτη θερμικών απωλειών. Το 21 με 22kw μπορεί να το είπε επειδή το νούμερο του βγήκε 21,5kw. Προσωπικά ποτέ δεν αναφέρομαι στις απώλειες σα να είναι το αποτέλεσμα μιας ζύγισης, καθώς υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις και αβεβαιότητες στον τρόπο υπολογισμού.

 

Γενικά δεν μπορούμε να κάνουμε κριτική στον συνάδελφο που επέλεξε αυτή τη λύση καθώς δεν ξέρουμε τη συννενόηση που έχει προηγηθεί (πχ θερμαίνω μόνο το μισό, θέλω το φθηνότερο δυνατό σε κόστος επένδυσης κλπ κλπ). Μπορούμε μόνο να κρίνουμε τη λύση (όσο βέβαια είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο εξ αποστάσεως) αλλά όχι τις προθέσεις του ανθρώπου που την εφάρμοσε. Για τους ίδιους λόγους που δεν γίνονται τηλεμελέτες δεν μπορεί να γίνει και τηλεκριτική.

Edited by miltos
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Μίλτος, απλά και ο ενδιαφερόμενος μας τα λέει λίγα λίγα και προσωπικά μου την έχει δώσει! Βόρεια της Αθήνας είναι και η Στοκχόλμη στο κάτω κάτω.

 

Από την άλλη ο μηχανικός του (αν χρησιμοποίησε) θα έπρεπε να του κάνει κι ένα μικρό μάθημα για το τι ακριβώς έκανε. Εγώ πάντα το κάνω, προσπαθώ να ενημερώσω όσο πιο πολύ μπορώ, όχι τόσο από βίτσιο αλλά για να μην μπορεί να μου πει ο πελάτης μετά "αυτό δεν μου το είχες πει ".

Link to comment
Share on other sites

4 τονους προφανως ολη τη σαιζον. Ακομα δε μας ειπες που στο διαολο ειναι αυτο το σπιτι, τι φοβασαι μην ερθουμε να σε κλεψουμε????? 4.5 τονους εκαιγε φιλος μου σε χωριο πανω απο τα Γιαννενα, στα 1000μ υψομετρο με σπιτι 170 τ.μ. Κρεμασμενος στην Παρνηθα εισαι ρε φιλε κι εμεις ψαχνουμε να βρουμε αν οι υπολογισμενες απαιτησεις ειναι σωστες ή οχι?? Τι να πω... Στο φιλο μου του εβαλα μια Carrier 61AF 19KW και τον υπολογιζω γυρω στις 9.000 - 10.000 kwh για τη σαιζον. Αν συνεχισει ο χειμωνας με τετοιες παγωνιες οπως ο Δεκεμβριος, μπορει να παει και στις 12.000, θα δειξει...

 

Τελος παντων, δε μου εχει ερθει ακομα ο εκκαθαριστικος με τις νεες τιμες ΚΑΙ μεγαλες καταναλωσεις για να σου πω. Υπολογισε καπου στα 12-13 λεπτα το μειωμενο και 22-23 το κανονικο. Γυρω στο τελος του Γεναρη θα ξερω σιγουρα που θα ερθει ο λογαριασμος.

Το σπίτι είναι στο Διόνυσο , απο τα ποιο ψιλά στην περιοχή , κρεμασμένο όπως λές στο βουνό .. αποφάσισαν οι εμπλεκόμενοι να βάλουν παράλληλα τον λέβητα του πετρελαίου δηλ να παίρνει ο λέβητας όταν χρειάζεται επιπλέον θέρμανση ...(θα απενεργοποιηθουν οι αντιστάσεις ..θα τις κρατήσω για παν ενδεχόμενο ..πχ αν χαλάσει ο λέβητας, τουλάχιστον να έχω τους 18 βαθμούς)   πολύ φοβάμαι μην είναι διπλό το κακό ..και πετρέλαιο θα καίω και θα συντηρώ και την ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Μίλτος, απλά και ο ενδιαφερόμενος μας τα λέει λίγα λίγα και προσωπικά μου την έχει δώσει! Βόρεια της Αθήνας είναι και η Στοκχόλμη στο κάτω κάτω.

 

 

ψυχραιμία αδελφέ ..συγνώμη δεν είμαι συνέχεια στο pc ..και δεν μπόρεσα να σας απαντήσω άμεσα

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελος παντων, δε μου εχει ερθει ακομα ο εκκαθαριστικος με τις νεες τιμες ΚΑΙ μεγαλες καταναλωσεις για να σου πω. Υπολογισε καπου στα 12-13 λεπτα το μειωμενο και 22-23 το κανονικο. Γυρω στο τελος του Γεναρη θα ξερω σιγουρα που θα ερθει ο λογαριασμος.

o μηχανικός μου είπε να υπολογίζω τα ημερήσια με 0,17 και τα νυχτερινά 0,085 όλα μαζί ..αν είναι όπως τα λες ....catastrofika !!!

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά σε όλους!

σχετικά με το πρόβλημά μου  αποφάσισαν οι ειδικοί  και εγκατέστησαν αυτοματισμό ,  στην θέση των αντιστάσεων θα παίρνει ο λέβητας πετρελαίου ..απομονώθηκαν οι αντιστάσεις (δεν καταργήθηκαν σαν εγκατάσταση) ..αυτό έγινε  την  παραμονή Χριστουγέννων και απο την επόμενη μέρα έπεσε η κατανάλωση κατά 40-50 KWT Μεσο όρο .. μεσοσταθμικά απο τις αλλαγές και μετά είμαι περίπου στις 100 kwt (5 μερες ) για τον Δεκεμβριο (29 μέρες)  είμαι στις 131,5 .. οι καταναλώσεις είναι για την θέρμανση δυο διαμερισματων 250 τμ μαζί με την λάτρα του ενός απο τα δυο σπίτια 165 τμ ... + όσο πετρέλαιο θα κάψει ..είπαν 100-200 λιτρα την σεζόν ... ανάλογα πόσο βαρύ χειμώνα θα έχουμε . πιστεύετε είναι σωστή η λυση που έδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σε πιάνει πανικός:

 

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας, βάσει των δεδομένων που έχεις αναφέρει: Υποθέτοντας ότι οι απώλειές σου είναι 21 kW (υπολογισμένες για το σύνολο των τετραγωνικών, στο χειρότερο σενάριο θερμοκρασιών), θα ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι:

 

αυτές τις μέρες, δεν έχεις συνεχώς την ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία σχεδιαμού (βάσει της οποίας υπολογίστηκαν οι απώλειες), αλλά ΕΣΤΩ ότι οι απώλειές σου είναι 14 kW. Αν λοιπόν η θέρμανσή σου λειτουργεί διαρκώς, καλείται να συμπληρώσει τις απώλειές σου, ώστε η θερμοκρασία να παραμείνει στους 21 (ας πούμε) βαθμούς.

 

Τότε: 14 kW * 24 h = 336kWh / 3 (COP ένα μέσο ρεαλιστικό COP για όλη τη διάρκεια της μέρας) = 112 kWh.

 

Άρα, είσαι κοντά στο κατά το δυνατό πιο ρεαλιστικό σενάριο (κατά την άποψή μου πάντα).

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Fouks ευχαριστώ για την απάντηση σου ! Αν είναι όπως τα υπολογίζεις η αντλία ναι μεν κάνει την δουλεία της αλλά 

ποιο πρακτικά παρατηρώ ότι ο λέβητας έχει κάψει για 7 μερες περίπου 20-25  λίτρα που σημαίνει ότι πάω για 80-100  λίτρα το μήνα περίπου 400-500 λίτρα τη σεζόν ...αν συνεχίσουμε έτσι ... άρα στο κόστος για την θέρμανση με ΑΘ στην περίπτωσή μου θα πρέπει να προσθέσω και 600-700 ευρώ για το πετρέλαιο! (επιδότηση δεν δικαιούμαι) ... βέβαια αν έμενα με τις αντιστάσεις και δεν θα ζεσταινόμουν και θα είχα επιπλέον 1000 -1500 Kwt το μήνα ..  4500-6000 Kwt την σεζόν ..περίπου 1000 ευρώ παραπάνω στην ΔΕΗ. 

Tο πάντρεμα με το πετρέλαιο μου ανεβάζει αρκετά το κόστος και στην δική μου περίπτωση νομίζω απόσβεση δεν θα κάνω, τουλάχιστον σύντομα όπως μου έλεγαν οι πάντες που ενεπλάκησαν.

Edited by jova
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.