Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις: ''Συνύπαρξη μηχανικών ΠΕ & ΤΕ στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος''


Engineer

Recommended Posts

stayro δλδ εσύ τι προτείνεις να ενταχθούν στις πανελλήνιες 344553 μαθήματα ειδικότητας για να πιστοποιήσουν γνώσεις; Το σύστημα είναι απόλυτα δίκαιο: εξετάζεσαι σε βασική επιστήμη όπως αυτή ξεκινάει να διδάσκεται από το δημοτικό- γυμνάσιο, νιώστε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις πως για να σπουδάσεις πληροφορική πρέπει να ξέρεις άριστα χημεία, τότε ναι, διαφωνούμε πλήρως.

 

 

@antboton όχι δεν είπα αυτό και μην προσπαθείς να με κάνεις να φαίνομαι παράλογος. Όπως μην προσπαθείς να βαφτίσεις τις πανελλήνιες αξιοκρατικές. Από τη φύση τους δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ. Υπάρχουν άλλοι τρόποι που μπορείς να πετύχεις αξιοκρατία για να μπεις στην ανώτατη εκπαίδευση αλλά δυστυχώς επειδή είμαστε κουτοπόνηρος λαός αναγκαστικά χρησιμοποιούμε μία μέθοδο που είναι σχετικά αδιάβλητη. Και πάλι καλά να λέμε...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Stayro στις σχολές υπάρχουν τομείς... ώστε όταν μπεις να μπορείς να ακολουθήσεις όποιον θες εσύ.

Υπάρχουν όμως και μαθήματα κορμού. Εσύ μιλάς για εξειδίκευση τύπου ΤΕΛ-ΕΠΑΛ κτλ... που ακόμα και εκεί 

αποκτούν γενικές γνώσεις... Αυτό που λες δεν υπάρχει...

Ακόμα και να άλλαζε το σύστημα εισαγωγής στις σχολές και να δίναμε εξετάσεις σε καθεμιά... έχεις την εντύπωση ότι θα εξεταζόταν ο καθένας σε ότι ήθελε?

Θα πήγαινε στους ηλεκτρολόγους και θα έλεγε "εγώ ξέρω μαθηματικά εξετάστε με", "εγώ φυσική εξετάστε με"?

Ή θεωρείς ότι θα ήταν τόσο απλά τα πράγματα για αυτούς που λες ότι "ήξεραν" προγραμματισμό και δεν πέρασαν...

 

Όλα μαθαίνονται...εφόσον και άτομα που δεν ήξεραν πως ανοίγει το pc κατάφεραν και τελείωσαν τη σχολή τους...

Το θέμα είναι πόσο το θες...

Γι' αυτό και φυσικά οι πανελλήνιες (και κάθε είδους εξέταση) ήταν θέμα και ικανότητας αλλά και θέλησης(στην πλειοψηφία και δε μιλάμε για τους άτυχους λόγω άγχους κτλ), καθώς και ΕΠΙΛΟΓΗΣ...μην ξεχνάμε ότι εμείς επιλέξαμε τη σειρά των σχολών στο μηχανογραφικό...

Edited by archousia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι μετά μπορείς να τα φορτώσεις στον κόκορα.... Μη μου πείτε ότι πάντα ένας άριστος μαθητής λυκείου, παραμένει άριστος φοιτητής πανεπιστημίου? 

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι μετά μπορείς να τα φορτώσεις στον κόκορα.... Μη μου πείτε ότι πάντα ένας άριστος μαθητής λυκείου, παραμένει άριστος φοιτητής πανεπιστημίου? 

 

Φυσικά και όχι... αλλά αυτό τι σημαίνει ότι δε δικαιούται να μπει?

Πυθίες θα γίνουμε? Δείξε μου τι φοιτητής θα είσαι να σου πω αν θα μπεις στη σχολή?

Edited by archousia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Archousia υπάρχουν τρόποι να υπάρχει μία αξιοκρατική αξιολόγηση των υποψηφίων, απλά επειδή στο ελλάντα θα τα κάνουμε κουλουβάχατα κάνουμε πως δεν υπάρχουν. Άλλα όχι επειδή κάνουμε πως δεν υπάρχουν, να βαφτίσουμε το τρόπο που χρησιμοποιούμε ως "αξιοκρατικό" ενώ δεν έχει καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως υπάρχει... Τα δίδακτρα...

 

 

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί  άτομα τα οποία έβγαλαν τα μάτια τους στο διάβασμα και πέτυχαν στη σχολή που ήθελαν δε θα τα κατάφερναν είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο να μπουν... Είτε πανελλήνιες είτε άλλου είδους εξετάσεις... κα άτομα τα οποία δεν τα κατάφεραν θα αρίστευαν σε άλλο σύστημα...?????? Πραγματικά δε μπορώ να σε ακολουθήσω...

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

οι εξετάσεις είναι ένα δείκτης του εάν ο μαθητής είναι καλός σε ορισμένα θέματα, αλλα δεν γίνετε οι "εξετασεis" του λυκείου να αποτελούν το τελευταίο φίλτρο.

διαγραφή φοιτητών από οποια σχολη (ΑΕΙ , ΤΕΙ ) εάν υπερβούν 1-2 χρονια το πρόγραμμα σπουδών. Δεν πάει να έβγαλες άριστα εάν δεν τελειώσεις στην ώρα σου τότε διαγραφή πάει να πει ότι κάτι σου λείπει στο τρόπο σκέψης

Edited by george_RES
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέμε? Εβγαλα το λύκειο με 14 (από ότι θυμάμαι), έδωσα 1η δέσμη για το και καλά, πήρα κουλούρια και μετά πήγα έξω...Εκεί στρώθηκα γιατί αν συνέχισα με τα ίδια μυαλά...ακόμη στο πτυχίο θα ήμουν. Οπότε μην κρίνουμε αν στα 18 ήταν καλός μαθητής κάποιος ή όχι....Το αντίστροφο και στην πορεία. Βέβαια στην τελική ανάλυση καθρέπτης όλων είναι η αγορά εργασίας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.