Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις: ''Συνύπαρξη μηχανικών ΠΕ & ΤΕ στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος''


Engineer

Recommended Posts

Όχι δεν είσαστε κορόιδα αλλά εάν αισθάνεσαι απαξίωση που σας λέω 4=5 εμείς δεν πρέπει να αισθανόμαστε απαξίωση που μας λέτε 4=0 ;

Link to comment
Share on other sites

για να αποκτήσεις διδακτορικό τίτλο σπουδάζεις τουλάχιστον 8-9 χρονια είτε είσαι ΤΕΙ η ΑΕΙ, οποτε η δικαιολογία εγώ έκανα X χρονια δεν ισχύει.

Εγώ αναρωτιέμαι εφόσον τα επαγγελματικά δικαιώματα αποδίδονται βάση γνώσεων από μια σχολη, ένα κάτοχος του πιο υψηλού βαθμού (ακαδημαϊκού ΚΑΙ γνώσεων/εμπειρίας) στον τομέα του δεν θα πρέπει να είναι ανώτερος από τον απλό απόφοιτο?

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είσαστε κορόιδα αλλά εάν αισθάνεσαι απαξίωση που σας λέω 4=5 εμείς δεν πρέπει να αισθανόμαστε απαξίωση που μας λέτε 4=0 ;

 

Κάποιος το είχε αναφέρει σε προηγούμενα post (δεν ψάχνω τώρα...), αλλά το επαναφέρω...

Για ποιο λόγο να υπάρχουν 2 σχολές με τα ιδια ΕΔ ακριβώς αλλά με διαφορετικά έτη φοίτησης?

 

 

 

Και George μιλάω για διδακτορικά του @@@ από κάτι μπαμπανοπανεπιστήμια του εξωτερικού, όταν λέω για 1-2 έτη

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

εγώ όμως αναφέρομαι σε Ph.D τα οποια είναι από πανεπιστήμια πολύ καλύτερα από τα ελληνικά k αναγνωρισμένα από το ΔΙΚΑΤΣΑ k φυσικά τον υπόλοιπο κόσμο.

αυτοί οι κάτοχοι ,είναι ακόμα κατώτεροι μηχανικοί?

Link to comment
Share on other sites

Το Phd δε δίνει δικαίωμα υπογραφής... (ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)

Και δε μιλάμε για κατώτερους μηχανικούς...μιλάμε για ΕΔ...

 

Και ναι αν εσύ όσα χρόνια έκανες διδακτορικό (8-9 δεν είπες?) μελετώντας τη ροπή του ταδε... για να μπορέσεις να πάρεις δικαίωμα υπογραφής

εγώ υπέγραφα τα αντίστοιχα χρόνια μελέτες ε προφανώς και εργασιακά είμαι ανώτερη... ήμαρτον

 

 

Τα μελετητικά πτυχία πχ... δεν τα παίρνεις με διδακτορικά... με εμπειρία τα παίρνεις...

Edited by archousia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι για αυτό τον λόγο έκανα PhD για τη Ελλάδα, εξαρτάται φυσικά k για τι μελέτες μιλάς εάν μιλάς για σπίτια ok, όταν όπως απευθύνεσαι σε εξαιρετικά δύσκολα project k μελέτες που περιέχουν state of the art εκεί ποιος θα υπογραφει?

 

καλο θα είναι να μας πει k τι εμπειρία όμως

γιατί εάν πολιτικός μηχανικός κάνει στατικά στο PhD του k 20 χρονια προϋπηρεσία να έχεις, δεν τον έχεις.

p.s για να γίνεις Ceng ελάχιστα κριτήρια εδώ είναι M.Sc , Ph.D οποτε k τα παραπάνω ακαδημαϊκά μετράνε k σε αυτά

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βγάζεις το πολυτεχνείο με κατατακτήριες να τελειώνουμε? Θα σου δικαιολογήσουν πολλά μαθήματα...

Ουφ κουράση....  :mrgreen:  :mrgreen:

 

Σου το είπα σε προηγούμενο post ότι εξαρτάται τι κάνει ο άλλος σε κάθε βήμα του...

Δε μπορώ να κρίνω αν είσαι ανώτερος ή όχι αυτό φαίνεται στη δουλειά...

Αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να πω ποτέ το ΙΕΚ αρχιτεκτονικής να εξισωθεί με τη σχολή μου...

Edited by archousia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααααχ κι έλεγα τι θα διαβάσω απόψε...

 

Πανελλήνιες,ΠΕ & ΤΕ δεν μου λένε τίποτα. Είναι για να καμαρώνουν οι θειάδες και οι μαμάδες,άντε για να βρει και καμια π@τσαβούρα κανα καλό γαμπρό. Αν ο καφετζής της γειτονιάς έχει μεγαλύτερο τραπεζικό λογαριασμό από σένα,επαγγελματικά και ακαδημαικά αυτοακυρώνεσαι. Δεν μπα να έχεις έρθει και από το Ιmperial,στα μάτια της κοινωνίας,αλλά κυρίως μέσα σου (όσο και να υποστηρίζεις οτι έκανες το σωστό επιλέγοντας τον δύσκολο δρόμο),είσαι τουλάχιστον ένας ηλίθιος που δεν μπορείς να κατανοήσεις το κόστος/απόδοση σε dt..Πόσο μάλλον αν θες να λέγεσαι και μηχανικός που υποτίθεται πως είσαι έξυπνος άνθρωπος.

 

Περι επαγγ.δικαιωμάτων,ψάχνετε να βρείτε λογική και δίκαιο σε ένα αποτυχημένο κράτος??....lol lol lol

 

Στην ζωή είναι όλα σχετικά. Και πριν καλά καλά το καταλάβεις,ο σιδεράς που του ριχνες παναγίτσες πέρυσι το φθινόπωρο,σήμερα απασχολεί 2 ΠΜ ΠΕ ή ΤΕ... και δουλεύεις για αυτόν,τυχεράκια!

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

δεν με απασχολούν τα Επαγγελαμτικά δικαιώματα στην Ελλάδα, απλά καλο θα είναι να ξέρουμε k που βρισκόμαστε.

Πάντα έλεγα σαν αρχικό σημείο οι απόφοιτοι πολυτεχνείων να έχουν παραπάνω δικαιώματα k ΒΑΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ να μπορούν να υπογραφουν  (μονο σε συγκεκριμένα θέματα) k όχι πχ ένα πολιτικός μηχανικός να κάνει περιβαλλοντικά.

Ένα πτυχίο ακόμα δίνει γνώσεις k προβάδισμα, πίστεψε ο μηχανικός με PhD (είτε ΑΕΙ/ΤΕΙ) δεν τον νοιάζει , γιατί το set γνώσεων που προσφέρει απευθύνεται σε συγκεκριμένη αγορά k δεν είναι προσβάσιμο για όλους

καλο θα είναι όμως να ξεκαθαρίσουμε ότι εάν υπάρχει εξέλιξη σε ένα επαγγελματία θες να λεγε εμπειρία, θες να λέγεται PhD τότε θα πρέπει να του απονέμονται τα ισάξια.

Ξεκινώντας όμως το πολυτεχνείο πρέπει να έχει παραπάνω δικαιώματα αλλα όχι όπως τώρα που συνάδελφοι χωρίς ουσιαστικές γνώσεις σε τομείς έχουν απεριόριστα με το καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.