Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις: ''Συνύπαρξη μηχανικών ΠΕ & ΤΕ στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος''


Engineer

Recommended Posts

για καριέρα μηχανικού, το ότι έχει ανώτερες γνώσεις δεν σημαίνει ότι κυνηγάς το δημόσιο, είσαι μηχανικός

Μήπως k αυτοί οι απόφοιτοι δεν είναι ανώτεροι από ένα απόφοιτο πολυτεχνείου?

Link to comment
Share on other sites

Το ποιος είναι αστέρι μετέπειτα είναι υποκειμενικό παιδιά. Λυπάμαι που σας το λέω. Μετά τις πανελλήνιες αρχίζει το ριαλ λαιφ που λεει και ο ζαβί.

 

Μετά μετράει η εμπειρία και κάποιοι πρόσθετοι ακαδημαικοί τίτλοι π.χ. phd , msc κ.τ.λ. . Αλλά αυτοί δεν δίνουν Ε.Δ. Το επιχείρημα εγώ ξέρω προγραμματισμό και ο φίλος μου του ΑΕΙ δεν ξέρει φορμάτ...δεν υπάρχει. Ξεχάστε το ! Αν είναι έτσι να δώσουμε 150.000 μηχανικοί αύριο εξετάσεις....Βάζετε στοίχημα ότι και πάλι δεν θα βγάλουμε άκρη. 

 

Λοιπόν οι πανελλήνιες είναι ένα φίλτρο. Καλώς ή κακώς πρέπει να υπάρχει. Δεν είναι τέλειο αλλά είναι ότι καλύτερο έχουμε. Μετά αρχίζει το ριαλ λαιφ και εκεί δεν αρκεί....ο προγραμματισμός. Για τα ίδια Ε.Δ. ... ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι μεγάλη κουβέντα. Στην Γερμανία λένε είναι ίδια...τι να πω δεν ξέρω. Νομίζω γενικά το εξωτερικό δουλεύει διαφορετικά. Δηλαδή π.χ. Αγγλία ΑΕΙ μηχανικός chartered με ΑΕΙ μηχανικό μη chartered δεν ε΄χει μεγάλη διαφορά ? Νομίζω μετράει πολύ η εμπειρία έξω. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ μια απλή ερώτηση έκανα απόφοιτος ΤΕΙ με διδακτορικό τίτλο είναι Η δεν είναι μηχανικός? η μήπως στο πολυτεχνείο μαθαίνουν περισσότερα από μια ζωή στο τομέα κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απόφοιτος πολυτεχνείου με Phd και αυτός που λες πρέπει να έχουν ίδια ΕΔ?

Απόφοιτος κολεγίου το ίδιο?

 

Κάθε φορά που θα βγαίνει και κάποιος και θα βαφτίζει μια σχολή με το ίδιο όνομα με μία άλλη αυτομάτως παίρνει και τα ΕΔ της?

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

για εσάς δηλαδή PhD<ελληνικού πολυτεχνείου?

 

συγκρίνεις ότι ναι , το να κανεις διδακτορικό k να γίνεις δεκτός εμπεριέχει k κάποια αρχικά κριτήρια που πρέπει να πλήρεις

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για διδακτορικό 4 έτη ή 1 άντε 2? Μιλάμε για μετάφραση ή έρευνα? κτλ κτλ κτλ

Τι σχέση έχει το διδακτορικό με το εργοτάξιο...?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σαν Ελλάδα ψάχνουμε να ανακαλύψουμε τον τροχό μονίμως και κάνουμε κολάζ με πράγματα που βλέπουμε σε άλλες χώρες.Ας αντιγράψουμε το αγγλικό σύστημα στο φινάλε που οι άνθρωποι το έχουνε ψάξει πάρα πολύ το θέμα εκπαίδευση και ας σταματήσουν οι αλχημείες.Να δούμε πώς αποδίδεται το Chartered,πως το ΜEng πως το CEng πως τα HND και τί αφορά το κάθε ένα από αυτά.Η καραμέλα των μορίων εισαγωγής που αποδίδει δικαιώματα με βάση την σχολή εισαγωγής έχει ισχύ μόνο στην Ελλάδα.Ωραία,έγραψες καλύτερα από μένα;Θα πας σε μεγαλύτερης ζήτησης άρα μεγαλύτερου κύρους πανεπιστήμιο και θα έχεις μεγαλύτερη ζήτηση στην αγορά εργασίας,όχι θα έχεις παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα από μένα.Και παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα να έχεις από μένα είναι ανήθικο τουλάχιστον να μην μπορώ να κάνω τίποτα για να βελτιωθώ και να τα αποκτήσω.Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω με κατατακτήριες σε Πολυτεχνείο όπου τα 4 χρόνια σπουδών μου εξισώνονται αυτομάτως με το 1ο έτος.Ντροπή δηλαδή...

Edited by project.breeze
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εάν το γνωρίζεις αλλα το διδακτορικό δεν είναι καθαρά ακαδημαϊκό, k τα minimum Ph.D είναι 3.5 k ανεβαίνουμε.
Ειδικά στους μηχανικούς το διδακτορικό στην βιομηχανία θεωρείται προσόν

η ερώτηση μου όμως είναι ακόμα αναπάντητη

Link to comment
Share on other sites

Βιομηχανία στην Ελλάδα; Ε;

Καλά άστο γιατί είμαστε τελείως διαφορετικοί κλάδοι... γι αυτό και λέω οι μηχανολόγοι να τα βρίσκουν με τους μηχανολόγους οι αρχιτέκτονες με τους αρχιτέκτονες κτλ...

 

Βρε project δηλαδή θες να πούμε όλοι οι ΠΕ μηχανικοί (Ελλάδας) ότι ήμασταν κορόιδα που σπουδάσαμε 5 χρόνια; Άμα αδικείσαι εσύ που δε μπορείς να βάλεις υπογραφή όπου θες εμείς τι να πούμε δηλαδή αν γινόταν κάτι τέτοιο; Σοβαρολογούμε τώρα;

 

Εγώ ξαναλέω ότι είμαι κατά του συστήματος του ΤΕΕ και τον τρόπο που λειτουργεί. Δε γίνεται να συνυπάρχουμε ούτε οι ΠΕ ούτε οι ΤΕ διαφορετικών ειδικοτήτων...

Άλλο η ενημέρωση, η νομοθεσία, ο έλεγχος κτλ και άλλο να μπλέκουν οι ταυτότητες των επαγγελμάτων...

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.