Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

ευχαριστώ, και κάτι ακόμη: υπέρβαση κάλυψης υπολογίζω?

Η κάλυψη που έχει υπολογιστεί στην άδεια δεν έχει εξαντληθεί, γιατί δεν κατασκευάστηκαν οι κατοικίες.

Βέβαια οι αυθαιρεσίες βρίσκονται σε άλλο σημείο και είναι αλλου είδους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι υπολογίζεις (όπως επίσης και υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων).

Link to comment
Share on other sites

η υπέρβαση κάλυψης δεν αφορά την υπέρβαση της επιτρεπόμενης αλλά την υπέρβαση της προβλεπόμενης / εγκεκριμένης 

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο βγήκε οικοδομική άδεια το 2010, αλλά μετά την έκδοσή της, μέσα στο 2010, έγινε μια ισόγεια αυθαίρετη αποθήκη 12τμ σε άλλη θέση σε σχέση με το εγκεκριμένο κτίριο. Οι εργασίες της άδειας δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα, αλλά πρόκειται να ξεκινήσουν στο μέλλον σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη. Εγώ για τη ρύθμιση της αποθήκης επιλέγω με άδεια ή όχι; Σκέψη μου είναι ότι επιλέγω με άδεια στην αντίστοιχη επιλογή, αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας. Επίσης την ισόγεια αυθαίρετη την κατατάσω σαν ΥΔΚΧ ή με μειωμένο συντελεστή; 

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να πας για αναθεώρηση / νομιμοποίηση; 

αν υποθέσουμε ότι τελικά ο ιδιοκτήτης δεν κάνει ποτέ εργασίες σύμφωνα με την άδεια κι αυτή λήξει.

Θα επιστρέψεις να αλλάξεις τον συντελεστή και να πληρώσει άλλο τόσο πρόστιμο;

Λίγο περίεργη η περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πάω για νομιμοποίηση, καθώς η αποθήκη είναι εντός Δ. Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, όταν ανέφερε πως η Ο.Α. είναι ακόμα σε ισχύ.

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι η περίπτωση είναι κάπως περίεργη όπως και να την κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού βγήκε άδεια, κατασκευάστηκε κτίσμα και μετά έγινε κατάτμηση του. Αν στο τελικό, μικρότερο, οικόπεδο που βρίσκεται το κτίσμα η επιτρεπόμενη δόμηση υπερκαλύπτει και πάλι την πραγματοποιούμενη, πρέπει να κάνω τις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις λαμβάνοντάς το με άδεια ή χωρίς; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

η κατάτμηση είναι νόμιμη; Ισχύει;

Η επιτρεπόμενη είναι μεγαλύτερη από την πραγματοποιημένη, αλλά η πραγματοποιημένη είναι σε σύννομη θέση;

Αυτό είναι το κρίσιμο. Η επιτρεπόμενη κάλυψη είναι μεγαλύτερη από την πραγματοποιημένη;

Πάντως η άδεια δεν βλέπω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Το λέει νομίζω και η οδηγία.

Αν όμως είναι όλα καλά, γιατί να μην κάνει νομιμοποίηση κανονική;  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Οι πληροφορίες που είχα από τον ιδιοκτήτη τελικά ήταν λάθος. Διαβάζοντας τα συμβόλαια έχει γίνει το εξής:

 

Εκδόθηκε η άδεια το 1982 μνημονεύοντας στο τοπογραφικό συμβόλαιο του 1955 στο οποίο η έκταση φαίνεται ενιαία 6000 τ.μ. Στην πραγματικότητα όμως ο πελάτης μου

 

έχει συμβόλαιο του 1990 με επιφάνεια οικοπέδου 1400 τ.μ. λόγω άτυπης διανομής που έκανε με συγκληρονόμους το έτος 1968  και λόγω χρησικτησίας.

 

Δεν γνωρίζω τους λόγους που ο μηχανικός που έβγαλε την άδεια έγραψε το παλιό συμβόλαιο. Υποθέτω ότι δεν είχε μεσολαβήσει άλλο συμβόλαιο (αφού

 

ήταν άτυπη η διανομή). 

 

Τώρα τι κάνω; Tην άδεια τη λαμβάνω υπόψη μου κατά τη γνώμη σας; Διότι υπάρχει και μια διαφορά στο πρόστιμο. 

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

το τοπογραφικό που αναφέρει το παλιό συμβόλαιο, δείχνει και το παλιό (μεγάλο) ακίνητο;

Αν ναι, έχεις ένα θέμα.

Απ' την άλλη, αν αυτή η "βίαιη" λόγω χρησικτησίας κατάτμηση θεωρείται έγκυρη, 

μήπως πρέπει να το θεωρήσουμε νομίμως υφιστάμενο με άδεια;

Νομίζω η οδηγία λέει ότι δεν λαμβάνεται υπόψη η άδεια μόνο όταν είναι προβληματική η κατάτμηση.

Αλλά δεν το θυμάμαι και σίγουρα.

 

Μήπως μπορούν να μας βοηθήσουν οι έγκυροι και έγκριτοι δικηγόροι μας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.