Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Εχω αδεια για λυομενο που κατασκευαστηκε σε εκτος σχεδιου 286μ2 αγροτεμαχιο, με διαφορετικο περιγραμμα απ αυτο που ελεγε η αδεια του, αλλα ταυτιζεται στο μεγαλυτερο τμημα του.Ενα τμημα εγινε λυομενο και ενα ενα τμημα συμβατικη κατασκευη.Η συμβατικη κατασκευη συμπεριλαμβανεται μεσα στο περιγραμμα της αδειας

α)Μπορω να χρησιμοποιησω το χωρις αδεια μονο για τα τμηματα που ειναι εκτος περιγραμματος αδειας?

β)Στο χωρις ο.α θα συμπεριλαβω στον υπολογισμο του προστιμου και τα μετρα της συμβατικης κατασκευης που υπαρχουν μεσα στο περιγραμμα της αδειας?(πιστευω πως ναι)

 

Μου απαγορευεται απο καπου να χρησιμοποιησω το χωρις ο.α?Με αυτον τον τροπο γλυτωνω του συντελεστες που πρεπει να βαλω και ειναι >200%...

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ ότι θα το δηλώσεις με Ο.Α. καθώς έχει εκδοθεί και κατασκευάστηκε κτίριο με Ο.Α. και όχι τελείως αυθαίρετο. Το αν κάποιο τμήμα κατασκευάστηκε αλλιώς (με άλλο τρόπο - οχι λυόμενο), ή άλλαξε λίγο η θέση του, δεν έχει σημασία. Τα υπόλοιπα τμήματα του κτιρίου είναι αυθαίρετες προσθήκες σε ακίνητο που εκδόθηκε Ο.Α.

Φυσικά θα ελέγξεις και άλλους παράγοντες όπως αν το ακίνητο είναι ακόμη άρτιο και οικοδομήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αδεια για λυομενο που κατασκευαστηκε με διαφορετικο περιγραμμα απ αυτο που ελεγε η αδεια του αλλα ταυτιζεται στο μεγαλυτερο τμημα του.Ενα τμημα εγινε λυομενο και ενα ενα τμημα συμβατικη κατασκευη.Η συμβατικη κατασκευη συμπεριλαμβανεται μεσα στο περιγραμμα της αδειας

α)Μπορω να χρησιμοποιησω το χωρις αδεια μονο για τα τμηματα που ειναι εκτος περιγραμματος αδειας?

β)Στο χωρις ο.α θα συμπεριλαβω στον υπολογισμο του προστιμου και τα μετρα της συμβατικης κατασκευης που υπαρχουν μεσα στο περιγραμμα της αδειας?(πιστευω πως ναι)

 

Μου απαγορευεται απο καπου να χρησιμοποιησω το χωρις ο.α?Με αυτον τον τροπο γλυτωνω του συντελεστες που πρεπει να βαλω και ειναι >200%...

 

Έχω την εντύπωση ότι είσαι Χωρίς ΟΑ και βάζεις ως αυθαίρετες τις κατασκευές εκτός περιγράμματος αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Το ακινητο δεν ηταν ποτε αρτιο και οικοδομησιμο γιατι ειναι εκτος σχεδιου 286 Μ2...Με συμφερει να παω  χωρις ΟΑ  γιατι αποφευγω συντελεστες που μου αυξανουν υπερβολικα το προστιμο

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στην ΔΟΚΚ και κάνε ότι σου πούνε.

 

Εγώ λέω ΟΧΙ,  αφού εκεί που προβλέπονταν λυόμενο υπάρχει συμβατική, ασχέτως που κάπου άλλου υπάρχει και το λυόμενο.

Έχεις να το στηρίξεις, σε βολεύει... γιατί λοιπόν να μην το κάνεις;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΟΚΚ μου ειπαν "βαλτο ολο αυθαιρετο, μη σπας το κεφαλι σου"...

 

Σε τι απ ολα λες "ΟΧΙ" συναδερφε ssouanis?

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Μια ευστοχη παρατηρηση συναδερφου ειναι: μην υπολογισεις στα μετρα αυθαιρεσιας τα μετρα της συμβατικης κατασκευης που ειναι μεσα στο περιγραμμα αδειας (αφου δεν εχεις υπερβαση δομησης- καλυψης), ΑΛΛΑ κανε αναλυτικο για διαφορα κατασκευης απο ΚΧ σε ΚΧ!!!!!!!!!!

Ο άποψη του συναδέλφου ολισθαίνει του παραρτήματος Α...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.