Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ξαναγυρίσω στο ερώτημα μου #314. Εφόσον πάρω ότι έχει οικοδομική άδεια το αυθαίρετο τμήμα με τι όρους δόμησης θα συγκρίνω την υπέρβαση δόμησης εφόσον με τα σημερινά δεδομένα δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και πόσο θα πάρω των συντελεστή δόμησης <50% και κάλυψης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι αλλα αν βαλω ΟΧΙ για οικοδομικη αδεια

σε ολα τα φκ θα ισχυει το οχι

και αρα και για τα νομιμα μετρα...

Στα Φ.Κ. δηλώνουμε τις Υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κ.λ.π. Αποκλειστικά για τις υπερβάσεις ''μπαίνει'' ως ''ΟΧΙ άδεια''.

Για το νόμιμο τμήμα:  -  Νομικά υπάρχει ο όρος του τεκμηρίου της νομιμότητας. Δηλαδή από τη στιγμή που η άδεια δεν έχει ανακληθεί ή ακυρωθεί είναι ισχυρή, επομένως λειτουργούμε σαν να μην υπάρχει πρόβλημα. [ΤΕΕ Πελοποννήσου 136 - OmadApant 4].

 

Δηλ. κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα νόμιμα τμήματα επειδή στον υπλογισμό προστίμου για τα αυθαίρετα έβαλες ''ΟΧΙ άδεια''

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

θελω να πω, οτι ο συντελεστης που θα μετρησει και για τα νομιμα θα ειναι επι 2

λογω του ΟΧΙ οα

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αφού στα Φ.Κ. βάζουμε μόνο τα αυθαίρετα & όχι τα νόμιμα τμήματα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση, μάλλον καταλαβαίνω τι θέλει να πει η Largy.

Στη δική μου περίπτωση είχε παραποιηθεί το τοπογραφικό του εκτός σχεδίου αγροτεμαχίου ώστε να είναι άρτιο και έτσι εκδόθηκε η άδεια.

Στη πραγματικότητα το αγροτεμάχιο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Στη κατοικία που κατασκευάστηκε, υπάρχουν μεν αυθαίρετα κτίσματα εκτός περιγράμματος ο.α., αλλά υπάρχουν και αυθαιρεσίες των, ας πούμε "νόμιμων" τμημάτων π.χ. ημιυπαίθριος βάσει αδείας που έκλεισε, πάρκινγκ βάσει αδείας που έγινε κατοικία. Αν βάλω χωρίς ο.α., αυτό επιβαρύνει και αυτά. Αλλά τελικά νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Στη κατοικία που κατασκευάστηκε, υπάρχουν μεν αυθαίρετα κτίσματα εκτός περιγράμματος ο.α., αλλά υπάρχουν και αυθαιρεσίες των, ας πούμε "νόμιμων" τμημάτων

ακριβως ετσι

εχω νομιμα μετρα εντος του Δ τα οποια θα επιβαρυνθουν με το 2πλασιο συντελεστη

και αλλαγη σχηματος κατοψης(ειναι ας πουμε μιρορ σε σχεση με την αδεια),

το οποιο ακομη δεν εχω καταληξει ως τι παραβαση να το βαλω :confused:

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση, μάλλον καταλαβαίνω τι θέλει να πει η Largy.

Στη δική μου περίπτωση είχε παραποιηθεί το τοπογραφικό του εκτός σχεδίου αγροτεμαχίου ώστε να είναι άρτιο και έτσι εκδόθηκε η άδεια.

Στη πραγματικότητα το αγροτεμάχιο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Στη κατοικία που κατασκευάστηκε, υπάρχουν μεν αυθαίρετα κτίσματα εκτός περιγράμματος ο.α., αλλά υπάρχουν και αυθαιρεσίες των, ας πούμε "νόμιμων" τμημάτων π.χ. ημιυπαίθριος βάσει αδείας που έκλεισε, πάρκινγκ βάσει αδείας που έγινε κατοικία. Αν βάλω χωρίς ο.α., αυτό επιβαρύνει και αυτά. Αλλά τελικά νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνει.'

'αλλά νομίζω τελικά ότι έτσι πρέπει να γίνει'' . Ετσι ακριβώς. Οποιαδήποτε αυθαιρεσία είτε αφορά αλλαγές των τμημάτων που φαίνονταν στην άδεια (π.χ. κλείσιμο Η/Χ, μεγάλωμα χώρου κ.λ.π.) είτε αφορά εξ'' ολοκλήρου αυθαίρετα τμήματα που δεν παρουσιάζονταν πουθενά, είναι αυθαιρεσίες/υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κ.λ.π. Αρα εαν μπεί ''χωρίς Ο.Α.'' θα αφορά όλες τις υπερβάσεις. Δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.

 

 - Ας δούμε και το ανάποδο. Σε ορθό τοπογραφικό βάζουμε ''ΝΑΙ στην Ο.Α.'' . Στην περίπτωση αυτή και τα εξ'' ολοκλήρου αυθαίρετα τμήματα που δεν παρουσιάζονταν πουθενά θα ''μπούν με ΝΑΙ στην Ο.Α.''

   

 - Αν ακολουθηθεί η απορία της Largy, θα έπρεπε, σε όλες τις περιπτώσεις, αυτά τα τμήματα να πάνε με συντελεστή επιβάρυνσης 2 ενώ οι αλλαγές των τμημάτων που φαίνονταν στην άδεια να πάνε με συντελεστή επιβάρυνσης 1. Δεν γίνεται όμως έτσι.

 

Το ''ναί ή όχι Ο.Α.'' αφορά όλες τις υπερβάσεις. Κάποιες φορές μας ευνοεί, κάποιες άλλες όχι

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

κουιζ

 

 

1.σε οικοπεδο που υπαρχει για ενα κτιριο ΟΑ  κ ειναι συνομο  ... κ δευτερη ΟΑ για αλλο κτιριο του οποιου ομως το περιγραμμα  δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με αυτο της ΟΑ κ βρισκεται σε μη συνομη θεση

 βαζουμε ΝΑΙ η ΧΩΡΙΣ ΟΑ? 

  

H επομενη ερωτηση οταν απαντηθει αυτο :smile:  :smile:  :smile:  ειτε απαντησουμε ναι ειτε οχι.......χασαμε ολοι :sad:  :sad:  :sad:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

κουιζ

 

 

1.σε οικοπεδο που υπαρχει για ενα κτιριο ΟΑ  κ ειναι συνομο  ... κ δευτερη ΟΑ για αλλο κτιριο του οποιου ομως το περιγραμμα  δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με αυτο της ΟΑ κ βρισκεται σε μη συνομη θεση

 βαζουμε ΝΑΙ η ΧΩΡΙΣ ΟΑ? 

  

H επομενη ερωτηση οταν απαντηθει αυτο :smile:  :smile:  :smile:  ειτε απαντησουμε ναι ειτε οχι.......χασαμε ολοι :sad:  :sad:  :sad:

 

 

Βάζουμε με ΟΑ.

καλημερα Ιασονα   ,το ιδιο πιστευω κ εγω

ερωτηση

1.σε οικοπεδο που υπαρχει για ενα κτιριο ΟΑ    του οποιου ομως το περιγραμμα  δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με αυτο της ΟΑ κ βρισκεται σε μη συνομη θεση

 βαζουμε ΝΑΙ η ΧΩΡΙΣ ΟΑ? 

2.σε οικοπεδο που υπαρχει  ενα   κτιριοπρο 55  ... κ   ΟΑ για αλλο κτιριο του οποιου ομως το περιγραμμα  δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με αυτο της ΟΑ κ βρισκεται σε μη συνομη θεση

 βαζουμε ΝΑΙ η ΧΩΡΙΣ ΟΑ? 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.