Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Σε αυθαιρετα κλεισμενο εξωστη διαμερισματος (οπισθιο γωνιαιο, περαν δομησης και καλυψης δεν παραβιαζεται τιποτα αλλο), περαν της ΥΔ και ΥΚ ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια να βαλω με αναλυτικο και το κουφωμα που τοποθετηθηκε στην ακρη ωστε να τον καταλαβει τον εξωστη? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και προφανως, τοσο αυτη η υπερβαση οσο και το φαγωμα του φωταγωγου (με συναινεσεις) σε οικοδομη με οικοδομικη αδεια κανονικα, κλικαρονται ΜΕ ΑΔΕΙΑ, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απο τοτε που τροποποιηθηκε το Παραρτημα με τα ΜΕ/ΧΩΡΙΣ ΟΑ κλπ δεν εχω ξανασχοληθει με αυθαιρετο και εχω χασει επαφη...

Δεν το εχω καθολου απιθανο να βγηκε καποια τροποποιηση της τροποποιησης και να τα αλλαζει ολα ενω εγω εχω μεινει πισω...

Σκουζατε μι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,ήθελα να ρωτήσω,εφαρμόζει κανείς το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 "οικοδομική άδεια" του Τροποποιημένου Παραρτήματος Α σε μη άρτια?Εννοώ την περίπτωση που σε μη άρτιο εκδόθηκε ψευδές τοπογραφικό και βγήκε άδεια για π.χ 100m2 κατοικία και στην πράξη έγιναν επιπλέον 100m2 αυθαίρετα (συνολικά 200m2).Σύμφωνα με το Τροποποιημένο Παράρτημα Α -όπως το μεταφράζω εγώ- θα δηλωθούν ως αυθαίρετα και με συντελεστή 2 ΜΟΝΟ τα επιπλέον 100m2 ΚΑΙ ΟΧΙ το σύνολο των 200m2 (τα 100 θεωρούνται "νόμιμα" βάσει -έστω ψευδούς- αδείας και ο νόμος είναι σα να σου λέει οτι κάνει τα στραβά μάτια,και τα υπόλοιπα 100 θεωρούνται εντελώς αυθαίρετα πέραν της αδείας).Προσωπικά είχα πει οτι για κάποιες αντίστοιχες περιπτώσεις που έχω θα περίμενα διευκρινιστική εγκύκλιο,αλλά από τη μία ούτε καμιά διευκρίνιση έχει γίνει και από την άλλη ένας πελάτης θέλει να προχωρήσει.Από την παράλλη,εγώ προβληματίζομαι πολύ κατά πόσον μπορώ να προχωρήσω αν δεν είμαι 100% βέβαιος,γιατί οι περιπτώσεις είναι σοβαρές,οι διαφορές προστίμων κολοσσιαίες και οι ευθύνες (μου) σε περίπτωση "στραβής" ακόμα μεγαλύτερες...

Γνώμες?

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατά τύχη έιδα την τροποποίηση του παραρτήματος και έπεσε ακριβώς πάνω σε περίπτωση που με ταλαιπωρεί εδώ και 4 μήνες... Έχω τριόροφο κτίριο εκτός σχεδίου όπου λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης έχει μοιραστεί πλέον σε 2 αγροτεμάχια μη άρτια και μη οικοδομήσιμα. Έχω κληθεί να δώσω βεβαίωση για ανεξάρτητες οριζοντιες ιδιοκτησίες επί του κτιρίου.Κάποιες δεν έχουν υπερβάσεις ενώ κάποιες έχουν . Η συμβολαιογράφος πατώντας ακριβώς σε αυτό το σημέιο του παλιού παραρτήματος με υποχρέωνε να τακτοποιήσω ολόκληρη την ιδιοκτησία ως αυθαίρετη με αποτέλεσμα να προκύπτουν τεράστια πρόστιμα και να μην προχωράνε τα συμβόλαια.. . Πλέον με την τροποποίηση μπορώ να δώσω κανονικά βεβαίωση για όσες ιδιοκτησίες δεν έχουν υπερβάσεις σε σχέση με την ΟΑ ενώ για όσες έχουν θα τακτοποιήσω μόνο τις υτερβάσεις(επιλέγοντας χωρίς άδεια όμως)  και όχι ολόκληρη την ιδιοκτησία. Είναι έτσι;Μήπως τελικά αυτό ήθελαν να πουν γιατί φαντάζομαι υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που είχαν κολλήσει;Αν κατάλαβα καλά από τα 2 παραπάνω ποστ , συνάδελφοι αυτό κάνατε;

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό είναι που συζητάμε εδώ και καιρό,έτσι το είχα καταλάβει εξαρχής,απλά επειδή οι περιπτώσεις είναι σοβαρές δεν έχω προχωρήσει ακόμα καμιά από τις δικές μου περιπτώσεις.Πλέον, σκέφτομαι τελικά να προχωρήσω,αφού ερμηνευτική εγκύκλιο (για να σιγουρευτώ 100%) δε βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.