Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως τα λέει ο Σταύρος παραπάνω.Στη συγκεκριμένη υπόθεσή μου,όταν ίσχυε ο 4014 είχε τιμή ζώνης 900 ευρώ (την ελάχιστη του Δήμου).Με τον 4178 όπως ισχύει σήμερα,το συγκεκριμένο εκτός σχεδίου παίρνει τιμή ζώνης ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ από την Τ.Κ στην οποία "ανήκει",αν και δεν είναι μέσα στον οικισμό,η οποία είναι 1050 ευρώ.Αυτό σε συνδυασμό με το οτι έχω "άλλη κατοικία" μου κάνει ταυτόχρονα και τον συντελεστή από 0,5 σε 0,6.Τώρα λοιπόν που θα ξαναγίνουν τα εκτός σχεδίου όπως στον 4014,θα ξανακατέβω στα 900 ευρώ και ο συντελεστής θα ξαναματαπάει στο 0,5.Αν τα βάλεις κάτω συνδυαστικά,το πρόστιμο πέφτει 30% περίπου... ;)

Εκτός και έχω καταλάβει κάτι λάθος,αλλά δε νομίζω-ελπίζω... :P

Link to comment
Share on other sites

και αν έχεις μέσα και κάτι προ 1995;;;;

αν έχεις μέσα κάτι από Γ' φάση 1337;;;;;

 

έτσι και αλλιώς το συγκεκριμένο συμβαίνει σε αυτές τις 2 περιπτώσεις.

ΣΑΤΑΝΑ,πάλι μας τσάκισες με τις υποθέσεις σου... :P

Ευτυχώς λοιπόν που δεν έχω... ;)

 

Υ.Γ,sorry για τα διαδοχικά post,δε σκαμπάζω και πολλά από επεξεργασία ακόμα... :(

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

προφανως προ 1955 και οχι προ 1995

χτυπησε ο δαιμων του τυπογραφειου παλι :mrgreen:

ευχαριστω greenick για την παρεμβαση

Edited by pantsel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

!!!!Καλα, δεν σου κρυβω οτι δεν καταλαβα αυτο με την τιμη ζωνης, αλλα δεν ειναι και απαραιτητο  αφου δεν 'το χω" και καθολου μ αυτα!!!! :huh: :huh: :huh:

Αφου ομως ετσι μπορεις να γλυτωσεις προστιμο μια χαρα!!!

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

εσείς τα παιδιά της πόλης δεν καταλαβαίνετε τον πόνο των ηλιοκαμένων συναδέλφων (αγόρια / κορίτσια διαλιέχτε με το μυαλό σας) των νησιών...

 

πάλι ο δαίμων...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ανοιγει ο καιρός τα παιδια της πολης θα κανανε "κρα" για κανα αυθαιρετακι σε κανα νησι.................

Link to comment
Share on other sites

και αν έχεις μέσα και κάτι προ 1955;;;;

αν έχεις μέσα κάτι από Γ' φάση 1337;;;;;

 

έτσι και αλλιώς το συγκεκριμένο συμβαίνει σε αυτές τις 2 περιπτώσεις.

 

 

ΣΑΤΑΝΑ,πάλι μας τσάκισες με τις υποθέσεις σου... :P

Ευτυχώς λοιπόν που δεν έχω... ;)

 

Υ.Γ,sorry για τα διαδοχικά post,δε σκαμπάζω και πολλά από επεξεργασία ακόμα... :(

Επίσης άλλη περίπτωση είναι,

να έχουμε βγάλει μία άδεια (π.χ. εντός ζώνης), αλλά σήμερα η περιοχή να έχει γίνει ΖΟΕ και να έχει εκτιναχθεί η αρτιότητα,

συνεπώς σήμερα το οικόπεδο που είχαμε χτίσει κανονικά να είναι μη άρτιο...

Link to comment
Share on other sites

Και να τα μας οι ομορφιές με το τροποποιημένο Παράρτημα Α και το "τα ζα μου είν' αργά" σύστημα του ΤΕΕ...
Στην υπόθεσή μου που αναφέρω παραπάνω,εκτός από κάποιες προσθήκες κατ'επέκταση που πανε "χωρίς άδεια",τσιμπάνε το 2αράκι τους και τέλος,έχω και χώρο 25m2 που προβλεπόταν στην άδεια,χωρίς καμιά παράβαση εκτός από ΥΥ κατά 30cm.
Έλα όμως που επειδή έχει κλικαριστεί το "χωρίς άδεια" δεν υπάρχει πλέον η επιλογή "χωρίς υπέρβαση δόμησης" για να δηλώσω την παράβαση (όπως το κάνουμε όταν έχουμε άδεια),με αποτέλεσμα το πρόστιμο να υπολογίζεται σαν ΥΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΥΔ και να ανεβαίνει το πρόστιμο κανά 5χίλιαρο πιο πάνω από ότι θα έπρεπε...
Δε μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο να το δηλώσω,αλλά δε μου πάει ρε φίλε να πληρώσει ο άλλος κερατιάτικα 5000 επειδή το ΤΕΕ κοιμάααααααται....

Καμιά άλλη ιδέα εκτός από ενημέρωση του πελάτη που θα κληθεί είτε να πληρώσει τα κερατιάτικα είτε να έχει Ιώβειο υπομονή?
 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.