Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Παδιά ευχαριστώ για την επιβεβαίωσηέτσι νομίζω και εγώ "χωρίς άδεια¨μόνο όσα είναι καθ'υπέρβαση της μαιμουδένιας άδειας και όσο για τα "κανονικά" της άδειας,πάνε στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ.Επίσης φυσικά και δεν υπάρχει θέμα παρονομαστή για υπολογισμό συντελεστών υπέρβασης,αφού με το που βάζουμε "χωρίς άδεια" παίρνει κατευθείαν το 2άρι μπροστά και οι συντελεστές υπερβάσεων ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.Μόνο ο συντελεστής υπέρβασης ύψους μένει,όπου συγκρίνουμε τα καθυπέρβαση με το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.Είχα απλά τους δισταγμούς μου όπως εξήγησα και προηγουμένως λόγω της σοβαρότητας του θέματος,αλλά πλέον νομίζω οτι ματαιοπονώ αν περιμένω εσαεί καμιά εγκύκλιο,οπότε μάλλον σιγά-σιγά θα το προχωρήσω (αφού βγεί πρώτα και σε ΦΕΚ η αλλαγή της Τ.Ζ στα εκτός για να γλυτώσω ένα 30% του προστίμου ακόμα... ;) )
Επίσης όντως σε πολλές περιπτώσεις (η δικιά μου είναι μια από αυτές) το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο χάρις στο "χωρίς άδεια"... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και αν έχεις μέσα και κάτι προ 1955;;;;

αν έχεις μέσα κάτι από Γ' φάση 1337;;;;;

 

έτσι και αλλιώς το συγκεκριμένο συμβαίνει σε αυτές τις 2 περιπτώσεις.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

 (αφού βγεί πρώτα και σε ΦΕΚ η αλλαγή της Τ.Ζ στα εκτός για να γλυτώσω ένα 30% του προστίμου ακόμα... ;) )

 

ΠΡΟΣΕΧΕ!Η τιμη ζωνης ειναι αυτη που ισχυε τον Ιουλιο του 11!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αφού βγεί πρώτα και σε ΦΕΚ η αλλαγή της Τ.Ζ στα εκτός για να γλυτώσω ένα 30% του προστίμου ακόμα...  ;) )

 

τι εννοεις?δεν το καταλαβα φιλε greenick

Link to comment
Share on other sites

θα αλλάξει

για τα νησιά,

εκτός σχεδίου,

όπου στον κοινότητα δεν έχει καθορισθεί τιμή ζώνης.

 

Για όσους είναι σε νησιά υπήρχε μεγάλο πρόβλημα

σε σχέση με τον 4014

αλλά τώρα θα φτιαχτούν.

Link to comment
Share on other sites

όχι,

π.χ. με τον 4014 κάπου έβαζαν τιμή ζώνης 500€ και με τον 4178 έπρεπε να βάζουν 800€.

ΔΕΝ ισχύει για τον 4178 για τα νησιά το παρακάτω:

Ειδικά  δε  για  τα  ακίνητα  του  προηγούµενου  εδαφίου  που  βρίσκονται  σε
περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισµού, που δεν έχει καθοριστεί τιµή ζώνης, σύµφωνα
µε το σύστηµα αντικειµενικών αξιών του Υπουργείου Οικονοµικών, για τον υπολογισµό των προστίµων
λαµβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιµή ζώνης που ισχύει στο ∆ήµο και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτόν, η
ελάχιστη  τιµή  ζώνης  που  ισχύει  στην  περιφερειακή  ενότητα,  εφόσον  στην  οικεία  τοπική  ή  δηµοτική
κοινότητα  η  µέγιστη  τιµή  ζώνης  δεν  υπερβαίνει  τα  2.000  ευρώ  σε  ποσοστό  µεγαλύτερο  του  10%  της
έκτασής  της.  Για  τη  συνδροµή  της  παραπάνω  προϋπόθεσης  εκδίδεται  διαπιστωτική  πράξη  του  οικείου
∆ήµου.

 

Τώρα πλέον θα ξαναισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.