Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς να το "σώσεις" βαζοντας την υπερβαση υψους σου στην "κατηγορια 3" με το 5%  των διαστασεων;

Θα μου πεις ειναι το υψος περίγραμμα??Θελει λιγο ψαξιμο....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Και να τα μας οι ομορφιές με το τροποποιημένο Παράρτημα Α και το "τα ζα μου είν' αργά" σύστημα του ΤΕΕ...

Στην υπόθεσή μου που αναφέρω παραπάνω,εκτός από κάποιες προσθήκες κατ'επέκταση που πανε "χωρίς άδεια",τσιμπάνε το 2αράκι τους και τέλος,έχω και χώρο 25m2 που προβλεπόταν στην άδεια,χωρίς καμιά παράβαση εκτός από ΥΥ κατά 30cm.

Έλα όμως που επειδή έχει κλικαριστεί το "χωρίς άδεια" δεν υπάρχει πλέον η επιλογή "χωρίς υπέρβαση δόμησης" για να δηλώσω την παράβαση (όπως το κάνουμε όταν έχουμε άδεια),με αποτέλεσμα το πρόστιμο να υπολογίζεται σαν ΥΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΥΔ και να ανεβαίνει το πρόστιμο κανά 5χίλιαρο πιο πάνω από ότι θα έπρεπε...

Δε μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο να το δηλώσω,αλλά δε μου πάει ρε φίλε να πληρώσει ο άλλος κερατιάτικα 5000 επειδή το ΤΕΕ κοιμάααααααται....

 

 

Διάβασες αυτό;;;

Νομίζω ότι έγινε πολύ φασαρία (πραγματικός τσαμπουκάς) και ελπίζω να γίνει κάτι...

 

Σε κάθε περίπτωση στείλε τους ένα mail

με το πρόβλημα και αναφέροντας τον Α/Α της δήλωσης

μπας και γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμόμουνα οτι κάπου το είχα διαβάσει εδώ μέσα (σου έχω δώσει και +1 από κάτω :P )αλλά δε θυμόμουν που.Πραγματικά η αχρηστία σε όλο της το μεγαλείο.Αν αποφασίσει όντως να το προχωρήσει ο πελάτης φυσικά και θα στείλω mail ελπίζοντας σε στοιχειώδη λογική...


Edit:Επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο και επειδή μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι Κυριακάτικα,το έστειλα το mail και ας μην έχω Α/Α.Θα περάσω και από το τοπικό ΤΕΕ να μιλήσω να δώ αν μπορώ να πιέσω και από εδώ.

Τι να πώ "ας ζμπρώξουμε όλοι μαζί το γάιδαρο χωριανοί" μπας και ξεκουνηθεί... :P

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη ιδέα εκτός από ενημέρωση του πελάτη που θα κληθεί είτε να πληρώσει τα κερατιάτικα είτε να έχει Ιώβειο υπομονή?

Εγώ θα το έκανα με αναλυτικό. Δικό τους είναι το λάθος, ας έφτιαχναν το σύστημα σωστά. Δεν φταίει σε τίποτα ο πελάτης να πληρώσει κερατιάτικα. Ούτε μπορεί κανείς να σου καταλογίσει ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Greenick

γιατι στην αρχικη δηλωση εφοσον ειχες ο.α. για εστω και ενα κτισμα στο οικοπεδο τα αλλα τα εβαλες χωρις ο.α. ?

Edited by pontifikas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μετά από τοπογραφικό που έκανα αποδείχτηκε οτι τελικά το γήπεδο είναι μη άρτιο,όχι άρτιο όπως είχε ψευδώς εμφανιστεί στην άδεια,οπότε όλες οι αυθαιρεσίες πάνε "χωρίς άδεια"...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 0,2 κρύβει το εξής παράδοξο.

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α

οικόπεδο 4015μ2 που στην πραγματικότητα είναι 4015m2.

Έχεις άδεια 200μ2 κατοικία.

Βάζεις ναι στην άδεια.

Έχεις 40m2 αυθαίρετα.

Θα έχεις στον παρονομαστή 200m2 αφού το γήπεδο έχει όρους δόμησης.

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β

οικόπεδο 4015μ2 που στην πραγματικότητα είναι 3000m2.

Έχεις άδεια 200μ2 κατοικία.

Βάζεις ΟΧΙ στην άδεια.

Έχεις 40m2 αυθαίρετα.

Θα έχεις στον παρονομαστή 600m2...

 

 

Ε, δεν μας τα λέει και πολύ καλά η εγκύκλιος ε;;;;

 Σταύρε γιατί θα εχεις στον παρανομαστή 600;

κάτι έχασα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σύμφωνα με την ΔΟΚΚ και την Εγκύκλιο 4,

όταν το γήπεδο είναι μη άρτιο, για τον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης

χρησιμοποιούμε το άρθρο 1 του ΠΔ για την εκτός σχεδίου δόμηση.

Αυτό λοιπόν λέει ότι ο σ.δ. είναι 0,20.

Έτσι, σε ένα μη άρτιο γήπεδο 3000μ2,

θα έχουμε "επιτρεπόμενη" δόμηση 600μ2

ενώ σε ένα άρτιο γήπεδο 4000μ2

θα έχουμε επιτρεπόμενη δόμηση 200μ2 όπως λέει το άρθρο 6 του ίδιου ΠΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.