Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, έτσι όπως το λέτε είναι.

Είναι ξεκάθαρο.

Το πρόστιμο όμως θα είναι πολύ υψηλό σε αυτές τις περιπτώσεις, που σχεδόν όλες κινδυνεύουν να εκτοξευτούν σε κατηγορία 5 κ.ο.κ. λόγω των υψηλών συντελεστών των υπερβάσεων και με δεδομένο τα λιγότερα σήμερα τ.μ. των "οικοπέδων" λαμβάνοντας βεβαίως υπόψην τους σημερινούς όρους δόμησης της κάθε περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,ήθελα να ρωτήσω,εφαρμόζει κανείς το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 "οικοδομική άδεια" του Τροποποιημένου Παραρτήματος Α σε μη άρτια?Εννοώ την περίπτωση που σε μη άρτιο εκδόθηκε ψευδές τοπογραφικό και βγήκε άδεια για π.χ 100m2 κατοικία και στην πράξη έγιναν επιπλέον 100m2 αυθαίρετα (συνολικά 200m2).Σύμφωνα με το Τροποποιημένο Παράρτημα Α -όπως το μεταφράζω εγώ- θα δηλωθούν ως αυθαίρετα και με συντελεστή 2 ΜΟΝΟ τα επιπλέον 100m2 ΚΑΙ ΟΧΙ το σύνολο των 200m2 (τα 100 θεωρούνται "νόμιμα" βάσει -έστω ψευδούς- αδείας και ο νόμος είναι σα να σου λέει οτι κάνει τα στραβά μάτια,και τα υπόλοιπα 100 θεωρούνται εντελώς αυθαίρετα πέραν της αδείας).Προσωπικά είχα πει οτι για κάποιες αντίστοιχες περιπτώσεις που έχω θα περίμενα διευκρινιστική εγκύκλιο,αλλά από τη μία ούτε καμιά διευκρίνιση έχει γίνει και από την άλλη ένας πελάτης θέλει να προχωρήσει.Από την παράλλη,εγώ προβληματίζομαι πολύ κατά πόσον μπορώ να προχωρήσω αν δεν είμαι 100% βέβαιος,γιατί οι περιπτώσεις είναι σοβαρές,οι διαφορές προστίμων κολοσσιαίες και οι ευθύνες (μου) σε περίπτωση "στραβής" ακόμα μεγαλύτερες...

 

Γνώμες?

Οπως τα λες ειναι.Θα θεωρησεις ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΔ. ΑΔΕΙΑ μονο τα 100μ2 που ειναι εκτος εγκεκριμμενων σχεδιων της αδειας.Πολλες φορες ετσι βγαινει μικροτερο το προστιμο απο το να βαλεις ΜΕ ΟΙΚ. ΑΔΕΙΑ.

Στη δευτερη περιπτωση η επιτρεπομενη δομηση ειναι αυτη που προκυπει με τον πολαπλασιασμο των μετρων του οικοπεδου με το 0,2(συντελεστης δομησης στα εκτος σχεδιου)

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 0,2 κρύβει το εξής παράδοξο.

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α

οικόπεδο 4015μ2 που στην πραγματικότητα είναι 4015m2.

Έχεις άδεια 200μ2 κατοικία.

Βάζεις ναι στην άδεια.

Έχεις 40m2 αυθαίρετα.

Θα έχεις στον παρονομαστή 200m2 αφού το γήπεδο έχει όρους δόμησης.

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β

οικόπεδο 4015μ2 που στην πραγματικότητα είναι 3000m2.

Έχεις άδεια 200μ2 κατοικία.

Βάζεις ΟΧΙ στην άδεια.

Έχεις 40m2 αυθαίρετα.

Θα έχεις στον παρονομαστή 600m2...

 

 

Ε, δεν μας τα λέει και πολύ καλά η εγκύκλιος ε;;;;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δεν το χα σκεφτει αυτο...Ασχολοθμαι με κατι μικρα αγροτεμαχια με λυομενα και δεν πηγε το μυαλο μου στην περιπτωση που λες!!!

Θεικο μια φορα να συγκρίνεις με τα 600!!!!!!!!

Οταν το παρουν πρεφα θα πεσουν κεφαλια!!!!Βλεπω να βγαινει εγκυκλιοςμε πλαφον τα 200.....

Link to comment
Share on other sites

σταυρο,στην περιπτωση β πως βαζεις ΜΕ ΑΔΕΙΑ αφου το οικοπεδο δεν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο?

Υπαρχει κι εκδοχη σ ενα εκτος σχεδιου 800μ2 να χες βγαλει αδεια λυομενου 50μ2, να το κατασκευασες λυομενο ΑΛΛΑ να κανες και την τσαχπινια σου αλλα 60μ2 με συμβατικη κατασκευη..

Εκει πας ΜΕ  αδεια, και ποσοστο υπερβασης 60/800x0,2= 60/160=0,37....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.