Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και με βάση ποιό "νόμο" θα το υποστηρίξεις αυτό αν χρειαστεί κάποια στιγμή;;;;; Τον ...."γαρδίκειο νόμο";;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λέω να το υποστηρίξω με βάση το τροποποιημένο παράρτημα Α που είναι μεταγενέστερο της εγκυκλιου 4 και τον ορισμό 96 του ΝΟΚ περί μη παραμονής χρηστών σε αυτόν.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέει επακριβώς το Παράρτημα!!!!!

Αναφέροντας τη λέξη "βοηθητικοί" προϋποθέτει την ύπαρξη "κύριου" (του οποίου αυτοί οι χώροι είναι βοηθητικοί)!!!

Προσοχή!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη όμως , ο κύριος χώρος κατα ΝΟΚ προυποθέτει και παραμονή χρηστών σε αυτόν , που στον χώρο στάθμευσης δεν γίνεται.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κύριος χώρος δεν είναι, απλώς το πρόστιμο ένταξης στον 4178 αυτού υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ.

 

Επίσης, απ' ότι έγραψες παραπάνω τα δύο όμορα "οικόπεδα" είναι του ιδίου ιδιοκτήτη, μήπως (λέω μήπως) αυτοδίκαια ορίζονται πλέον ως ένα, οπότε ...τσουπ νάτος ο κύριος χώρος που ψάχνεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμορα γήπεδα . Νομίζω ότι έχει κριθεί οριστικά  ότι όμορες εκτάσεις ιδίου ιδιοκτήτη διατηρούν την αυτοτέλειά τους.

 

Η εγκύκλιος αναφέρεται επανειλημένα στους ορισμούς του ΝΟΚ.

Το παράρτημα Α μιλάει για ΒΧ κατά ΝΟΚ .

 

Κατά ΝΟΚ δεν έχω ΚΧ καθώς προυποθέτει και την παραμονή των χρηστών σε αυτόν.

Κατά ΝΟΚ λοιπόν έχω ΒΧ.

 

Αρα γτ να μην δηλωθεί ως ΒΧ ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Διότι δεν σου το επιτρέπει ο νόμος 4178, για τον οποίο δεν υπάρχουν "βοηθητικοί χώροι"!!! Απλώς όλοι οι χώροι είναι "χώροι" και για κάποιους το πρόστιμο υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ και για κάποιους ως ΥΔΧ με μειωτικό συντελεστή. Και μέσα σε αυτούς τους χώρους δεν συμπεριλαμβάνεται ο χώρος που σε ενδιαφέρει, διότι είναι μεν βοηθητικός (κατά ΝΟΚ, ποιός ...χέστηκε όμως γι' αυτό), αλλά δεν μπορεί το πρόστιμο αυτού να υπολογιστεί ως ΥΔΧ με μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι έννοιες ΝΟΚ και 4178 ως προς του ΒΧ-ΚΧ δεν ταυτίζονται, εξάλλου ο 4178 δεν χαρακτηρίζει πλέον χώρους ως προς τη χρήση αλλά απλώς ορίζει τον τρόπο υπολογισμό του προστίμου για κάθε χώρο.

Η πιο σωστή θεώρηση είναι και για εμένα όσα περιγράφει ο ΙΑΣΟΝΑΣ (περί ενοποίησης γεωτεμαχίων) ώστε ο ισόγειος χώρος στάθμευσης να αποκτήσει έμμεσα βοηθητικό χαρακτήρα προς το κτίριο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η άτυπη ενοποίηση των οικοπέδων για λόγους διευκόλυνσης για τον 4178, μόνο και μόνο για να οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα με το να παρουσιάσεις των χώρο στάθμευσης σαν ΥΔΧ με μειωτικό, νομίζω ότι είναι για να δουλευόμαστε αναμεταξύ μας. 

Εγώ θα το έβαζα κανονικά με μειωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.